Abascal, iç krizi kapatmak için Ortega Smith’i yeni Vox yöneticisine entegre etti

Gece yarısı yaşanan son dakika sürprizi dışında, Santiago Abascal’ın başkanlık için yarışacak tek aday olacağı kesinleşti. Voxbu da ona partinin başında dört yıl daha kalma garantisi veriyor. Aşırı sağın liderinin rakibi olmayacak. Partinin tüzüğüne göre açık şart, üyeler arasında %10 oy oranına sahip olmaktır. Liderliği konusunda hiçbir zaman şüphe olmadı ancak aylardır devam eden iç kriz, diğer liderleri destekleyecek huzursuzlukların ortaya çıkması ihtimalini de açık bıraktı. Ve aslında bu yeni adaylıktaki bazı kararlar da huzursuzluğu gidermeyi amaçlıyor. Bakımın yanı sıra Ignacio Garriga genel sekreter ve sözcü veya milletvekili olarak Jorge Buxade Son anlaşmazlıkların ardından listesine Javier Ortega Smith’i de dahil etmeye karar verdi.

Partide son aylarda yaşananlar gerginlik anları. Yazın ardından Iván Espinosa de los Monteros’un grup sözcüsü olarak ayrılması, henüz iyileşmemiş yeni yaralar açtı. Birçok lider Endülüs’e destek kararını kabul etmedi Pepa Millan Meclis sözcüsüne. Millán da adaylığa giriyor Abazkal. Ayrıca genel seçimlerde milletvekili kaybı ve PP hükümetinde kararlı olunamaması da partiyi bu meclisteki siyasi stratejisini yeniden düşünmeye zorladı.

Şimdi, Vox için belirsiz bir seçim döngüsünün eşiğinde olan Abascal, partisinin Mart ayında yapılması planlanan siyasi toplantısını Ocak ayının sonuna ertelemeye karar verdi. O andan itibaren bu adaylık Vox’un ‘fiili’ güç yapısı haline gelecektir. En azından kağıt üzerinde. Şu ana kadar kararlar çok küçük bir grup insan tarafından veriliyor.

Alakalı haberler

Abascal adaylığına milletvekillerini de dahil etti Pablo Saez (aynı zamanda sayman), Reyes Romero, Rocío de Meer, María Ruiz, Blanca Armario ve José María Figaredoikincisi aynı zamanda formasyon içindeki yetenekleri de artırıyor. Diğer yenilik ise bölgesel başkan yardımcıları gibi çeşitli bölge liderlerinin bir araya getirilmesidir. Juan García-Gallardo (Kastilya ve Leon), José Ángel Antelo (Murcia Bölgesi), Alejandro Nolasco (Aragon) ve Vicente Barrera (Valencian Topluluğu), Luis Gestoso’ya (Murcia Kent Konseyi sözcüsü) ek olarak ve Masso Ovaları (Valencia Cortes’in başkanı).

Abascal’ın tamamen güvendiği, kurumlarda yer almayan ve aynı zamanda yeni yönetimde yer alan üç kişi daha var: Enrique Cabana’larbir tür genelkurmay başkanı ve kendine güveni tam olan bir adam; Rosa Cuervas-MonsAbascal İletişim Direktörü ve kendisi de tam destek ve Montserrat Lluisinsan kaynaklarında ve Vox genel merkezinde önemli bir oyuncu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir