“400 bin euroluk nakit ücret almak normal değil”

A parçasının duruşmasının üçüncü günü Taula davası kim yargılıyor Valencia PP’sinin iddia edilen B kutusu dün memnuniyetle karşıladı beş eski Laterne Ürün Konseyi çalışanının referansları, bunu yapan danışmanlık firması seçim kampanyası Rita Barbera 2007’de. Ve 2011 seçim kampanyasından sorumlu Trasgos şirketinin iki sahibi: Her iki şirketin de Alfonso Grau liderliğindeki Rita Barberá’nın adaylığının yasa dışı finansmanında işbirliği yaptığı iddia ediliyor. Laterne’li olan öldüğü için dava her iki şirketin sahiplerine yönelik değil. Ve gerçekler Trasgoslular için emredilmiştir.

Her iki inşaat firmasıyla ilgili yedi tanık, Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı’nın çağırdığı, 2007 ve 2011 seçimlerinde seçimlerde doping yapmakla suçlanan dört sanığın yargılandığı mahkeme önünde dün ifade verdi. Eski Laterne çalışanları geçen Çarşamba günü şunu ilan edenler kadar unutkan değildi:.

Muhasebe gibi kilit bir pozisyondaki çalışanlardan biri, Yolsuzlukla Mücadele Savcılığının sorularını doğruladı: Danışmanlık firması, Nisan 2008’de sadece on bir günde 400.000 Euro değerinde nakit ödeme aldı.. ““Ne Laterne’de ne de başka hiçbir yerde bu tutarların nakit olarak tahsil edilmesi normal değil”. Laterne başka bir zaman yine de 319.000 euro daha ekleyecektir. Valensiya Kent Konseyi’nin ana yüklenicileri olan şirketler tarafından ödenen tüm tutarlar. “Nakit ödeme almak normal değildir. Hiç nakitle çalışmadım. Bu tutarların nakit olarak alınıp ödenmesi normal değil.”.

Bölümdeki Laterne’in faturalandırmasından sorumlu başka bir meslektaşı, Grau’nun eski danışmanı ve danışmanlık firmasının eski çalışanı olan Jesús Gordillo’nun da kendisini “fatura konseptlerini değiştirmesi için görevlendirdiğini. O bizim patronumuzdu ve her şeyi yöneten kişiydi.” Tanık bunların PP’nin seçim kampanyasıyla ilgili fatura olup olmadığını hatırlamamasına rağmen. “Kavramları hatırlamıyorum.”

Rita Barberá’nın 2007’deki kampanya etkinliklerini koordine etmekten sorumlu olan Laterne müşteri yöneticisi de birçok ilgili veriyi doğruladı. Kampanyanın maliyet rakamı “iki milyon avronun üzerindeydi.” Ve 16 Şubat 2007’de Barberá’nın adaylığını sunmak için Mariano Rajoy’un da katıldığı Cabanyal’deki mitingin maliyeti 230.000 avro. “Bana uygun bir fiyat gibi görünüyor.” Her ne kadar PP’nin seçim kampanyasının toplam maliyeti olarak Sayıştay’a beyan ettiği 150.000 Euro’nun 70.000 Euro’sunu temsil ediyor olsa da.

“Pazarlama önemsizdir. Onlar fikirdir”

Alakalı haberler

Alfonso Grau ve José María Corbín’in (bu davada suçlanmayan ancak Mari Carmen García-Fuster’ın avukatı olarak görev yapan) bir şirket kurmak üzere katıldıkları toplantılarda diğer iki işçi, Laterne tarafından yürütülen başarısız projeleri yanıtlarıyla gösterdi. “etkinlikleri ve yatırımları” Valensiya’ya çekmek. Ve belediye vakıflarının (Ftvcb, CEyD ve Fivec) altın fiyatıyla ödediği plan ve projelerin saçmalığı. Yargıç, “Eylül ayından Aralık 2005’e kadar Laterne bir sözleşme için 200.000 avro talep etti. İşin miktarı nasıl hesaplanıyor?” diye sordu. Eski Laterne çalışanı ve Lüksemburg merkezli bir şirketin ortağı, “Pazarlama önemsizdir, fikirdir” diye haklı çıkardı.

Valensiya Kent Konseyi PP’sinin denetimden kaçınmak için üzerine duvar ördüğü faaliyetler ve ödemeler. PSPV’nin eski meclis üyesi Ana Botella şunu doğruladı: donukluk normdu. “Alfonso Grau bize bunu söyledi Hesaplar ‘olması gereken yerdeydi’”. “Her türlü engel vardı: Örgütlerde sözlü ve yazılı sorulara cevap verememek, önergeler ve görünümlere cevap verememek. Engelleme, tahrifat, alaycılık, cezasızlık vardı. Kendimizi bir duvarın karşısında bulduk.”

Trasgos’un sahibi: “Alfonso Grau’yu 2-3 kez gördüm”

Valensiya’nın eski belediye başkan yardımcısı Alfonso Grau, Rita Barberá’nın 2007 ve 2011’deki kampanyalarını yönetmişti. Ancak 2011’deki eylemlerden sorumlu şirket olan Trasgos’un sahibi dün ikinci bölge mahkemesine şunu beyan etti: ““Grau’yu hayatımda iki ya da üç kez gördüm.”. Danışman nasıl açıklayacağını bilmiyordu neden taşeronluk yaptıkları şirket, PP kampanyasına harcadığını beyan ettiği miktardan (167.678 euro) daha fazla ücret talep etti?. Ortağı ayrıca mahkemeye, duruşmadaki dört sanığı (Alfonso Grau, Mari Carmen García-Fuster, Juan Eduardo Santon ve José Salinas) tanıdığını çünkü “Onları müvekkil olarak alabilmek için yıllardır takip ettiğimi” söyledi. LBB Valensiya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir