Aragones, Sánchez’den 2027’den önce Katalonya’da referandum için temel oluşturmasını talep ediyor

Katalonya’daki genel politika tartışması şuna hizmet etti: Pere Aragones Hükümet başkanına mesaj göndereceğim Pedro Sanchez, atanması için yapılan müzakereler hakkında. Hükümet başkanı için af, PSOE ile anlaşmaya varmak için yeterli değil, aynı zamanda “Katalonya’nın siyasi geleceği konusunda oy kullanması” için de anlaşmaya varılması gerekiyor. Böylece ‘cumhurbaşkanı’, sosyalist liderden bu oylamanın müzakeresine yaklaşma konusunda ‘cesaret ve kararlılık’ talep etti. “Af yeterli değil” […] PP adayının yatırım tartışmasının başlamasından iki saat önce, Katalonya’nın geleceğine karar vermesine yol açmalıyız” dedi. Alberto Núñez Feijoo.

‘Başkan’ tam olarak ne öneriyor? İyi o zaman 2023-2027 yasama organı Generalitat ve Hükümetin “Katalan ulusunun siyasi geleceği” konusunda “oy verebilmenin koşullarını belirlemek” için bir masaya – örneğin diyalog masasına – oturmasına hizmet ediyor. Aragonès buradan önerisiyle toplantıya katılacak. netlik anlaşması Quebec örneğinden esinlenilmiştir. Kendisinin atadığı ve misyonu bu oylamaya ulaşmanın yolunu önermek olan bir grup akademisyen tarafından hazırlanan bir anlaşma. İstişarelerden farklı olarak bir oylama 2014 yılı Ve 2017 yılıBu sefer sadece bağımsızlık hareketini değil, tüm vatandaşları çağırabilmeli. Generalitat da PSOE’nin bu masaya kendi teklifiyle gelmesini umuyor.

Aragones’in PSOE ile müzakereye verdiği önem, konuşmasının ilk dakikasından itibaren görüldü. Kısa bir girişten sonra hemen ele almak istediği asıl konuya girdi: Bağımsızlık hareketi Devletin yönetilebilirliğinin “anahtarına” sahiptir ve nasıl kullanılacağını bilmek zorundadır. ‘Eski cumhurbaşkanı’ partisinin oylarından bu yana sosyalistlere ve aynı zamanda Junts’a yönelik bir bildiri Carles Puigdemont ERC kadar belirleyicidirler. “Anahtar elimizde ve onu Katalonya’nın oy kullanması için kullanmalıyız. Af ve kendi kaderini tayin hakkı. Demokrasi ve özgürlük.”

Alakalı haberler

Aragones, af ve kendi kaderini tayin etme konusunda Sánchez’e baskı yapmasına rağmen başından beri popüler liderden uzaklaşmak istedi. Alberto Núñez FeijooKendisini “sağ ve aşırı sağın” adayı olarak tanımladı. Bu, ‘başkan’ın PSOE’ye, taleplerinin çıtasını yükseltmesine rağmen, seçimin tekrarlanmasını zorunlu kılana kadar müzakerelerin sınırlarına kadar götürülmesinden yana olmadığını kabul etmesinin bir yoludur. Temmuz genel seçimlerinin sonuçlarını hatırlatarak, “Feijóo başarısız olacak çünkü Katalonya onu mağlup etti” dedi.

Reklamlar

Salt siyasi konuşmanın ötesinde, ‘başkan’ tartışmanın bir kısmını yeni sosyal tedbirlerin duyurulması üzerinde yoğunlaştıracak. Hükümetin Pazartesi günü açıkladığı okul kuponunun uzatılmasına ek olarak Aragones, genç Katalanlara yönelik kültür indirimlerinin de 30 yaşına kadar uzatılacağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir