ABD’nin yabancıları Gazze’den çıkarma planları Mısır’ın tutumu nedeniyle gerçekleşmiyor

ABD’nin bu cumartesi günü Gazze Şeridi’nden yabancıları ve Amerikalılar da dahil olmak üzere çifte vatandaşlığa sahip Filistinlileri tahliye etme girişimleri, Mısır’ın öncelikle insani yardımın Filistin bölgesine girmesine izin verilmesi yönündeki talepleriyle çıkmaza girdi.

Tüm dikkatler Mısır ile Gaz Şeridi arasındaki Refah sınır kapısına odaklandıAmerikalı bir kaynağın EFE’ye verdiği bilgiye göre, ABD’nin Mısır, İsrail ve Katar ile müzakere ettiği bir anlaşma sayesinde yüzlerce kişinin bu Cumartesi günü burayı terk etmesi bekleniyordu.

Ancak anlaşmanın sızdırılmasının ardından Mısırlı yetkililer Gazze’deki yabancıların ülkelerine girişine izin vermediklerini açıkça belirtti. Eğer şeritte kalabalık olan 2,2 milyon kişiye daha önce yardımın girmesine izin verilmeseydi.

Sonuç olarak, Sayısı bilinmeyen yabancı vatandaşlar sınır kapısında saatlerce bekledi Mısır televizyonu Al Qahera News’in aktardığı ifadelere göre, sınırı geçmeyi umuyordu ancak Mısırlı yetkililerden herhangi bir yanıt alamadı.

Aslında bu sabah Mısırlı yetkililer Gazze sınırına çimento blokları yerleştirmeye başladı İsminin açıklanmasını istemeyen Mısırlı güvenlik kaynaklarının bugün EFE’ye söylediğine göre, Mısır Hükümeti bu eylem hakkında resmi olarak yorumda bulunmasa da, saldırı korkusu veya Şerit’ten Mısır’a olası giriş girişimleri nedeniyle güvenliğin güçlendirilmesi.

Beş saatlik bir kalkış penceresi

Bahsi geçen Amerikan kaynağına göre, Washington’un aralarında kolaylaştırdığı anlaşmaİsrail ve Mısır, Refah Sınır Kapısı’ndan geçişe belirli bir süre boyunca izin verileceğini belirledi. beş saatlik pencereÖğleden sonra beşe kadar, ancak bu süre kimse karşıya geçemeden sona erdi.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere diğer hükümetler ve uluslararası kuruluşlarla koordinasyon halindeydi. Mısır’ın yabancıların ve Filistinlilerin Gazze Şeridi’nden ayrılmasına izin vermesi başka bir ülkenin pasaportu ile kaynak gösterdiğini belirtti.

Bu geçişin açılma ihtimaliyle karşı karşıya kalan ABD Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi’ndeki ABD vatandaşlarına, eğer burayı güvenli buluyorlarsa, geçiş yapmalarını istemişti. Geçmek için çok az zaman olabileceğinden Refah sınır kapısına yaklaşmak.

Filistin bölgesinin içinde, 500 ile 600 arasında Amerikan vatandaşı varAmerikan medyasına göre.

Kenarda, Ayrıca 250 İspanyol vatandaşı da varGazze’deki İspanyol topluluğunun koordinatörü Salah al Sousi Cuma günü EFE’ye söyledi, ancak EFE bu bilgiyi Kudüs’teki İspanyol konsolosluğu veya Kahire’deki İspanyol Büyükelçiliği ile doğrulayamadı.

Ayrıca, mevcut olduğu tahmin edilmektedir. 28 Brezilyalı ve yaklaşık 150 kişi Kanada’dan yardım talebinde bulunduBu ülkelerin hükümetlerinin sunduğu rakamlara göre.

Kanada ise Cumartesi günü yaptığı açıklamada, vatandaşlarını Refah aracılığıyla Gazze Şeridi’nden çıkarma çabalarına ek olarak, 80 ila 100 Kanadalıyı tahliye etme planları hazırlamak Batı Şeria’da bulunanlar.

Özellikle Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, ülkesindeki medyanın derlediği açıklamalarda şunu ortaya koydu: Kanada, Ürdün, İsrail ve Filistin Ulusal Otoritesi (PNA) ile anlaşmaya vardı Batı Şeria’daki Kanadalılar Ramallah’tan otobüsle Ürdün’ün başkenti Amman’a gidecek.

Joly’ye göre şu bekleniyor: Bu tahliyeler Salı günü başlayacak.

Refah Kapısı’nın önemi

Refah, Gazze Şeridi’nden İsrail’in kontrolünde olmayan tek çıkış noktası ve insani yardımın bölgeye girmesinin tek yolu.

Hamas bu cumartesi Mısır’dan şunları istedi: Bu geçişin yeniden açılması için “maksimum çabayı gösterin” Yaralıları tahliye etmek ve Şeride malzeme götürmek amacıyla.

Mısır’ın yabancıların ve çifte vatandaşlığa sahip Filistinlilerin çıkışını şimdilik engelleme kararı, kitlesel göçle ilgili var olan korkuya yanıt veriyor. 2009 Gazze savaşında yaşananlara benzer sahnelere yol açabilirÜç hafta süren bu olay birçok Filistin vatandaşının sığınma arayışı içinde sınıra hücum etmesine yol açtı.

Alakalı haberler

Refah Kapısı çevresi İsrail tarafından bombalandıKahire daha fazla ayrıntı vermeden geçişin “trafiğe” açık olduğunu iddia etse de, bu durum sınır geçiş operasyonlarında kesintilere neden oldu.

Bu sırada, İsrail Ordusu kara saldırısına hazırlanıyor gibi görünüyor ve Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan 1,1 milyon Filistinliden güneye taşınmalarını istedi; bu, Arap toplumu tarafından şiddetle kınanan bir ültimatomdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir