Baró, Gomà’yı sadece 23 oyla yendi

Şaşırmaya yer yoktu. Barselona meclis üyesi ve beşinci başkan yardımcısı Heyet, Eva Barogrubuna liderlik edecek ERC Barselona’da, oyunun en önemlisi. Militanlarla istişarede bulunan eski Parlamento üyesi ve mevcut Generalitat Eğitim Genel Sekreteri, Patricia Goma. Baró’nunki hükümet yanlısı olarak değerlendirilen adaydı, yani Katalan düzeyinde parti liderliğiyle doğrudan bağ kuran adaydı. Yenilgi bizim için bir başarısızlık olacaktı Oriol Junqueras.

öyle mi ön seçimler Cumhuriyetçi partinin kontrolüne yönelik olağandışı bir baskıyı temsil ettikleri için beklenenden daha fazla ilgi çekmişlerdi. Barselona’da. Dört yıl önce tek adayın olduğu ön seçimlerden farklı olarak uzlaşma, bu kez bu iki kesim düelloya karar vermişti. Alışılmış bir formasyonda iç huzura Son on yılda bu yeni bir şeydi. Sonunda dayatıldı Baro elde ettiği %47’ye %50 destek ile Silgi. Elbette az farkla bir zaferdi: 342’ye karşı 365 oy. 21 oy (%3) boştu. Nihai katılım dikkat çekiciydi: Militanların %70,82’si oy kullandı.

Baró şimdi şu zorlukla karşı karşıya: oyunu yeniden başlat ERC’nin Barselona konseyindeki temsilin yarısını kaybettiği Mayıs ayındaki belediye seçimlerindeki fiyaskonun ardından 10 ila 5 meclis üyesi. Kentte 2019’da yerel seçimleri kazanmaktan 2023’te dördüncülüğe kadar. Bu yükselişin arkasındaki itici güç, bir sonraki belediye seçimlerinde adaylığını üstlenecek aday arayışına başlamak olacak. Ernest Maragall tekrarlamayacağım. Baró, 2027 için hangi profillerin en rekabetçi olduğunu ve olası tüm adayların açık ön seçimlere katılmasını tartışmaya kararlı.

Her şeyden önemlisi bugün ERC Barcelona kazandı

Eva Baro

Konsey üyesi ve Barselona’daki ERC ön seçimlerinin galibi

Ancak aynı zamanda işbirliği yapıp yapmama konusundaki temel karar gibi başka zorlu klasörleriniz de olacaktır. Yönetim Barselona Kent Konseyi’nin şu anda liderliğini yürüten PSC tek başına. En mantıklısı cepheden bir muhalefet sunmak olacaktır. Jaume Collboni bir alternatif oluşturmak ama bu o kadar kolay olmayacak. Son yıllarda yönetim Belediye binası ve Generalitat İç içe geçmiş halde görüldüler. Maragall isteksizce bazı bütçeler lehine oy kullanmak zorunda kaldım Ada Colau ortakların hesaplarını onaylaması karşılığında ‘Başkan’ Aragones Parlamentoda. EL PERIÓDICO ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Baró şöyle konuştu: “Bunu göremiyorum [gobernar con el PSC]. olmasam da dogmatik bir şey yok ve dinlemeyi gerçekten seviyorum.”

Alakalı haberler

Ön seçim kampanyası sırasında adayların hiçbiri çapraz eleştirilerden kurtulamadı. Ancak Baró kazandıktan sonraki ilk sözlerinde uzlaşmacı olmak istedi. X’te -eski adıyla Twitter- “Her şeyden önce bugün ERC Barcelona kazandı” dedi. Rakibi Gomà onu tebrik etti. Her şeye rağmen kaybeden aday, “sonuçların iyi okunmasını” da istedi. Bu, yenilgiye rağmen dikkate alınmak istediklerini açıkça belirtmekten başka bir şey değil.

Adaylığın diğer isimleri

Adaylığın hükümet yanlısı olduğu, Generalitat İçişleri Bakanı’nın bunu desteklemesi gibi bazı jestlerle açıklanıyor. Joan Ignasi Elena -Junqueras’a çok yakın bir kişi- yılda en az iki kez toplanması gereken militanlığın katılımı organı Barselona Meclisi’nin başkanı olacak. Yeni organizasyon şemasında Baró’nun son derece güvendiği beş kişi olacak: genel sekreter Toni Vidal ve dört sekreter yardımcısı Meclis milletvekili için görev yapacak José Rodriguez; İçişleri’nin ‘dircom’u Bernat Gimeno; eski meclis üyesi Montse Benedi ve Gràcia’nın sözcüsü meclis üyesi Olga Hiraldo.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir