Avrupa Parlamentosu Puigdemont’un talep ettiği dokunulmazlık talebinde bulundu

O Hukuk İşleri Komitesi (JURI) Avrupa Parlementosu bir başvuruda bulundu dokunulmazlık dilekçesi Junts milletvekili Carles Puigdemont2020 yılında dönemin Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’ye gönderildi. Eski başkanın talebi, ‘El Mundo’ tarafından ortaya çıkarılan ve Puigdemont’un Ulusal Mahkeme tarafından telefon dinleme yoluyla soruşturulduğunun bildirildiği bir soruşturmaya atıfta bulunuyordu. Mektupta Puigdemont, dokunulmazlığının ihlal edildiğine dikkat çekerek, tazminat talebinde bulundu. koruma başvurusu. Bu Çarşamba günü JURI komitesi başkanı tarafından bildirildiği üzere ve Cs MEP, Adrian Vazquezkomisyon dilekçeyi arşivledi çünkü sonunda kanıtlandı Puigdemont Araştırılan kişiler listesinde kendisi yoktu. Vázquez’in başkanlığını yaptığı aynı Komisyon, Avrupa Parlamentosu başkanına şunları yazdı: Roberta Metsolakendisinden dosyanın kapatıldığını Avrupa Parlamentosu’nun bir sonraki genel kurul toplantısında duyurmasını istemek.

“Sayın Puigdemont’un dokunulmazlığını savunma talebinin temelsiz olduğu anlaşıldığından, 19 Eylül 2023 tarihinde Komisyon, artık hiçbir gerekçesi olmayan prosedürün askıya alınmasına karar verdi. Bu nedenle dosya kapatılacak ve yargılamaya devam edilmesini talep ediyoruz. Genel kurulda ilgili duyuru” Metsola’ya yazılan mektupta yer alıyor.

gelen milletvekili Vatandaşlar Avrupa Parlamentosu’nun “eski Katalan cumhurbaşkanının Avrupa kurumlarını İspanya hakkında yalanlar ve zehir yaymak için kullanma girişimlerini bir kez daha durdurmasını” takdir etti. Hukuk İşleri Komisyonu, 2021 yılında Generalitat’ın eski başkanının bir İspanyol mahkemesinde olası bir suçlama karşısında yaptığı dokunulmazlığın korunması talebini incelemeye başladı.

Dokunulmazlığın korunması talebi, özellikle Ulusal Mahkeme 6 No’lu Merkez Talimat Mahkemesi tarafından yürütülen ve ‘El Mundo’ gazetesinden alınan bilgiye göre Puigdemont’un kendisini ve çevresini örgüte dahil ettiği iddia edilen bir soruşturma nedeniyle sunuldu. Katalonya’da gelecekte yapılacak bağımsızlık referandumunun finansmanı.

‘El Mundo’ tarafından yayınlanan dava

Alakalı haberler

Dava, Ağustos 2020’de ‘El Mundo’nun Ulusal Mahkemenin Puigdemont ve onun işbirlikçileri ağına karşı bir soruşturma yürüttüğünü iddia eden bir makale yayınlamasıyla başladı. Ancak JURI komitesi, söz konusu yazıda Puigdemont’un araştırılanlar listesinin bir parçası olup olmadığını tam olarak belirtmediğini açıkladı. Günler sonra, özellikle 10 Eylül 2020’de Puigdemont, Sassoli’nin dokunulmazlığını savunması için bir talepte bulundu; bu talep, 14 Eylül’deki genel kurul toplantısında açıklandı ve Hukuk İşleri komitesine devredildi.

Davayı görüştükten sonra komisyon bir transferde bulundu. Ulusal Mahkeme ile istişare eski başkanın telefon dinleme yoluyla soruşturulup araştırılmadığını sordu. Mahkemeden gelen yanıt 27 Mart 2023’te geldi ve Junt liderinin izlenen kişiler arasında olmadığını kesinleştirdi. JURI komitesinin 19 Eylül 2023’te gerçekleştirilen son kapalı kapı toplantısında üyeleri, Puigdemont’un talebinin “temeli olmadığı” sonucuna vardı ve arşivlemeyi seçti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir