2024, affın adli yılı ve Puigdemont’un olası dönüşü

Orada Belirli bir adli konu veya prosedürle işaretlenen yıllar. 2018 yılı yolsuzluk nedeniyle geçti, çünkü Gürtel davasındaki esas karar, PP’nin Hükümetten ihraç edilmesine yol açan bir gensoru önergesine yol açmıştı. Genel olarak, yolsuzluk, yerini 2017 sonbaharından Ekim 2019’da bağımsızlık liderlerini kınayan kararın çok sonrasına kadar neredeyse yalnızca medyanın ilgisini çekmeyi başaran ‘procés’e bırakana kadar ardı ardına gelen adli yıllarda ilgi odağı haline geldi. hakikat, 2024’e de ‘süreçler’ damgasını vurmaya devam edecek ama bu sefer af.

Katalan bağımsızlık süreciyle ilgili tüm konuların affedilmesi Tüm yıl boyunca hem siyasi hem de yargı gündemine damga vuracak, çünkü affın yanı sıra, öngörülebilir şekilde aynı zamanda şu anlama da gelecektir: Generalitat’ın eski başkanı Carles Puigdemont’un dönüşü yargıçlar kanunun uygulanmasını ne kadar engellerse engellesin, sorumlu tutulmaya gerek kalmadan Anayasaya aykırılık sorunları Anayasa Mahkemesi’nde Ve Avrupa Birliği Haber Divanı önündeki ön kararlar.

Her iki prosedür hakimin ilgileneceği spesifik davanın felce uğraması anlamına gelecektir Cortes tarafından çıkarılan kuralın Magna Carta’ya uygun olduğundan şüphe ederse Anayasa Mahkemesi’ne veya EL’in danıştığı hukuki kaynaklara göre Birlik Kanunu’na uymadığına inanırsa ABAD’a başvurabilir. PERIÓDICO, affı sayesinde terör suçlarına ve kamu fonlarının zimmete geçirilmesine odaklanabiliyor. Dava durur çünkü hakim veya mahkeme, kuralın kendi yetki alanındaki davaya nasıl uygulanacağını bilmediğinden yüksek mahkemeye giderdolayısıyla çözümlenirken sürecin durdurulması kaçınılmazdır.

Böylece, bazı prosedürlerde kanunu hazırlayanların istediği görevden alma kararının nasıl kabul edildiğini, bazılarında ise sorumlu sulh hakiminin dile getirdiği şüpheler çözülene kadar sürecin durdurulduğunu, bunun da aylar alabileceğini göreceğiz. Bu durum eski başkan Carles Puigdemont’a ve cezai sorumluluklarıyla yüzleşmeye karar verenlere karşı İspanyol adaletinden kaçanlara bir kez daha fayda sağlayacak ve hakimin çağrısına katılacağım.

İkinci Oda

Her iki durumda da olacak Anayasa Mahkemesine veya ABAD’a yönlendirilebilecek Yüksek Mahkeme İkinci Dairesi kanunun son metninin ortaya çıkardığı şüphelere bağlı olarak. İstişare prosedürü beklemeye alıyor ancak Puigdemont vakasında bu, kendisine karşı olan ulusal tutuklama emrinin hâlâ devam ettiği anlamına geliyor Yargıç Pablo Llarena’nın davayı affın uygulanmasından sorumlu mahkemeye sevk etmesinden bu yana askıya alındıERC başkanının durumunda, Oriol Junquerasve ‘procés’ tarafından mahkum edilenlerin geri kalanı, halen çekmekte oldukları diskalifiye cezasının affedilmeyeceği anlamına gelecektir.

Bu, yasa yayımlanır yayınlanmaz ve davanın Llarena tarafından eski Katalan cumhurbaşkanı Manuel Marchena’nın başkanlık ettiği Daire’ye gönderilmesi anlamına geliyor. Gözaltına alınma riski olmadan İspanya’ya dönebileceksiniz. Hakkındaki ulusal tutuklama emri otomatik olarak sona ereceği için tutuklanıp Barselona Mahkemelerine götürülmesine bile gerek kalmayacak. Clara Ponsatí’yle olduğu günlerde olanlardan farklı olarak, Durumunuzu normalleştirmek için. Böylece af yasası yürürlüğe girer girmez kendisine karşı herhangi bir ihtara gerek kalmadan gelebilecek.

Her iki vaka da medyada en çok yer alacak vakalar olacak, ancak bunların mutlaka yer alması gerekmiyor. af yasasından etkilenen diğer prosedürlerin tonu. Aslına bakılırsa Girona’da bu kuralın yakında yürürlüğe girmesi beklendiği için duruşma zaten askıya alındı. Bu, o şehirdeki AVE hatlarının abluka altına alınması için dört kişinin iskelede oturacağı bir sefer. Kamu bakanlığı her biri için dört yıl hapis cezası talep etti.

Sayıştay ise 1-O’nun muhasebe sorumluluğu ve Hükümetin yurt dışı davası nedeniyle davanın görülmesine karar verirken, çok sayıda avukat af yasası nedeniyle duruşmanın ertelenmesini önerdi. Henüz prosedüre ilişkin karar vermedi. durdurulması da teklif edildi.

Alakalı haberler

İddia makamı, başarısız olmasına rağmen Girona davasında da yaptığı gibi, Af yasası hayata geçene kadar askıya alınmasına karşıydı. Çünkü Sosyalist Parlamento Grubu’nun Kongre’ye sunduğu yasa tasarısının değişiklik sürecinde değiştirilebileceğini ve nihai metnin şu ana kadar bilinenden farklı olabileceğini anlıyor.

Her halükârda Bu, her soruşturma hakimine (kısaltılmış prosedürlerde) ve Eyalet Mahkemeleri veya Mahkemelerine (özet olarak) bağlı olacaktır. af yasasını doğrudan uygulama kararı veya taraflara danıştıktan sonra, bir cevap alınana kadar ilgili davayı felç edecek bir anayasaya aykırılık sorununun veya bir ön sorunun gündeme getirilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir