“Biz her zaman Katalonya’dayız”

Mümkün yatırım ile ilgili Pedro Sanchez “Çok uluslu ve ilerici” olarak vaftiz edilen olası bir anlaşmanın ardından Hükümetin bir sonraki başkanının seçilmesi, bağımsızlık hareketi ile sağ arasındaki siyasi çatışmayı körüklüyor. Generalitat’ın başkanı, Pere Aragonesbu perşembe günü Madrid Topluluğu başkanına yanıt verdi: Isabel Diaz AyusoVarsayımsal bir af yasasına karşı Barselona’da yapılan bu Pazar günkü gösteriyi haklı çıkaran kişi: “Biz her zaman Katalonya’dayız. Bu Pazar ve diğer günlerde, Her zaman vatandaşın yanındayız“dedi başkan.

Sabah, Madrid Topluluğu başkanı, artık ‘procés’ olan Twitter ağını alevlendirdi ve “Katalonya’nın ve tüm İspanya’nın özgürlüğü için, bu 8 Ekim’de Barselona’da olacağız: evimizdeyiz” diye bir paylaşım yaptı. Díaz Ayuso, belli bir kışkırtıcı hava ve yükselme eğilimi gösteren çenesi ile, herhangi bir affa karşı çıkmak için zaten bilinen argümanları öne sürerek “haysiyete” atıfta bulundu, “çünkü tüm İspanyollar kanun önünde eşittir” veya “çünkü İspanya kuduzların eline bırakılamaz” bundan nefret eden azınlıklar.”

Katalonya için, gerçek özgürlük ve demokrasi için. Her şey için això, af ve kendi kaderini tayin hakkı! pic.twitter.com/8YyJpBcqIa

— Pere Aragonès i Garcia (@perearagones) 5 Ekim 2023

Alakalı haberler

Generalitat’ın ‘başkanı’, Pere AragonesAyuso’nun mesajını altı saat sonra Twitter’da benzer bir çerçeveyle tekrarladı: “Katalonya için, gerçek özgürlük ve demokrasi için. Bütün bunlar için af ve kendi kaderini tayin hakkı.” Aragonès, Ayuso’nun önceki videosuna açıkça atıfta bulunarak “sadece oy kullanabilmek isteyen Katalanlara zulmetme ve baskı yapma takıntısına sahip bazı kişileri” eleştirdi. “Başkan”, Katalonya’nın bir ulus olduğu için (Ayuso, İspanya’nın bir ulus olduğunu vurgulamıştı), Katalanların sırf Katalan oldukları için “ekonomik ve ulusal olarak küçümsendiğini ve baskı altına alındığını” hatırladığını söyledi.

Aragonès, Twitter’daki mesajında ​​Katalonya’nın sağa ve aşırı sağa son verdiğini, “bazılarının kaybetmeye dayanamayacağını ve anahtarın bağımsızlık hareketinin elinde olduğunu” ifade ediyor. Katalonya başkanının videosu şöyle başlıyor: “Çünkü Katalonya kendi siyasi geleceğine karar verme hakkına sahip. Çünkü bazıları sadece oy vermek isteyen Katalanlara zulmetme ve baskı yapma takıntısına sahip. Çünkü Katalonya bir millettir.” Aragonès ayrıca “referandumda ülkenin siyasi geleceğine karar vermek isteyen Katalonya vatandaşlarının geniş ve kalıcı toplumsal çoğunluğunun tanınmamasından” da üzüntü duydu ve sorunun kökeninin bu olduğuna güvence verdi. Madrid Topluluğu’na atıfta bulunarak, “Bazıları gerçekten özgürlük ve iyi yönetim hakkında konuşmayı seviyor, ancak halk sağlığını bozan ve işsizliğin daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olan onlar” dedi. Aragonès, Katalanların yıllardır “nefretin sürekli olarak kendilerine yöneltildiğini” duyduğunu ileri sürerek, Katalonya için af ve kendi kaderini tayin talebinde bulunarak videoyu sonlandırdı.

Katalonya’nın ve tüm İspanya’nın özgürlüğü için 8 Ekim’de Barselona’da olacağız: evimizde. pic.twitter.com/OEhsAlIIBl

— Isabel Díaz Ayuso (@IdiazAyuso) 5 Ekim 2023

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir