Aragones, Rodalies’in transferini sağlamak için PSOE üzerindeki baskısını Parlamento’ya taşıyor

Generalitat Bu Çarşamba, kapsamlı transferin sağlanması için Hükümetle yürüttüğü savaşta bir adım daha attı. Rodaliler. O ‘Başkan’ Pere Aragones Hükümet kontrol oturumundan yararlanarak bugün Parlamento’dan tren seferleriyle ilgili tam bir monografi hazırlaması yönünde bir talepte bulunacağını duyurdu. Nihai amaç baskıyı arttırmaktır. PSOE Bu devrin tamamını gerçekleştirmek ve bunu, yatırıma ilişkin müzakerelere bir pazarlık kozu olarak dahil etmek Pedro Sanchez. Oyları KBH arzu edilen bu rekabetin karşılığında.

‘Başkan’ hareketi, bölgede anında karşılık buldu. PSC. Aragones, Rodalies hakkında özel bir genel kurul toplantısı yapılmasını zorunlu kılmak isterse, Katalan sosyalistlerinin birinci sekreteri Salvador Illa, Molins de Rei, Manresa ve Vic’deki son kavgaları ele almak üzere güvenlik konusunda özel bir genel kurul toplantısı talep edeceğini duyurdu. Bu bir aşınma ve yıpranma değişimidir. Aragones genel kurul oturumuna Hükümeti tehlikeye sokan bir konuyu getirirse, PSC de Generalitat’ın başını belaya sokan bir konu için aynısını yapar.

Trenlerle ilgili tam bir monografi talep etmek, Hükümet’in bu transferi gerçekleştirmesi için PSOE üzerindeki baskıyı iki katına çıkarmaya yönelik koordineli stratejisinin bir parçasıdır. Son zamanlarda hareket eden tek parça bu değil. Salı günü Katalan yönetimi, Katalonya’daki Renfe trenleri tarafından kaydedilen sürekli olayları kınayan bir rapor sundu ve geçen hafta Ulaştırma Bakanı’nın istifası çağrısında bulundu. Rachel Sanchez.

Kaynaklardan alınan bilgilere göre Palau de la GeneralitatBaşkan, odanın “Rodalilerle ilgili şikayetlerin kabul edilemez olması nedeniyle” ele alınmasını ve ciddi olayların “son on yılda %60 oranında arttığını” iddia etmesini istiyor. Plaça Sant Jaume’den de konu etrafında “çoğunluk” oluşturmak istediklerini belirtiyorlar. Sonuçta istedikleri, bir kararı oylamaya sunmaktır, böylece Parlamento Devletten bu transferi resmen isteyin. Dolayısıyla PSOE’nin, ERC’nin yatırım için vereceği oyların en az üç ayağı olduğu mesajını alması yönündeki baskı artacak: af, referandum ve Rodalies.

Ve eğer Aragonca Aradıkları şey PSOE’yi yıpratacak bir operasyon; bu savaşta PSC, Pedro Sánchez’in sadık yaveri olacak. Illa, Hükümete aynı ilaçla karşılık verdi: Katalonya’da son günlerde meydana gelen kitlesel çatışmalarda doğru hareket etmediklerini düşündüğü için güvenlik konusunda tam bir monografi isteyecek. Aslında o da kullandı Rodaliler karşı saldırıya geçmek için: dedi ki Generalitat Günü, “sahip olduğu en önemli güçlerden” biri olan polisi nasıl kullanacağını bilmediğinde “yetki isteyerek” (trenler) geçiriyor.

Boşandıktan bir yıl sonra

Bu Çarşamba günkü genel kurul oturumunda Generalitat’ta ERC ile Junts’un boşanmasının ilk yılı da tartışıldı. Yakınsama sonrası lideri, Albert Batet, mevcut Hükümetin “zayıflığı ve liderlik eksikliği” ile suçlandı. Muhalefetin profilini işaretlemek için Generalitat tarafından sağlanan sosyal ve sağlık hizmetlerini entegre eden daireyi “aktif hale getirecek” bir yasa sunacaklarını duyurdular. Aragones bu girişime şaşırdığını ifade etti çünkü bu sadece 365 gün önce bir Junts yarışmasıydı ve kendisi de 365 gün önce klasmanda oturuyordu. Yürütme Kurulu.

Alakalı haberler

Ayrılığın birinci yıldönümü, Junts’un desteğinin yokluğunda Aragones’in başka hiçbir muhalefet partisinden yana olmadığını ve yeni Katalan bütçelerini onaylamak istiyorsa ter dökmek zorunda kalacağını da gösterdi. Potansiyel ortaklarından ikisi, Avam Kamarası ve CUPçeşitli uyarılarda bulunmak için genel kurul toplantısından yararlandı. Jessica AlbiachÖrneğin, Hükümetin geçen yılın bütçe anlaşmasına uymadığını düşünmesi nedeniyle hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Bu Salı günü iki parti bir araya geldi ve “her şey pek iyi gitmedi.” Xavier Pellicer “Hükümetin ablukasını” doğruladı ve “cumhurbaşkanının” görev süresini 2025 yılına kadar tamamlayamayacağını kesin kabul etti.

“Onların peşinden gidin” gösterisi

Bu vesileyle kontrol oturumu çok şey kazandırdı ve aynı zamanda ilan edilen af ​​karşıtı gösteriyi kızıştırmaya da hizmet etti. Katalan Sivil Toplumu (SCC) gelecek Pazar. O PP, Cs ve Vox Protestoya desteklerini ifade ettiler ve Hükümet sözcüsü Patricia Plaja’nın bu Salı günü bunu bir “Katalanfobi” örneği olarak görmesinden üzüntü duydular. “Milyonlarca Katalan’ı Katalanlıktan sürmek istiyor” diye yakınıyordu. Carlos Carrizosa (Cs). Aragones hem sözcüsünü düzeltmek istemedi hem de biraz daha ileri gitti. Protestonun “onların peşine düşmeye” devam etmek olduğuna inanıyor. Yani, polisin 1-O suçlamasıyla görülen Katalonya’ya yönelik sert politikaya doğrudan destek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir