Aftan bahsederken ne konuşuyorlar? 1-O’dan silinmesi gereken iz

Başarısız yatırımın ardından Alberto Núñez Feijoomüzakereler için gerçek an geldi Pedro Sanchez ERC ve Junts ile ve özellikle şu ana kadar hakkında çok az şey bilinen ‘procés’ nedeniyle yargılananlara yönelik af için. 2017’nin sıcak sonbaharından altı yıl sonra, olaylar 1-O ve Alkollü araç kullanma önümüzdeki aylarda silinebilir Adli izler bunlar hala farklı mahkemelerde mevcut. O ayların kahramanlarının hukuki ve aynı zamanda siyasi geleceği, hem eski mahkumların hem de İspanyol adaletinden kaçanların ve bugün hala yargılanmakta olanların, bu karmaşık müzakerenin sonucuna bağlı.

Ne kadar uzağa gidebilir af veya bundan kimin yararlanabileceği bu Ekim ayında aydınlatılabilecek bilinmeyenlerden sadece ikisi ve İspanya’nın yönetimi Yeni başlayan yasama sürecinde. Aşağıda aftan bahsederken neyden bahsettiklerini daha iyi anlamak için bazı önemli noktaları inceliyoruz.

Neyden hüküm giydiler?

Ekim 2019’da Yüksek Mahkeme, ‘procés’e katıldıkları için dört ay boyunca yargılanan 12 bağımsızlık yanlısı lideri 9 ila 13 yıl arasında hapis cezasına çarptırdı. suçlarına ilişkin ilk soruşturmadan itibaren isyan Ve isyanYargıtay ikinci suça yönelerek, miktarı nedeniyle kamu fonlarının ağırlaştırılmış zimmete geçirilmesini de ekledi. Tüm hapis cezalarına aynı diskalifiye süresi eklendi.

Ne için affedildiler?

Hükümetin bu kararları onaylamasının ardından, ‘procés’in tüm mahkumları Haziran 2021’de hapishaneden kesin olarak serbest bırakıldı. kısmi af. Hapis cezalarının tamamı hafifletildi, ancak kamu görevinden men edilme hapis cezasıyla aynı süre boyunca.

Diskalifiye durumları azaltıldı mı?

Diskalifiyeyi hafifletmek için Hükümet, ERC ile bir ceza reformu konusunda anlaştı. isyana teşvik suçunun kaldırılması ve zimmete para geçirme suçunun azaltılması bu kâr amacını içermediğinde. Affedilenlerin yerine fitne getirildi. itaatsizlik (hapse girmeyi gerektirmez), ancak Jordi Sànchez ve Jordi Cuixart hariç. diskalifiye cezasıBu suç, ağırlaştırılmış kamu düzenine çevrildiğinden geri kalanı 2028, 2029 ve hatta 2030’a kadar ertelenecek. Oriol Junqueras. Yüksek Mahkeme, işlenen zimmete para geçirme olayının hâlâ kâr amaçlı olduğunu ve dolayısıyla Ceza Kanununda öngörülen en ciddi suç olduğunu değerlendirdi. Dolayısıyla diskalifiye cezalarında indirim yapılmadı.

Ne için affedilebilirler?

Farklı bağışlamakcezanın tamamını veya bir kısmını affeden, af Bu, işlenen suçun affedilmesi ve dolayısıyla sabıka kaydından silinmesi anlamına gelir. Şu anda hapsedilenler için bu şu anlama geliyor: diskalifiyeyi kaldırmak hala uyuyorlar, yani örneğin tekrar seçime aday olabilirler. Bir af yasasının derhal etkisi şöyle olacaktır: tüm nedenlere bağlı dosya Affedilen davalar arasında İspanya’da açık olan davalar yer alıyor. Öngörülebilir bir anayasaya aykırılık sorunu Anayasa Mahkemesi veya sakıncalı AB Haber Divanı bunlar çözümlenirken dosyayı felç etmez.

Kısmi af olabilir mi?

Af kapsamının ve sınırlarının sınırlandırılması müzakerenin temel taşıdır. Örneğin ERC ve Junts’un 2021’de Kongre’ye getirdiği öneride yaşanan her şey için af talep ediliyordu”1 Ocak 2013’ten bu yana9-N, 1-O ve DUI ile ilgili tüm eylemlerin yanı sıra sokaktaki isyanları da içeren “. Dönemin aynı olacağı ve tüm siyasilerin yargılandığı veya kınandığı (olmadan) varsayılıyor. Laura Borrasnedeni yolsuzluk olan), ancak çevresinde polis, protestocular ve araştırılanlar ‘Katalonya Harekatı’ Önemli farklılıklar var.

Başka hangi politikacılar bundan yararlanabilir?

Eğer affedilirse, Carles Puigdemont‘eski satıcılar’ Toni Comin Ve Lluís Puig ve ERC genel sekreteri, Marta Roviragözaltına alınma riski olmadan İspanya’ya dönebilirler. ‘Danışman’ gibi durumunu düzene koyanlar Meritxell Serretİttihat ve Terakki eski milletvekiline bir yıl hapis cezası verildi Anna Gabrielitaatsizlik nedeniyle yargılanmayı bekliyor ve Clara Ponsatiaynı zamanda prosedürlerinin de iptal edildiğini göreceklerdi. Aynı durum, ERC milletvekillerinin devam eden davaları gibi, 1-O’nun örgütlenmesi nedeniyle hala hapis cezasına yol açabilecek birçok davada da yaşanabilir. Josep Maria Jové Ve Lluís Salvador ve Generalitat’ın 28 eski üst düzey yetkilisi ve iş adamına karşı açılan dava.

Alakalı haberler

‘Danışman’ Natalya Garriga Kendisi de yargılanıyor, ancak yalnızca TC’ye itaatsizlik nedeniyle. Ayrıca Puigdemont ve diğer 34 sanığın da duruşması var. Sayıştay 17 Kasım’da ödemeyle karşı karşıya kalacaklar 3,4 milyon euro 1-O ve Hükümetin dış eylemi tarafından. Bir af bu borcu affedebilir ve 9-N’den hüküm giymiş olanlar bu tutarı karşılamak için katkıda bulundukları varlıkları geri alabilirler.

Polise ve protestoculara ne olabilir?

En fazla sayıda sanığın biriktiği davalar 1-O kararından sonra kavgaBunların arasında, suçlandığı iddia edilen bir CDR hücresine yönelik olan da öne çıkıyor. terörizm ve olasılığı patlayıcı maddeler hazırlamakve Sivil Muhafızların kubbesine yerleştirdiği Demokratik Tsunami Marta Rovira, ancak en azından şimdilik resmi olarak suçlanmadı. Bağımsızlık yanlılarının yanı sıra neredeyse elli ajan 1 Ekim’de oylamayı engellemeye yönelik eylemlerde bulunmakla suçlandı. Af yasası, nihai olarak hazırlandığı şartlara bağlı olarak bu prosedürlerin sona ermesi anlamına da gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir