Aragones, Junts ve İTC’yi Hükümetle diyalog masasına davet ediyor

Yeni İspanyol yasama organı şu anlama gelecektir: diyalog tablosunun yeniden etkinleştirilmesi Generalitat ile Devletin ve bu Pazartesi cumhurbaşkanının Pere Aragones Junts ve İttihat ve Terakki’yi bu müzakerede Katalan delegasyonunun bir parçası olmaya davet etti. Bu ilk kez Pedro Sánchez’in atanmasından sonra Aragonés’in bu daveti post-convergentlere ve anti-kapitalistlere resmen formüle ettiğini. “Hedefleri paylaştığımız kişilere kapıyı açarım, tüm bağımsızlık hareketine” dedi TV3’teki bir röportajda.

Teklif anlamlı çünkü şu ana kadar ne Junts ne de İttihat ve Terakki bu müzakere aracına olumlu bakmadı. Aslında 2021’de Carles Puigdemont’un partisi, ERC ile yaşadığı çatışmanın ardından masadan çekilmişti. Hükümeti kontrol altına alan. Junts ve İttihat ve Terakki neden şimdi fikirlerini değiştirip Hükümetle görüşmeye gitmek istesin? Generalitat’ın başkanı bu yasama meclisinde şunların olduğunu savundu: “tarihi fırsat” Kongreyi ve Sánchez’in yönetimini etkilemek çünkü ERC ve Junts’un oyları belirleyici. “Bağımsızlık hareketi daha önce hiçbir zaman Madrid’i etkileme kapasitesine sahip olmamıştı” diye sözlerini tamamladı.

Onları ikna etmeye çalışmak için Aragonca Ayrıca bu sefer masanın “oy vermenin temellerini atmaya”, yani referandum yapmaya hizmet edeceğine de inanıyor. Her ne kadar PSOE böyle bir oylamayı incelemeyi her zaman açıkça reddetmiş olsa da, başkan sosyalistlerin afları, isyanın yürürlükten kaldırılmasını veya genel affı her zaman reddettiğini savunuyor. onlar bunu kabul edene kadar. Ve bunu bağımsızlık oylarına ihtiyaç duyduklarında yaptılar Kongrede. “Elverişli bir durum olduğunda imkansız mümkün olur” dedi. Aragones’e göre Junts ve İttihat ve Terakki’nin masaya katılma teklifi zaten var – yakınlaşma sonrası görüşlüler bunu reddediyor – ve “şu anda” yanıt vermediler.

Elinizde uygun bir durum olduğunda imkansız mümkün olur

Pere Aragones

Generalitat Başkanı

Aragones, referandum dosyasının yanı sıra diğer iki konuyla da Hükümet üzerindeki nüfuzunu artırmayı amaçlıyor: Rodalies’in kapsamlı transferi ve finansmanı iyileştirin Generalitat’ın. “Önümüzdeki haftalarda” yapmayı planladığı toplantıda bizzat Sánchez ile bu konuyu gündeme getirecek. Hatta finansman konusunda Katalan partilerine Katalonya için “benzersiz” bir sistem önermeleri çağrısında bulunacağını açıkladı. Bu anlamda daha önce denediği yola devam edecek. Artur Mas “mali pakt” ile anlaşma sağlandı ve o zamanki popüler hükümet kapıyı çarptı kaydeden Mariano Rajoy.

Yeni Hükümet Pedro Sanchez bu Salı günü başlayacak ve bunu Generalitat’ın güçlü notuyla yapacak. En azından Hükümet günlerdir vaat ettiği şey bu ve bu Pazartesi onayladı. BaşkanSánchez’in yeni kabinesiyle ilgili önemli olanın “isimler” değil, “gerçekler” olacağını garanti eden kişi. PSC’nin iki bakanın temsilini kaybettiği gerçeğini derinlemesine incelemek istemedi.Miquel Iceta ve Raquel Sánchez– birine –Jordi Hereu-. Palau de la Generalitat’tan kaynaklar “yeni İspanyol hükümetinin Illa ve PSC’yi reddediyor gibi göründüğünü” iddia ediyor.

Kuraklık kötüleşiyor

Alakalı haberler

Aragones’in yeni Sánchez Hükümeti ile ilişkilerinin ötesinde açık cepheleri de var kesinlikle Katalanca yüzleşmesi gereken şey. Siyasi açıdan azınlıktayız 33 milletvekili Parlamentoda her gün hayatta kalması gereken bu yasaya rağmen, seçimleri öne almayı düşünmediğinin garantisini verdi. Sosyal açıdan, kendisinin de bu Pazartesi günü kabul ettiği gibi, kuraklık her geçen gün daha da kötüleşiyor.

Bu nedenle Hükümetin iletişime geçeceğini duyurdu. yeni kısıtlamalar Bu salı, bu sefer insanların tüketimini etkileyecek. Onların argümanı şu ana kadar tarım ve sanayi En çok etkilenen sektörler ve şimdi sıra vatandaşlara ve turizm gibi diğer sektörlere geldi. Katalonya’ya su getirilmesini de reddetmedi gerekirse tekneyleHer ne kadar karar verilmemiş olsa da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir