Belçika, tüm raporlara sahip olduğunda Katalanca’nın AB’deki resmi statüsü konusunda “ilerleme” sözü veriyor

Katalanca’nın Avrupa Birliği’ndeki resmi statüsü bir sonraki toplantıda ele alınmayacak. AB Genel İşler Konseyiama hâlâ Avrupa’nın gündeminde. Bu Cuma günü Belçika’nın İspanya büyükelçisi tarafından doğrulandı. Geert CockxBarselona ziyaretinde Dışişleri Bakanı ile görüştü. Meritxell Serret, Katalonya’da Hükümet delegesi ile birlikte bir etkinlik düzenledik, Carlos Prieto.

Cockx’in açıkladığı gibi karar, Katalanca’nın yanı sıra Bask dili ve Galiçya dilinin girişinin kabul edilmesinin “mali ve hukuki sonuçlarına” ilişkin tüm raporların alınmasına kadar ertelendi. Ancak Hükümet ve Avrupa Komisyonu’ndan tüm bilgiler alındıktan sonra konuyu ele alacağına söz verdi. Katalan başkentindeki AB genel merkezinden yaptığı açıklamada, “Raporları aldığımızda ilerleyeceğiz” dedi.

Litvanya şüphe ediyor

Katalanca’nın resmi statüsü AB’de ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında tartışıldığından bu yana birçok ülke şüphelerini dile getirdi. Bunu en son yapan başkan oldu Litvanya, Bulantı ÇingeneleriEl Mundo’da verdiği bir röportajda, Katalanca’nın kabul edilmesinin, esas olarak beraberinde getireceği teknik zorluklar nedeniyle benzer talep dalgasını tetikleyebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Bu konu, ekonomik ve bürokratik kısmıyla birlikte Yirmi Yediler’in defalarca dile getirdiği temel belirsizliklerden biri.

Alakalı haberler

Ancak Hükümetten “sakinlik” ve “sağduyu” çağrısında bulunuyorlar ve bazı ülkeler tarafından ifade edilen şüphelere rağmen, hiçbiri “açık veto” yapmadıDolayısıyla müzakerelerin devam ettiğini düşünüyorlar. Sürecin “olağan kanalları” izlediğini düşünen hükümet kaynakları, “Şüpheler dile getiriliyor, hiçbir kapı kapatılmıyor” diyor ve Dışişleri Bakanlığı’nın “gerekli tüm bilgileri sağlamak” için “yoğun bir şekilde” çalıştığını ve ” Teklifi netleştirin ve daha fazla sağlamlık kazandırın”.

Ekonomik maliyet

Şu anda Brüksel, bu üç dilin dahil edilmesinin maliyetini 132 milyon avro olarak tahmin ediyor. Dil başına yaklaşık 44 milyon euro. Ancak Avrupa Komisyonu da bunun bir “ön değerlendirme” olduğunu ve AB Genel İşler Konseyi resmi bir pozisyon kabul edene kadar daha kesin bir mali hesaplama yapamayacaklarını kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir