“Bağımsızlık hareketi siyasi partilere olan güvenini kaybetmiş ve hayal kırıklığına uğramış durumda”

Carme Forcadell (Tarragona, 1955) Katalonya Parlamentosu başkanlığı görevi nedeniyle isyana teşvik suçundan on bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. bağımsızlık süreci 2017 sonbaharında. Kendisinin de hatırladığı gibi, “toplamda 39 ay hapiste” kalmıştı. 2021’de affedildi mahkum edildiği suçun kaldırılmasının ardından serbest bırakıldı. Olan bitene rağmen “Tek Taraflı Bağımsızlık Bildirgesi’nin suç olmadığını” iddia ediyor.

Consell de Mallorca birkaç gün önce Diada kutlamalarının 12 Eylül’e ertelenmesine karar verdi, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tüm egemenlikçiler 31 Aralık’ta Diada’yı anmaya devam edecekler. Diada’nın 12 Eylül’de kutlanması şeklindeki bu değişiklik, Maria Antònia Munar’ın başkan olduğu ve insanların 31 Aralık’ta sokaklara çıkmaya devam ettiği dönemde zaten yapılmıştı. Bunu çok iyi hatırlıyorum çünkü o Diadalardan birine gelmiştim. Ve halkın fikir birliğine göre ulusal gün 31 Aralık’tır ve tamamen politik nedenlerden dolayı değiştirilse bile halkın hissiyatı 31 Aralık’ta olmaya devam edecektir.

Haftalarca süren görüşmelerin ardından taraflar arasında anlaşma sağlandı. PSOE ve Junts af konusunda geldi, her şey bitti mi?

PSOE, Junts ve Esquerra arasındaki anlaşma. Tamamı bitmedi, isterim ama şu anda yasa Kongre’de değişiklik sürecinden geçiyor, sonra Senato’ya gidecek ve sanırım orada da PP’nin çoğunluğu olduğu için, yasayı korumaya çalışacaklar. yeter ki geçilsin ve inanıyorum ki bahara kadar her şey onaylanmayacak. Ancak aynı zamanda her şey yapılmamıştır çünkü başvuru için birçok engel olacaktır, çünkü daha sonra bu her mahkemeye gitmek zorunda kalacak ve her duruşmaya ve her mahkemeye bağlı olacaktır. Her şeye rağmen anlaşmanın büyük bir başarı olduğuna ve tam da 2023 yılının bize affın söylendiği gibi imkansız olmadığını, mümkün olduğunu öğrettiğine inanıyorum.

Bu senin için ne anlama geliyor? Carles Puigdemont Bu anlaşmanın anahtarı mıydı?

Bana öyle geliyor ki affa ne kadar çok kişi katılırsa ve ne kadar çok sosyal destek olursa o kadar iyi. Açıkçası, Junts gibi Başkan Puigdemont’un da müzakerelere katılmış olması iyi bir haber, çünkü bu aynı zamanda bizim için de bir yoldur, müzakeredir ve onların da katılmasını kutluyoruz.

Bay Puigdemont’un da katıldığı etkinlikler nedeniyle üç yıl hapis yattı. Ancak sonuçlarından kaçındı.Bu durum sizde nasıl bir duygu uyandırdı?

39 ay hapiste kaldım ve o dönemde İspanyol adalet sistemi tarafından zulme uğrayan kişilerin her birinin, o dönemde hem kişisel hem de ulusal düzeyde en iyi olduğuna inandığımız kararı verdiğine inanıyorum. Hapishane çok zor ama sürgünün de zor olduğunu düşünüyorum ve Puigdemont’un o dönemde en doğru olduğuna inandığı kararı verdiğine inanıyorum, dolayısıyla bu konuda hiçbir fikrim yok. Evet, üzücü çünkü o, Marta Rovira, Toni Comín ve Lluís Puig hâlâ sürgünde. Ben onların geri dönebilmesini isterim ve bu yüzden de af yasasının onlara mümkün olan en kısa sürede geri dönmelerine izin vermesini umuyorum.

Tek Taraflı Bağımsızlık Bildirgesi suç muydu?

Hayır, elbette değil. Biz hiçbir suç işlemedik, hiçbiri. Parlamentonun her konuda özgürce konuşabilmesi için özgür olması gerekir ve milletvekillerinin de oy verebilme, her şeye karar verebilme özgürlüğüne sahip olması gerekir, çünkü bir Parlamento özgür değilse demokrasi yoktur. İfade özgürlüğü bir ülkede demokrasinin temelidir.

Geçen ay yapılan bir anket, bağımsızlığa verilen desteğin ortaya çıktığını gösterdi. Katalonya geriye doğru gidiyordu, bu ne olabilir?

Şu anda anketlerin bunu söylediğinin doğru olduğunu düşünüyorum, ancak bağımsızların her seçimde aday oldukları ve kazandıkları da doğru. Yani Katalonya Hükümeti tam anlamıyla bağımsızlık yanlısı bir hükümettir. Katalonya Parlamentosu’nda bağımsızlık yanlısı bir çoğunluk var, aynı zamanda bağımsızlık yanlısı belediye meclisleri ve meclis üyelerinin de çoğunluğu var. Anketlerin düştüğünü söylediği doğru ama ne zaman seçim yapılsa, bizi sandıkta öne çıkaran Katalanlar bağımsızlıktan yana oy kullanıyor. Dolayısıyla en iyi anketin seçimler olduğunu düşünüyorum ve şu ana kadar anketlerin yansıttığının tersini söylediler.

Bağımsızlık hareketinin söndüğünü düşünüyor musunuz?

Sanırım insanlar orada. Şu anda belli bir hayal kırıklığı olduğu ve insanların daha fazla hayal kırıklığına uğradığı doğru, ama öyleler çünkü bağımsız olan ve artık öyle olmayı bırakan kimseyi tanımıyorum. Öte yandan, birkaç yıl önce bağımsızlık taraftarı olmayan ama şimdi öyle olan pek çok insan tanıyorum. Birkaç yıl önce bağımsızlık yanlısı olanlar hâlâ öyle, bir başka şey de siyasi partilere kızgın olmaları ve bu yüzden oy kullanmayacak veya çekimser kalabilecek olmaları olabilir. Eminim ki ulaşılabilir olarak gördükleri net bir hedef gördüklerinde tekrar yola çıkacaklar çünkü halk orada. Bunun böyle olduğuna hiç şüphem yok. Hem belediye seçimlerinde hem de Katalonya Parlamentosu’ndaki son seçimlerde yapılan tüm oylamalarda bağımsızlık hareketinin kazandığını ve çoğunlukta olduğunu söylemek gerekir. Bunun kanıtı, Katalonya’da ve belediyelerinin çoğunda yönetimde olmalarıdır.

Alakalı haberler

Eksik? Bu konuda çabalar nasıl artırılmalıdır?

Tekrar heyecanlanmamız, yeniden sebep bulmamız ve insanların yeniden harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Harekete geçmek coşku gerektirir ama ben insanların orada olması konusunda ısrar ediyorum çünkü her 11 Eylül’de birçok insan sokağa çıkıyor. Bağımsızlık için yapılan her eylemde birçok insan sokaklara çıkıyor ve Katalonya’da nüfusun yaklaşık %80’inin İspanya ile olan anlaşmazlığın referandum yoluyla çözülmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğu büyük bir toplumsal konsensüs olduğu açık. Dolayısıyla buna katılan çok insan var aslında ama siyasi partilere olan güvenin kaybolduğu ve çekimserliğe yol açtığı doğru ama bağımsızlık hissi hâlâ çok geçerli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir