ANC’ye Parlamento seçimleri için bir liste tanıtıp tanıtmayacağına karar vermesi için üç ay süre verildi

Üç ay. Bu, ANC’nin bir kampanyayı tanıtıp tanıtmayacağına karar vermek için kendisine verdiği zamandır. “sivil liste” Tarihi belli olmayan ancak en geç yapılacak olan parlamento seçimleri ile karşı karşıyayız Şubat 2025’te. Bu, bu Cuma günü kuruluşun başkanı tarafından açıklandı. Dolors Feliu, sosyal ağlarda yayınlanan yılın değerlendirmesini yapan bir mesajda. Orada şunu duyurdu 2024’ün “ilk çeyreğinde” Meclis, kararı üyelerinin oylamasına sunacak. Bu önemli bir karar çünkü sonunda adaylığı desteklerse bağımsızlık alanını parçalayacak ve Bir seçim teklifi daha Junts, CUP ve ERC’nin yanında. Ve şu anda ne gibi bir etki yaratacağı tahmin edilemez.

Feliu bu kampanyanın desteklenmesinden yana olduğunu birçok kez açıkça ifade etti. dördüncü bağımsızlık listesiselefinin görevde olduğu gibi, Elisenda Paluzie. Onun argümanı, suçladığı geleneksel partilerin “hareketsizliği”dir. hiçbir şey yapmıyorum Katalonya’nın bağımsızlığı için. Adaylığın amacı bir aday bulmak olacaktır. “yeni saldırı” “kurumların ve sokak seferberliklerinin yeniden bir arada olduğu” Devlet’e karşı.

Bu seçenek netleşirse, ANC ve listesi, bir kenara bırakmakla suçladığı mevcut partilerden memnun olmayan bağımsızlık hareketini bir araya getirmeyi amaçlayan aday olarak ortaya çıkacak. kendi devleti için mücadele. Aslında Feliu’nun bu Cuma mesajı onları oldukça eleştiriyor çünkü “hedeflerini değiştirdiler” ve “Bir İspanyol başkanına yatırım yapın”. Bu, ERC ve Junts’un kolaylaştırma kararıdır. Pedro Sánchez’in yatırımı.

Feliu, bu dördüncü listenin şu şekilde oluşturulacağını detaylandırdı: “seçmen grubu”, seçim düzenlemelerinin seçimlere katılma konusunda sağladığı ve her şeyden önce yerel seçimlerde kullanılan bir seçenek. Sıfırdan başlamak, halihazırda temsil edilen partilere göre çok daha az avantaja sahip olacaktır. Ancak geçmişin ipoteksiz seçeneği olarak sunulabilirdi bir bölünme zamanında ‘procés’in nereye gitmesi gerektiği hakkında.

Engeller

Feliu’nun gösterdiği kararlılığa rağmen emsaller şunu söylüyor: kolay olmayacak Bu adaylığı desteklemek için ortaklardan onay almak. Bunu gösteren birçok örnek var. Birincisi, kuruluşun tam da o anda bir iç krizi aşması gerekiyordu. İç tartışmalar yoğunlaştı Parlamentoya seçilmek için aday olma konusunda. Dahası, Girona gibi daha önce reddini ifade etmiş bölgesel gruplar da var. İkincisi, ortakların zaten vermiş olduğu yönetime biraz karışıklık iç oylamalarda. Örneğin geçen Temmuz ayında, Feliu’nun istediği gibi, tarafın genel seçimlerde çekimser kalmayı teşvik etmesi reddedildiğinde.

Dördüncü listeyi sunarlarsa açılacaklar birkaç bilinmeyen. Mesela böyle bir operasyonun Meclis’e girip zorla girme ihtimali ne gibi gerçek olasılıklar olabilir? Ayrıca üç geleneksel bağımsızlık yanlısı partinin mi yoksa sadece ANC gibi partilerin mi seçim beklentilerini baltalayacak? tek taraflı rotanın daha fazla destekçisi. Son olarak ve en önemlisi, bunun ideolojik alanı daha da parçalayıp parçalayamayacağı ve seçim şansını engelleyip engellemeyeceği.

Tek taraflı rota

Alakalı haberler

Görünse de görünmese de Feliu bir kez daha varlığın büyük savunucusu olduğunu kanıtladı. “tek taraflı yol” Bağımsızlığa doğru giden bu hedefi gerçekleştirecek “tek” kişi, onları “taraflara yakın bağımsızlık sektörü” açısından “rahatsız edici bir varlık” haline getirdi. Bu önemli bir faktör dikkate alınması gerekenler: kuruluşun taraflarla ilişkilerinin, örneğin ERC ve Hükümet ile fiilen bozulacak noktaya kadar bozulması.

ANC başkanı yılı göndererek bitirmek istedi bir iyimserlik mesajı ortaklara bağımsızlık projesinin “yalnızca bize bağlı” olması nedeniyle uygulanabilir kalacağına dair güvence vermeleri. Ayrıca “sokakların nabzını tuttuğunu” savundu. “Güç ve inançla her şeyi yapabiliriz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir