Aragones, Sánchez’den 2024’te Katalonya için “tek finansman” konusunda anlaşmasını talep ediyor

Her ne kadar yasama meclisinin başlangıcında bu bir parçası olmasa da Hükümetin öncelikleriKatalonya’ya yönelik “tek finansman” talebi öncelik sırasına göre ağırlık kazanıyor Pere Aragones. Bunu Generalitat başkanının kullandığı noktaya kadar yaptı. Noel konuşması Bu Salı günü, yani Sant Esteve Günü olarak, 2024’ün Hükümetin “kabul etmeli” merkezi hükümetle bu yeni finansman sistemine son vermek “Dayanılmaz bir bütçe açığı” Bu da Katalan yönetimini zorluyor. Sağlık, eğitim, işçiler, bağımlılık ve cinsiyetçi şiddetle mücadele için daha fazla kaynağa sahip olmak şeklindeki nihai hedefe ulaşıldı.

Başkan birkaç haftadır finansmandan bahsediyordu ve, PSOE ve ERC arasındaki yatırım anlaşmasındaBu konuyu ele almak üzere ikili bir komisyon kurulmasına karar verildi. Ancak bu Salı günü yapılan konuşma kalitede bir sıçrama yapıyor Gelecek yıl olarak belirlediği için Hükümetin talebi üzerine bunu başarmak için azami süre. Yani bu, üzerinde anlaşmaya varılan referandumun olabileceği gibi artık orta vadeli bir talep değil, aksine kısa bir talep.

Aragonès bu benzersiz finansmanın nasıl olması gerektiğini zaten özetledi ve bu esas olarak Katalonya’nın AB’den çıkarılmasını içeriyor. ortak rejim yakınlaşmak için diğer özerk topluluklarla paylaştığı özel bir rejim sahip oldukları gibi Euskadi ve Navarra. Teklifi, Tüzük tarafından oluşturulan ancak bugün sınırlı yetkilere sahip olan Katalan vergi dairesine, yönetimi için tam yetki vermek olacaktır. Tüm vergiler Katalonya’da toplanıyor. Aslında, taslağını Ekonomi Bakanı Natàlia Mas’a emanet ettiği bir teklifin Nisan ayından önce hazır olacağını taahhüt etti.

Ne kadar marja sahip olduğu görülmeye devam ediyor Pedro Sanchez bu konuyu müzakere etmek. Geçen hafta Barselona’ya yaptığı ziyaret sırasında, Hükümet Başkanı yeni finansmanın kapısını açtı ve kendisini birkaç kez tüm özerk haritayı etkileyen bir sistem reformuna açtı, ancak buradan Katalonya’yı ortak alandan çıkarmaya yöneldi. rejim var büyük bir mesafePP tarafından yönetilen topluluklarda yaratacağı kargaşa nedeniyle muhtemelen PSOE için karşılanamaz ve hatta sosyalist özerkliklerde. Ancak Aragones için her sonucun bir potansiyeli vardır: Eğer bunu başarırsa, bu sergilenecek bir zafer olacaktır; Aksi takdirde onlardan biri olmak bir şikâyet olacaktır. seçim varlıkları en geç Şubat 2025’te yapılması planlanan parlamento seçimleri için.

Bütçeler ve Rodalies

Bu yılki konuşmada ekonomik ve sosyal konuların ağırlığı büyüktü. Başkan ayrıca muhalefetten tasarıyı onaylama konusunda “sorumluluk ve kararlılık” istedi. 2024 Generalitat Bütçeleri çünkü bunlar “ileriye gitmeye devam etmek için gereklidir.” “Parlamento gruplarına soruyorum ve hepimizin göreve hazır olacağımıza inanıyorum” dedi.

Parlamentodaki gruplardan sorumluluk ve kararlılık bekliyorum ve hepimizin bu göreve hazır olacağından eminim.

Pere Aragones

Generalitat Başkanı

Eğer bu bütçelere ulaşırsa, yetkiyi tüketme yetkisine sahip olacak. Ancak başarılı olamayıp seçimlerin geç bitmesi ihtimaline karşı, Noel konuşmasından da yararlanarak göğsünü çıkarmaya çalışıyor. Hükümetinizin yönetimi. Böylece, şundan bahsetmiş oldu: “büyük hedefler” “15 yılın en düşük işsizlik oranına” ulaştı; öğretmen, sağlık personeli ve Mossos d’Esquadra’daki artış; Lotte Energy gibi gerçekleştirilen sanayi yatırımları ve Rodalies’deki yetkilerin Generalitat’a devredilmesi ve Asgari Yaşamsal Gelir -her ikisi de üzerinde anlaşmaya varıldı, ancak henüz sonuçlandırılmayı bekliyor-.

Başkan, yönetimini savunmasına rağmen bundan çekinmedi iki karmaşık konu daha Hükümet adına giysi PISA raporunun kötü sonuçlarının yol açtığı kuraklık ve deprem yönetimi. Su kıtlığıyla ilgili olarak, “köylü ve çiftçilerin olağanüstü kararlılığı” sonrasında aşırı tüketimi önlemek için artık “toplumun geri kalanının çaba göstermesi” gerekeceği konusunda uyardı; eğitim alanında ise söz verdiği şey şuydu: “daha fazla çaba” sistemi geliştirmek için.

Referandum ve af

Bu yılki Noel konuşması unutulmayacak büyük duyurular veya duyurular ‘süreçler’ hakkında. Başkan kendisini tebrik etti afKongre’de tüm süreç içerisinde, sağın ve yargının bir kısmının ortaya koyacağı tüm engellere rağmen onaylanacağına ve “tamamen” uygulanacağına güvendi. Hakkında referandum, olağan senaryonun dışında hiçbir şey yok. Aragonès, Katalonya’nın barışması için 2024’te “Devletle müzakere süreci” başlatılmasını istiyor “Geleceğine özgürce karar ver”. Ancak yeni finansman talebinden farklı olarak buradaki son tarihler daha az katı.

Üzerinde anlaşmaya varılan bir referandum talebinin hiçbir yere varamayacağını düşünenler için PSOE bunu açıkça reddediyor, başkan bu konuyla ilgili temel argümanını sundu: Onlar da “afın imkansız olduğunu söylediler” ve şu anda Kongre’de işleniyor. Kısacası Hükümetin başkanı için referandumun rotası ‘şöyle olacak’yavaş yavaş ama emin bir şekilde’.

Kendi plak şirketinin üçüncü yılı

Alakalı haberler

Aragones, Mayıs 2021’de başkan olduğunda bazı yeni ayrıntıları tanıtmak istedi. kendine kendi damganı ver. Örneğin, Generalitat’ın kurumsal rengi, yakınlaşan zamanlarla ilişkilendirilen maviden beyaza dönüştü ve aynı zamanda değişti. Noel konuşması. Kendisini diğer bölge başkanlarından uzaklaştırmak için, gelenek olduğu gibi 30 Aralık’tan Katalonya’ya tatil olan 26 Aralık’a göç ettirdi. kaydeden Sant Esteve. Bu onun yeni formattaki üçüncü konuşmasıydı.

Ayrıca konuşmayı gezici yaptı ve her yıl sembolik değeri olan bir yerde bulunuyor. Bu vesileyle bunu yaptı Kral Martí’nin depozitosu, Barselona’nın Sant Gervasi-Bonanova bölgesinde. Önemini iddia etmenin bir yolu su yönetimi kuraklığın ortasında. Görev süresinin son süresine işaret edecek ve yeniden başkan seçilmesini sağlayacak bir kuraklık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir