Bir yargıç, Montoro’nun kurduğu firmanın Hazine’deki “nüfuzunu” müşterilere fayda sağlamak için kullanıp kullanmadığını araştırıyor

Tarragona 2 Nolu Soruşturma Mahkemesi başkanı Rubén Rus Vela, eski PP bakanı Cristóbal Montoro’nun 2006 yılında kurduğu Ekonomik Ekip (EE) ofisinin üyelerinin, “Etkilerini” müşterilerinin yararına kullandılar. “Üst düzey yetkililer ile Maliye Bakanlığı yetkilileri” arasındabu yazı işleri ekibinin erişim sahibi olduğu Tarragona Eyalet Mahkemesi’nin kararında belirtildiği gibi.

Kararda ayrıca, ilk adı Montoro Asociados olan, daha sonra Ekonomi Ekibi (EE) olarak yeniden adlandırılan ve 2016’dan bu yana Global Afteli (GA) olarak faaliyet gösteren şirketin üyelerinin bu sayede Hazine’de bir iletişim ağı oluşturduğu da vurgulanıyor. bazıları oynamıştı”Hükümetin, Merkezi Yönetimin ve Özerkliklerin en üst düzeyindeki pozisyonlar

28 Ocak 2022 tarihli emir, 2 Ağustos 2018’de başlayan bir soruşturmaya atıfta bulunuyor ve o zamandan beri gizli ve aktif kalıyorBu gazeteye davayla ilgili en fazla beş hukuk ve polis kaynağı tarafından doğrulandığı üzere.

şans eseri bulma

2022’de zaten işaret edilen neden ilk “şüpheler” ve “varsayımlar”, birkaç e-postanın “tesadüfen” bulunmasının ardından açıldı; Aynı yılın Mart ayında isimsiz bir şikayette bulunulmasının ardından 2017 yılında açılan başka bir adli prosedürde.

Ancak 6 Kasım 2017’de şirkette yapılan aramada ele geçirilen mesajlar Messer Ibérica de Gases SAVila-seca (Tarragona) kasabasında bulunan, bölgesel planlamaya karşı bir suç soruşturması kapsamında, Yolsuzlukla Mücadele’nin davayı genişletmesine yol açtı.

Yasal reformlara etkisi

Tarragona Mahkemesi’nin kararı, Adli Polis tarafından sağlanan bilgilere ve Sivil Muhafızlar ile Mossos d’Esquadra’nın o tarihe, yani Ocak 2022’ye kadar gerçekleştirdiği eylemlere dayanıyor. Karar, kelimenin tam anlamıyla şunu belirtiyor: “İnsanlar ve ticari Araştırma faaliyetinin yönlendirildiği kuruluşlar […] Amacı başkası olmayan bir komplonun veya örgütün parçası olacaklardı. Endüstriyel ve Tıbbi Gaz Üreticileri Birliği’ne (AGGIM) dahil olan gaz şirketlerine müdahale etmek ve olumlu yasal reformları kararlı bir şekilde etkilemek. Bunu yapmak için, eski adı Montoro Asociados olan ve 2016’dan beri Global Afteli (GA) olan Equipo Economía (EE) şirketinin hizmetlerini kiraladılar.”

Soruşturmaları yürüten Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı ipi çekerek Maliye Bakanlığı, Vergi Dairesi ve Vergiler Genel Müdürlüğü’nden soruşturmayla bağlantılı tüm e-postaları talep etti. the Montoro tarafından kurulan şirket ancak eski Maliye Bakanı, defalarca belirttiği gibi, 2008’de bundan ayrıldı.

16 Aralık 2021’de soruşturma hakimi, soruşturma yapılan kişilerin kullandığı cihaz ve iletişim araçlarına müdahale etmeyi bile kabul etti. Ancak bu karar Tarragona Eyalet Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Soruşturmanın zorluğu

Aralık 2018’de açılan ve hâlâ gizli olan davanın soruşturması karmaşık bir hal aldı. Öyle ki soruşturmaların başında bulunan savcı, Carmen García Cerdapatronundan aldığı emirlere uymadığını göstermek için Mali Tüzüğün 27. maddesine başvurdu. Yolsuzlukla Mücadele Başkanı Alejandro Luzóndavada ortaya çıkan e-postalara eklenen belgelerle ilgili olarak daha fazla işlem yapılması taraftarı değildi.

26 Eylül’de konunun sunulduğu Savcılık Kurulu’nda, Luzón 19 meslektaşının desteğini aldıyalnızca beşi García Cerdá’yı tercih ederken, bu da onun soruşturmanın ilerlemesi için gerekli olduğunu düşündüğü prosedürlerin gerçekleştirilmeyeceği anlamına geliyor.

Bu arada, mali temsilci ile amiri arasında devam eden çekişme, Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmalarda dikkat çekti. Mossos ve Sivil Muhafızların UCO’suDanışılan kaynaklara göre, organlar bunları neredeyse bir yıl önce sonuçlandırdı.

Yolsuzlukla Mücadele Şikayeti

Bu, Montoro tarafından kurulan firmanın adli incelemeye tabi tutulduğu ilk sefer değil. Haziran 2017’de Madrid 22 numaralı mahkeme, Barselona’daki mevcut davaya atanan aynı savcı tarafından hazırlanan Yolsuzlukla Mücadele tarafından on bir yıl önce kurulan ofisin üyelerine karşı açılan bir şikayetin işleme alınmasını kabul etti. vaka anı İkinci kez İspanya Maliye Bakanı oldu.

Alakalı haberler

Üst düzey yetkili, ofisin kurulmasından iki yıl sonra, 2008 yılında Ekonomi Ekibi’nden ayrıldığını her zaman savundu. Öyle oldu ki, bir yargıcın şikayeti kabul ettiği gün, Montoro, 2012 özel vergi beyanının anayasaya aykırı ilan edilmesinin ardından Temsilciler Kongresi’nde diskalifiye edildi. daha çok ‘vergi affı’ olarak bilinir‘.

İki yıl sonra Nisan 2019’da açılan bu davada aralarında toplam yedi kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Bakanın kardeşi Ricardo Montoro 2012 yılında ticaret odalarıyla yapılan bir sözleşmenin usulsüz olduğu iddiasıyla ilgili olarak Ekonomik Ekibin danışmanı olarak ve tüzel kişilik olarak danışmanlık firmasının kendisine hizmet veren kişi. Yolsuzlukla Mücadele şikayetini destekleyecek hiçbir kanıt bulunamayınca soruşturma reddedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir