Af yasası üzerindeki mücadele, Feijóo’nun Yargı Organının yenilenmesi konusunu yeniden düşünmesine neden oluyor, Yazan: Ernesto Ekaizer

‘Suçüstü’. Localama, ‘bir suçun işlendiği veya buna bağlı olarak herhangi bir kınanacak eylemin işlendiği anda’ anlamına gelen Latince ‘inflagranti’ (“suç”) hukuki ifadesinin çarpıtılmasından kaynaklanmıştır: “Buraya yakın bir yere yerleşmişti. […] karısını gözetlemek ve onu ‘suçüstü’ yakalamak için”, RAE.

Halk Partisi’nin sözcüsü geçen Pazartesi sabahı görünüşe göre bu şekilde şaşırmıştı: Borja Semper. PP’nin “yargıçları seçenlerin yargıçlar olmasını, bu kabul edilirse konuşuruz” istediğini açıkladıktan sonra; “Evet [el Gobierno] Yeni parlamento sözcüsünün açıklaması doğrultusunda “bunu bizimle kabul etmiyor” diye ekledi Miguel Telladogeçen Cuma, 1 Aralık: “Pedro Sanchez Anayasa Mahkemesi’nde olduğu gibi Yargı Genel Konseyi’ni (CGPJ) kontrol etmek istiyor. Bunun için bize güvenmeyin.”

Parti kaynaklarının açıkladığı gibi, popüler formül çok kısa ve özdü: “Eğer reform olmazsa, CGPJ’nin yenilenmesi de olmaz.”

Ancak Brüksel’e antenleri yerleştirilen PP öğleden sonra bebeği soydu. Yani Haber Komiseri, Didier ReyndersHaber Bakanları toplantısının ardından defalarca şunu yineledi: “CGPJ’nin yenilenmesi önceliktir ve ancak bundan sonra reform süreci başlamalıdır. Bu, sürece dahil olan tüm aktörlere verdiğimiz tavsiyedir.” ve tekrarlıyoruz”.

Ancak, Reyndersantenleri Madrid’de de bulunan – vekil ile sürdürdüğü “güzel dostluk” – Bogart’ın ‘Kazablanka’daki (1942) ‘dixit’i okuyun – Esteban González Pons– Yeni kanunla ilgili çalışmalara hemen başlanmasında herhangi bir sakınca bulunmadığını da söyledi.

Birlikte onay

Şimdi, Pazartesi öğleden sonra geç saatlerde, Feijoo Destenin farklı şekilde ele alınmasını emretti: Eğer CGPJ yenilenirse ve aynı zamanda yeni bir yasa onaylanırsa, PP’ye güvenilebilir. Bu, Feijóo’nun mecazi anlamda birlikte gösteriş yaptığı ve tasması bile değiştirilmemiş olan köpeğin aynısıdır.

Ancak dikkatli olun, geçen Aralık ayı sonunda Anayasa Mahkemesi’ndeki ilerici çoğunluğu engelleme girişiminde ilk kez başarısız olduktan ve Moncloa Sarayı’na gelişi hüsrana uğradıktan sonra, en geç Ocak 2024’te (yani 2024) öngörülüyor. 28 Mayıs’taki bölgesel ve belediye seçimlerinden önce mevcut olan ve bu kararı hızlandıran takvim teorik çerçevesi Pedro Sanchez 23 Temmuz’daki seçimleri öngörmek için senaryo değişti.

Feijoo CGPJ’den geriye kalanları, randevu alma yeteneği olmadan, yardımlı nefes alma ile daha uzun yıllar sürdürmelidir. Süresi dolmuş bir CGPJ’nin (beş yıl dolduğu, hızlı bir şekilde söylendiği gibi) zaten kokan açıklamalarından ve raporlarından – sesinden ve öfkesinden – yararlanabilirsiniz. Ama bu bir plan değil.

Hepsinden önemlisi, af yasasıyla ilgili mücadele yaklaşıyor. Ve nihai kaderi Anayasa Mahkemesi’nde belirlenecek. Şu anda 11 yargıç var (muhafazakarlarınki boş bir kadro kaldı) Alfredo MontoyaSenato tarafından atanması gereken kişi), yedisi ilerici sektörden ve dördü sağdan. Yediden dörde. Değiştirilmesiyle Montoya Kuvvetler yedi ila beş arasında olacaktı.

Ancak Senato koltuğunu işgal etmek için PP’nin PSOE’ye güvenmesi gerekiyor (PP mutlak çoğunluğa sahip, ancak meclisin 3/5’i gerekiyor). Hayal kırıklığına uğrayan Feijóo-Sánchez yenileme anlaşmasında, oyuncu değişikliği noktası üzerinde anlaşmaya varıldı.

Kuvvet korelasyonu

PP’nin, 2010 yılında Katalonya Özerklik Statüsü’nün kararıyla ortaya çıkana benzer bir güçler korelasyonu yaratması gerekiyor. Pablo Perez TitriyorBaşkan çevresinde çatışmalar sürüyor Maria Emilia CasasSonunda sunumu devralan kişi ve yargıcın beklenmedik bileği Manuel Aragon – teklifi üzerine atandı José Luis Rodríguez Zapatero– dört yıllık durgunluk, daha sonra sürecin mayası haline gelecek bir sonuçla sonuçlandı.

PP zaten yargıcın inisiyatifine sahip Juan Carlos Campo TC Genel Kurulu’nun önümüzdeki Ocak ayında mutlaka karara bağlayacağı af yasasında çekimser kalma ve dolayısıyla güçlerin 5 sağcıya karşı 6 ilerici olması. Bu zaten daha havalı. Ama başka bir çekici şeker daha var: promosyon, tıpkı geçmişte olduğu gibi. Perez TitremeleriYargıç Laura Díez’in, bakanla işbirliği yaptığı Hükümet Başkanlığı Bakanlığı kökenli olması nedeniyle çekimser kalması Felix Bolaños. Ve şimdi Bolanos Junts ve Esquerra Cumhuriyetçia de Catalunya ile birlikte hukuki kısmı (af yasası teklifi) yönettiği göz önüne alındığında, bu çok önemli bir eser.

Demokles’in kılıcı, Yüksek Mahkeme İdari Davalar Dairesi Üçüncü Dairesi’nin dördüncü bölümünde görülüyor. Campo ve Díez. Çünkü Vox atamalara itiraz etti. Dördüncü bölüm, askeri mahkeme savcısının atamalarını iptal eden bölüm, Dolores Delgado; Danıştay Başkanı, Magdalena Valerio ve çocuk savcısı Eduardo Esteban– çözecek olan odur.

Aktif meşruiyet

Geçtiğimiz Haziran ayında, söz konusu mahkeme, Eyalet savcısının Vox’un temyiz başvurusunu meşruiyet eksikliği nedeniyle reddetme talebini reddettiği bir emir çıkardı; çünkü “şu usuli anda, aktif meşruiyet eksikliği nedeniyle ileri sürülen usul itirazı çözümlenemez.” Bu nedenle, kararın “cezanın verildiği tarihte mutlaka çözümünü geciktirmesi gerektiğine” dikkat çekiyor.

Meşruiyet eksikliği argümanlardan yalnızca biriydi. Çünkü danışılan kaynaklara göre Yargıtay’da atamalar zaten incelenmiş ve başkanlığını yapan Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanmıştı. Pedro González-Trevijano. TC’nin bir hükmü o tarihte alınan söz konusu kararın Yargıtay tarafından incelenemeyeceğini belirtmektedir. Ve dördüncü bölümün hakimleri bunu biliyor. Ancak başvurdukları kaynaklara göre Demokles’in kılıcını ellerinde tutmayı tercih etmişler. Ama tüm bunlar af yasasıyla ilgili büyük mücadelede heyecan yaratıyor, beklentileri ayakta tutuyor.

Alakalı haberler

Bu bağlamda, CGPJ’nin mevcut başkan vekili, Vicente Guilarte, iki büyük siyasi partinin istediği gerçek elmanın, CGPJ’den hakim atama yetkisini kaldırarak yenilenmeyi kolaylaştırmak düşüncesiyle “ağacı hareket ettirmek” istediğini, Anlaşmazlığın elması. Bunu yapabilmek için, CGPJ’nin aracılığı olmaksızın, yarışmalar yoluyla il ve bölge düzeyinde, duruşmalarda ve yüksek mahkemelerde başkanlarını doğrudan seçenlerin hakimler olması gerekir. Bunun yerine, Yüksek Mahkemeyi oluşturan yargıçların, başkanlığını CGPJ üyelerinden birinin yapacağı bir “mahkeme” tarafından atanması gerekiyor.

Oluşumun ötesinde, fikir Guilarte Anayasaya aykırıdır. Çünkü şans eseri o çekişme – atama – meselesini Anayasa, Yargı Genel Kurulu’na atfetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir