Bağımsızlık hareketi ‘procés’in sona ermesinden bu yana en zor yılını yaşıyor

Yıl sonuna kısa bir süre kala, eski Parlamento Başkanı Carme Forcadell ‘Diario de Mallorca’da yayınlanan bir röportajda patolojiyi teşhis etti ve ilacı reçete etti: “Olabilir oyunlara olan güvenimi kaybettim ve bu onların oy kullanmaya gitmemesine neden oldu, ancak bağımsızlık hissi oldukça güncel olmaya devam ediyor. Belli bir hayal kırıklığı var ve insanlar daha çok hayal kırıklığına uğramış durumda ama öyle. Bir gördükleri anda açık ve ulaşılabilir bir hedeftekrar çıkacaklar.” Hapishaneye giden ‘procés’ liderlerinden biri olan, affedilen ve af yasasına kadar diskalifiye edilen Forcadell, 2024’ün şafağında vasiyetnamenin şafağında parmağını ağrılı noktaya koydu. Bağımsızlık hareketi için o günden bu yana en karmaşık yıl olmaya hazırlanıyor ‘proces’in başarısızlığı. Eğer öyleyse seçim yılı olabilir Pere Aragones Şubat 2025’te yapılması planlanan seçimleri birkaç ay öne almayı seçiyor. Ancak son teslim tarihlerini uzatsa bile egemenlikçilik, söylemlerini, hedeflerini ve belki de liderliğini yenilemek için 12 belirleyici ay boyunca sandıklarda şiddetli rüzgarlarla karşı karşıya.

ERC’nin bu yaklaşımı benimsemesiyle bağımsızlık hikayesi bir anda değişti. diyalog ve müzakere yolu. Kafası karışan Junt, teklifi kabul etmeyi reddetti. tek taraflılığın başarısızlığı, “1-O mandası” bayrağına sarıldı ve Hükümet’in onu bağlar olmadan savunabilmesine izin verdi. Genel seçimler JxCat’e nükleer düğmeyi yıkabilecek nükleer düğmeyi verdiğinde her şey yeniden değişti. Pedro Sanchez her ne zaman. Tüm yasama organının yakınsama sonrası modeli, ilk Hükümet kararnamelerinde gördüğümüz şey olabilir: PSOE’nin ter mürekkebinin her oylamada ilerlemesini sağlamak. Moncloa’da bütçede de durumun böyle olacağını varsayıyorlar, ancak köprüleri bu kadar çabuk yıkmanın Junts’un çıkarına olmadığına inanıyorlar.

Diğer şeylerin yanı sıra, 2024’ün siyasi gündemi sosyalistler ve bağımsızcılar arasındaki toplantılarla dolu olacağı için: JxCat zaten Cenevre’de PSOE ile görüştü (Salvadorlu diplomat Francisco Galindo Vélez “doğrulayıcı” olarak görev yaptı) ve ERC de aynısını yapacak. Sánchez görüşmeyi planlıyor Carles Puigdemont Ve Oriol Junquerasaf yasası onaylandıktan sonra ayrı ayrı. Ayrıca bu ilk çeyrekte diyalog masası Generalitat ile Hükümet arasında. Bu temasların başarısı ya da başarısızlığı, Esquerra ve Junts’un peş peşe üç seçimden, desteğini kaybetmesinden ve PSC’nin zaferinden sonra bölgesel seçimlerde karşı karşıya kalacağı hikayeyi şekillendirecek.

Referandumun imkansız hedefi

Üzerinde anlaşmaya varılan referandum, Forcadell’in en azından ERC için bahsettiği “açık ve ulaşılabilir hedef” olacaktır. Ancak günlük yönetim bu tartışmayı gölgede bırakabilir. Aralık ayında Aragonès ile şirketin yönetimini devretmek konusunda anlaştıktan sonra asgari hayati gelirçip üretiminin teknolojik merkezi ve çok dillilik yasasıSánchez, bağımsızlık hareketine referandumla ilgili “azami” önerisini bir kenara bırakma çağrısında bulundu ve özyönetim konusunda iyileştirmeler yapılması konusunda anlaşmaya varmak için elini uzattı. Rodalies transferi ve yeni finansman sistemiERC ve Junts, Katalonya için “tekil” bir karaktere sahip olmak istiyor.

Eş zamanlı müzakere Devlet ve Generalitat bütçeleri Aynı zamanda bizi kendi kaderini tayin eden yollar yerine daha sosyal ve ekonomik yollarda ilerlemeye davet ediyor. Junts, Sánchez’in hesapları için kilit öneme sahip ancak PSC ve Komunlar ile ittifakı yeniden düzenlemeyi amaçlayan Aragonès’in hesapları için bu geçerli değil. Müzakere yapmak istiyorlar ama zaten seçim öncesi modunda oldukları için işi geçen yıla göre daha da zorlaştırmak istiyorlar. çapraz çıkarlar Bunlar hayati öneme sahip olacak çünkü Sánchez’in hepsine ihtiyacı var ve bu da ERC’nin halihazırda bir konuyu hatırlatmaya özen gösterdiği bir şey. Salvador Illa müzakere için masaya oturmak, Hükümetin öncelikle aşağıdaki gibi altyapılar üzerinde mutabakata varılan hususlara uymasını gerektirir: B-40O sert kaya ya da Prat havaalanı.

Ve tüm bunlar olurken, Aragonès en büyük yönetim sorunuyla karşı karşıya: kuraklıkla mücadele. Bu ay Katalonya’da normalden daha az yağmur yağması bekleniyor, bu nedenle Hükümet, acil durum bildirimi düşmek üzere ve evlerde pek hoş karşılanmayan su kesintilerinden kaçınmak için yoğun çaba harcıyor.

Alakalı haberler

Af yasasının baharda çıkması bekleniyor, ancak öngörülebilir yargı ve TC itirazları yasanın uygulanmasını ve dolayısıyla Puigdemont ve diğer kaçakların geri dönüşünü geciktirebilir. Bu koşullandırılabilir bağımsızlık seçim posterleri Avrupalılar için 9 Haziran ve Katalanlar için şu anda hepsi havada. Puigdemont Avrupalılar için yarışabilir ancak affa tabi tutulmadıysa Katalanlar için yarışamaz, bu yüzden Junts zaten şu isimler gibi isimleri düşünüyor: Jordi Turull, Josep Rull Ve Jaume Giro. Junqueras’ın Avrupa yarışmalarına katılması ve Puigdemont’la (2019’da kaybettiği) düelloyu tekrarlaması pek mümkün olmayacak, ancak bölgesel seçimlere katılmak için zamanında gelebilir. Elbette bunun için meclisi tarihin en istikrarsız çoğunluğuyla tüketmeyi başardıktan sonra Aragones’i görevden alması gerekecekti. Şimdilik ikisi de doğrulanmadı veya tamamen reddedilmedi.

Her kim olursa olsun, üç seçimi kazandıktan ve tüm yasama anketlerinde önde gittikten sonra PSC’de tartışmasız Illa ile yüzleşmek zorunda kalacak. Yıla şununla başlayın: 3,6 puan ve 4 koltuk önde ancak aşınma ve yıpranmaya çok az maruz kalan bir CKD hakkında Hükümet yönetimi ve geçen yıl yarım puan düştü. Öte yandan Junts, yarım puan toparlamış olsa da salonda en çok düşüş yaşayacak güç olacak. Seçimlere bir yıl (veya daha az) kaldı, bağımsızlık hareketi devam ediyor 68 koltukMeclis çoğunluğunu kaybetmenin ve 12 yıldır hayal bile edilemeyen ittifaklara yol açmanın eşiğinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir