“Anayasa’da Katalonya ile buluşma noktaları aramaya yer var”

Generalitat Valenciana’nın eski başkanı. Bunu beklemiyordum ama 28 Mayıs’ta anketler Ximo Puig’in Palau de la Generalitat’ı boşaltmasını emretti. “Değişim dürtüsü” olmamasına rağmen anti-sanchizm dalgasının bir hükümeti devirmek için hayati öneme sahip olduğunu söylüyor. Yeni hayatında Senato’dan federal İspanya’da rol almayı hedefliyor. Olası ilerici bir Yöneticinin Bakanı mı? Görünmüyor ama “hizmet anlayışı” hakim.

Yenilgiyi özümsemek zaferden daha mı zordur?

Nasıl kazanılacağını ve kaybedileceğini bilmeniz gerekir. Sağın sorunu ne kazanacağını ne de kaybedeceğini bilmemesidir.

Çünkü öyle diyor?

Tutum yüzünden.

Size veya Hükümetinize karşı adil olmadıklarını mı düşünüyorsunuz?

Sağda kurumlara yönelik partizan bir bakış açısı var ve aşırı sağın da dahil olmasıyla daha da güçleniyor. Bu beni endişelendiriyor. Ben hiçbir zaman Generalitat’ın başkanına bana davranıldığı şekilde davranmadım.

Yaralandın mı?

Hayır. Politikanın neden kabileciliğin ötesine geçmediğini anlamakta zorlanıyorum.

Valensiya Devlet Başkanı Carlos Mazón, sizin hükümete karşı soğuk davrandığınızı söylüyor.

Eğer başkan Pedro Sánchez olursa, Generalitat’ın Cenova’nın İspanya Hükümeti’ne karşı bir aracı haline geleceğinden eminim. Biz de aynısını söyledik. Bir diğer husus da özellikle finansman konusunda henüz hedeflere ulaşamadık. Ancak Sayın Feijóo, biz Valensiyalıların istediği model değişikliğine karşı çıkıyor. Bu nedenle çözülmesi çok zor bir sorun olacaktır. Bunu biliyoruz ama Bay Mazón benim her zaman üzerinde anlaştığımız görüşün yanında olacağımı biliyor.

Yakın zamanda Pedro Sánchez’le konuştunuz mu?

Evet.

Yatırımdan mı?

Tabii ki.

Yakında olacak?

Seçimlerde yaşananlar, her şeyin yazılı olduğu dinamiğinin kırılması yönünde vatandaşlarda demokratik bir tepki oluştu.

Dinamikler sizin için zamanında ulaşmadı, değil mi?

Çünkü aşırı sağla yapılan anlaşmalar da 23J sonucunun önemli bir parçasıydı. O andan itibaren, Bay Feijóo ne derse desin, Hükümet’in tek bir ihtimali olduğu ortaya çıktı. O başkan değil çünkü İspanya’da PP dışındaki hiçbir demokratik parti aşırı sağla aynı fikirde olmayacak. Bu nedenle tek şans Sosyalist Parti’nin Sumar’la birlikte milliyetçi seçeneklerle bir alternatifi uyumlu hale getirebilmesidir. Bence evet mümkün. Bu en iyisi.

Alternatif ‘procés’ afını içeriyor mu?

Bakın Katalonya’da bir arada yaşama düzeyi çok daha yüksek ama yaşananlar çok ciddi ve kimse bunu sorgulamadan duramıyor. Çıkış yolu nedir? Çatışmayı derinleştirmek mi? İspanyol sağı kalıcı olarak bağımsızların fabrikası oldu. İspanya’yı İspanya’nın İspanya’sı olarak anlamalıyız çünkü tarihsel olarak bu böyle olmuştur. Bu bir buluş değil. ’78 Anayasası çoğul devlet ilkesi değildir.

O halde af bir sonraki doğal adım mıdır?

Açıkçası, cömertçe bir çözüm aranmalıdır.

Peki koşullarla?

Elbette. Bir anlaşmada her zaman bir taraftan diğerine görevlendirmeler olur. Hiç kimsenin bağımsızlık yanlısı ya da neo-Franco yanlısı olması engellenmemelidir. Dinleyin, burada Consell’in bir başkan yardımcısı var ve kendisi defalarca Franco hayranı olduğunu kanıtlamış durumda.

Bu müzakerede kırmızı çizgiler olmalı mı: tek taraflılık, kendi kaderini tayin konusunda istişare?

Anlaşmaların kuralların sağladığı meşruiyete dayanması gerekiyor ve Anayasa’da ortak zemin arayabilmek için yeterli alan var.

Bildiğiniz kadarıyla Valensiya limanı ve genişletilmesi müzakere masasında mıydı, olacak mı?

Bağımsızlık yanlısı kesimden kimse bu konuyu masaya yatırmadı, sanırım kendilerini daha çok endişelendiren başka bir gündemleri var. Biz her zaman çevresel kriterleri takip eden ve İspanya ile Valensiya’nın ekonomik egemenliğini garanti eden bir genişlemeyi savunduk.

Beş yıl sonra İspanya’yı nasıl görüyorsunuz: daha federal mi, daha parçalanmış mı?

İspanya’yı ele geçirmek isteyenler ısrar etmezlerse kırılmaz. İspanya çok karmaşık dönemlerden geçti ve parçalanmayacak. Federasyon, ayrıştırmak değil, birleştirmektir. Eksik olan, toplulukların daha fazla yetkiye sahip olması değil, onlara daha iyi ve daha fazla işbirliği alanı sağlanmasıdır.

Kendinizi birkaç hafta içinde bakan olarak görüyor musunuz?

Hayır. Kendimi PSPV’nin genel sekreteri olarak görüyorum ve bu alternatifin Consell’ini koordine etmeye çalışıyorum.

Bakan olmak ister misiniz?

Her zaman inançlarımla, hizmet ve yararlılık duygusuna uygun sorumluluklar üstlendim. Şu anda bunu hiç düşünmüyorum. Üstelik bu, başkanın karar vermesi gereken bir konu. Öncelikle bir hükümet kurmamız gerekiyor ve daha gidecek çok yolumuz var. Zaten en çok sevdiğim şey başkan olmaktı, hayatta olabileceğim bundan daha önemli bir şey yok.

Tekrar olabilir. 2027’de tekrar aday olmak ister misiniz?

Bu zaten çok uzak bir gelecekte.

Carlos Mazón’un Generalitat’ın dilinin yeniden değerlendirilmesinden bahsettiğini anlıyor musunuz?

Dil konusunu siyasi tartışmanın dışında bırakma konusunda anlaştığımızda Zaplana ile çok başarılı olduk. Bitmişti. Ne kadar söylemek istesek de artık başka bir aşamadaydık. Hükümet başkanının RAE başkanına burada söylediklerini anlatacağını hayal edebiliyor musunuz? Bu çok büyük bir başarısızlık. Orada daha fazla adım atmayacaklarını düşünüyorum çünkü bu kendilerini aptal durumuna düşürür. Sorun şu ki, dili yeniden tartışmaya çalışıyorlar, bilimin dışında şeyler söylüyorlar ama aynı zamanda hiç kullanılmıyorlar.

Alakalı haberler

PSPV genel sekreteri, milletvekili, grup başkanı ve senatör. Bazıları için bu, masrafların fazlalığıdır.

Sorumluluktan dolayı Cortes’te kaldım. Ben de Senato’dayım çünkü İspanya’daki bu çok özel anda katkıda bulunabileceğime inanıyorum. Senato’nun sahip olabileceği federalleştirici rolü ve daha federal bir İspanya’yı geliştirmek istiyorum. Hem burada hem de orada, ne kadar süre orada kalacağımı bilmiyorum ama gerçekten bölgesel bir Senato için çabalayacağım. Ama hadi ama, bu kadar çok suçlamam olduğunu düşünme. Ve yalnızca bir tanesini şarj ediyorum. Şimdi benim için en önemli tutku alternatifi yeniden inşa etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir