Afla birlikte

Felipe VI, Cortes’in kuruluş oturumunda birlik ve daha az çatışma istedi. Bu iyi bir dilek. Ama hadi gidelim “süper rant” yasama organı, geçenden bile daha fazlası. Ve Sánchez, yatırımın bedelini sırtında haçla gidiyor: af. Gömmenin olumlu olabileceğini zaten yazmıştım. 2017’deki ciddi Katalan krizi, Ancak bu, yatırım için şantaj değil, çok geniş bir fikir birliğinin sonucu olmasını gerektiriyordu.

Öyle olmadı ve buna rağmen af Katalonya’da onaylandı (%32’ye karşı %55), İspanya’nın geri kalanında ise ret çok güçlü (%67’ye karşılık %27). İki türeviyle. Birincisi, Prensa Ibérica için Pazartesi günü yapılan Gesop anketine göre, seçimler tekrarlansaydı PP (Vox ile birlikte) mutlak çoğunluğa sahip olacak (175 ila 185 sandalye arasında) ve PSOE 121’den 105-110’a düşecek. Diğeri ise Sánchez’in göreve başlamasına izin verilmesinden zarar gören PP’nin, hükümeti dövmek ve kamuoyu gözünde diskalifiye etmek için af yoluna başvurması. Ve Avrupa’dan önce. Suç sadece afta değil çünküPP zaten 2018’de Sánchez’e savaş ilan etmişti Rajoy’a karşı gensoru önergesi sunulduğunda. Casado ve Feijóo’yla birlikte Yargı Genel Konseyi’nin yenilenmesi yönündeki anayasal yükümlülüğü beş yıldır yerine getirmedi. Her şey mevcut çoğunluğu kaybetmemek için.

Ancak affın reddi oldukça canlı ve sosyalist seçmenlerin yarısından biraz fazlasına ulaşıyor çünkü buna ek olarak PSOE ile Puigdemont arasındaki yıkılmaz anlaşma belgesi, ABD’dekinin aksine, ‘procés’ lehine tavizlerle bir sentez oluşturuyor. PSOE dedi. Bunu kendisi bildirdi Josep Borrell, Sánchez’in eski Dışişleri Bakanı, bugün Avrupa Komiseri. En kötüsü Sánchez af haçını uzun süre sırtında taşıyacak ve Feijóo, muhalefette olmasına rağmen en çok oy alan liste, hiçbir teşviki yok gerilimi azaltın. Haziran 2024’teki Avrupa seçimlerini af karşıtı referandum haline getirmek için bunu sürdürecek. Ve Sánchez’e karşı.

Ama kuyunun dibinde değiliz. İspanyolların yaşam standardı bile İspanyollarınkiyle aynı değil. İkinci Cumhuriyet, Bırakın sendikaları, en çılgın partiler bile silah sahibi olmayı hayal etmez. Müreffeh ve karmaşık bir Avrupa’da yaşıyoruz sınırlı da olsa hayat sigortasıdır. Ve vatandaşlar PSOE-PP savaşından hoşlanmıyor. Siyasi sınıfın iyi bir kısmı bile değil. PP’nin Endülüs başkanı Juan Manuel Moreno Bonilla, Bakanla salt çoğunlukla bir anlaşma imzaladı Teresa Rivera Doñana su savaşına son vermek için Sánchez’e çok yakın. Kendisi, etkilenen çiftçilerin mahsullerini terk etmeleri veya kuru araziye dönüştürmeleri karşılığında tazminat almaları karşılığında yasasını Endülüs parlamentosundan geri çekti. Ve Moreno Bonilla, PP’ye Isabel Ayuso’dan daha fazla seçmen katıyor!

Ve İspanya da batmıyor. Tahminler ortalama (GSYİH 2024’te %1,4 büyüyecek, bu yılki %2,4 ve 2022’deki %5’e kıyasla), ancak Avrupa ortalamasının üzerinde. Ve bu hafta Ibex, pandemiden önce sahip olduğu 10.000 puanı toparladı ve yıl içinde %21’den fazla, Kasım ayında ise %11’den fazla değer kazandı. Hayır, bu Hükümetin liyakati değil. Bankalar faizler ve uluslararası fonlar sayesinde yükseliyor, büyük yatırımcılar kimlerdir; İspanya’yı değil, Inditex, Aena, Amadeus, Fluidra, Indra gibi gelişen şirketleri satın alıyorlar. Ancak bu kadar kötü olsaydık Ibex bu yıl Avrupa’nın en iyi endekslerinden biri olmazdı.

Ama dikkat et! OECD’nin kamu açığına ilişkin son uyarıları ortada. Çörekler için fırın yok. Başkan Yardımcısı Yolanda Díaz, Devlet parasının gökten düşen kudret helvası olduğuna inananlar. Ve şimdiden İşçi Partisi’nin yetkilerinin kendisine ait olduğunu söyleyerek Calviño’ya saldırıyor. İlgili kararları verenin Bakanlar Kurulu olduğu göz ardı ediliyor. Ama Calviño’nun bir ayağı içeride, bir ayağı dışarıda.

Alakalı haberler

Ve bu arada başkan ekonomiden çok Sumar’a karşı dikkatli, af konusunda haçı taşıyor ve Puigdemont’un Katalan seçimlerindeki niyetini izlemek zorunda. Kötü çünkü geri geldiler AB mali kuralları ve Avrupa Merkez Bankası artık son yılların iyi perisi olmayacak. Artık krize değil enflasyona ateş ediyor. Sánchez biliyor mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir