Bağımsızlık ve düşüş

Katalan bağımsızcısı olmak kolay değil. Nihai hedef gerçekten de öyle değil. bağımsızlığa ulaşmak. Giderek birbirine bağlı bir dünya haline geldikçe, buna çevrenin zorluğu da ekleniyor: İspanya, Avrupa Birliği’nde demokratik düzeyi ölçen sıralamada ön sıralarda yer alan bir ülke. Açıkça görüldüğü gibi bir kenara atıldığında, silahların yolu yalnızca pakt yolu olarak kalır. Ve bu orta vadede neredeyse imkansız görünüyor. Ancak zorluklar arzuların meşruiyetini ortadan kaldırmaz. Elbette siyasi zeka ve eylemdeki etik, arzuyu gerçekleştirmede ilerleme olasılığını dikte eder. Ayrıca hırsın doğruluğunu da ölçerler.

ERC ve Junts bağımsızlık hedefini paylaşıyor ancak farklı yollardan geçiyorlar. Cumhuriyetçiler, dolambaçlı yollara ve yolu açtıkları taşlara rağmen, kırılan güveni yeniden inşa etmeye çalışarak ve Katalonya’nın egemenlik düzeyini artırmaya çalışarak İspanyol siyasetine müdahale etmeyi seçtiler. Bu arada, Puigdemont ve Miriam Nogueras Juntları (görünüşe göre başka Juntlar da var) İspanya’ya yönelik küçümsemelerini gösterme fırsatını kaybetmeden zorlu oyununu sürdürüyorlar.

Dolu af fırtınasıve Kongre kürsüsünde Nogueras, bazı ilgili yargıçların isimlerini ve soyadlarını vermenin iyi bir fikir olduğuna karar verdi ve onları “ahlaksız karakterler” olarak nitelendirdi. Afları yorumlayacak ve yönetecek olan aynı yargıdır. Müdahale elbette kurtarılmayanları memnun etti. Başka bir şey de fırsatı ve daha da önemlisi gerçek kullanışlılığıdır. Ancak gerçek amacı neydi?

Alakalı haberler

Katalan haberlerine iki ciddi sorun damgasını vuruyor: düşük eğitim seviyesi PISA raporuna ve kuraklığa yansıyan acil durum aşamasına girmek üzere. Eğitim ülkenin geleceğini tehlikeye atıyor, kuraklık birçok sektörde önemli kayıplara neden olacak. Her iki soru da bizi geçmişe bakmaya zorluyor. Eğitimin ihmal edildiği, su yatırımlarının durdurulduğu o uzun on yıla. Onlara Artur Mas, Carles Puigdemont ve Quim Torra’nın başkanlık ettiği hükümetler destana bu kadar başvuran ama eylemsizlikleriyle Katalonya’yı bencil ve yozlaşmış bir kalıntıya dönüştürmekle tehdit eden kişiler.

Evet, Katalan bağımsızcısı olmak zor. Ve daha da zoru, yoksullaştıklarında ve tam egemenliklerine giden yolları dinamitlemek için önlenemez bir istek gösterdiklerinde, gerçekten bağımsızlıkları için çalıştıklarına inanmaktır. Bir diğer konu da seçim yarışı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir