Bugün Sánchez, sosyalistlerin güvensizliği nedeniyle Pamplona belediye başkanlığını Bildu’ya devretti

Dört yıl önce, Joseba Asirón PSOE için bir kuruş bile vermedi. Oldu Pamplona’nın belediye başkanı Birkaç partinin toplamı sayesinde ama sosyalistlerin desteği olmadan. Sonunda yasama organı 2015-2019takımının bir üyesi maçtan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi Pedro Sanchez PSN’nin “%95 oranında UPN’nin yanında oy kullandığını, konuşmalarını tekrarladığını ve zaman zaman daha da ileri gittiğini” söyledi. Bugün PSOE tüm isteksizliğinin üstesinden geldi, kendi sınırlarını aştı kırmızı Hat ve EH Bildu adayı olarak Navarrese Şehir Meclisi komuta bayrağını yeniden Asirón’a devredecek. kınama önergesi bu çıkarırdı Cristina Ibarrola, UPN’den, belediye başkanının ofisinden.

Maçlar bu tarihe kadar hararetli bir şekilde geliyor. Sosyalist Parti’de karar, Pedro Sánchez’in göreve başlamasından birkaç gün sonra öğrenildiğinde şaşkınlık yarattı ve bugün bile onu “karantinaya alarak” öneminin azalmasından endişe ediyorlar. Aslına bakılırsa, Navarra’nın başkanı María Chivite, aynı zamanda Navarra’daki partinin de başkanı, anlaşmayı onayladığını kamuoyuna açıklamak ve partide olmasına rağmen “riskli” bir kararı kendi kararı gibi kabul etmek için birkaç gün harcadı. Bildu’nun kurumlarda “gerekli” olduğunu söylüyor. Bu arada PP’de Alberto Núñez Feijoo Bugün medya karşısına çıkmayı planladığı zamanın büyük bir kısmını bu anlaşmaya ayıracak. PSOE politikalarının dengesi bu geçen yıl.

İki milletvekilinin istifası

PSN-EH Bildu paktı her iki oluşum arasındaki herhangi bir anlaşmaya dahil edilmedi ve Pamplona belediye grubunda şimdiki bakan Elma Saíz’in bıraktığı boşluğun ilk fırsatta doldurulmaması nedeniyle Navarrese sosyalistleri bu günlerde açıklama yapmak zorunda kaldı. . İki kişi meclis üyesi sertifikasını almayı reddetti. Aslında bu şuna sebep olacaktır: PSN’in tüm meclis üyeleri yok Bu Perşembe günkü oylamada ona karşılık gelen beş kişiden yalnızca dördü orada olacak çünkü beşinci kişi zamanında göreve gelemeyecek.

Ancak PSN bunun şu nedenlerden kaynaklandığını garanti ediyor: “sinyal verme ve saldırılar” UPNbu oluşumdan, başkanı Javier Esparza Bunun tersini söylemekten çekinmedi ve şu uyarıda bulundu: “Pamplona Kent Konseyi’ni Asirón’a vermek için EH Bildu ile ittifak kurma kararı, kendi kamu görevlileri için bile tiksindirici olduğu gibi, Pamplona’nın ihanetini paylaşmayan birçok sosyalist seçmen için de tiksindiricidir. “seçim kampanyasında kendilerine yalan söyleyen bir partinin liderleri”. Ibarrola aynı derecede açıktı: “Eğer gerçekten bu kadar iyi olsaydı, oylarıyla Asiron’u belediye başkanı yapmaktan gurur duyarlardı.”

Bask Ülkesindeki Sonuçlar

“Her şeyden önce bu Eneko (Andueza) için kötü”Sosyalist Parti kaynakları, bu anlaşmayı değerlendirirken ve muhtemelen 2024’ün ilk yarısında yapılacak seçimlerde Bask Bölgesi’ndeki sosyalist adaya atıfta bulunurken bunu kabul ediyorlar. Pamplona’da olacakların bu belediyede özetlenen bir anlaşma olduğunu, daha uzağa gitmeden ve bu anlaşmanın Avrupa’ya kadar uzanmayacağını açıklamak için üç hafta boyunca çaba sarfediyoruz. Bask ÜlkesiBugün PNV, PSE ile koalisyon halinde yönetiyor ancak anketler Bildu’nun yeterince yakın olduğunu ve bazılarının bunun yaratabileceği etkiden şüphe duyduğunu gösteriyor.

PSE bu şüpheyi uzak tutmak için savunmaya geçti. Eski Lehendakari ve şu anda PSOE’nin Temsilciler Kongresi’ndeki sözcüsü Patxi López, 24 Aralık’ta El Correo’da yayınlanan bir röportajda “Abertzales’le yönetilebilirlik anlaşmalarının sürdürülemez olduğunu” ve ” Pamplona bir istisna”. Aynı gün, Ramón Jáuregi, José Luis Rodríguez Zapatero’nun eski bakanı ve PNV ile PSE arasındaki ilk koalisyon hükümetlerinin eski başkan yardımcısı, ayrıca “Bildu’yu siyasi çerçevemizde kabul etmekten, onlarla anlaşmaya kadar gidilecek bir yol olduğunu” da tekrarladı: “Euskadi’de bunu yapmayacağız”. Andueza üç haftadır Bildu ile herhangi bir hükümet anlaşması imzalamayacağını veya başkanlığı onlara vermeyeceğini tekrarlıyordu.

Tezahür

Alakalı haberler

Bu arada PP ve UPN de bunun ulusal bağımsızlık hareketi çerçevesinde bir ilk adımdan başka bir şey olmadığı konusunda ısrar ediyorlar. “Bildu Vitoria’yı değil Pamplona’yı istedi çünkü burası ulusal yeniden yapılanmaIbarrola, Onda Cero ile ilgili bir röportajda şunu belirtti. Bildu büyüyor çünkü PSOE tarafından “her gün aklanıyorlar”Pedro Sánchez’in son yıllarda Kongre’de kendileriyle vardığı anlaşmalara atıfta bulunarak, tahliye karşıtı önlemlerin uzatılmasına ilişkin bu hafta açıklanan son anlaşma olduğunu söyledi.

Muhafazakarlar militanlarını harekete geçmeye çağırdı tezahür Bu perşembe günü belediye binasının kapısında önergeyle aynı saatte. Bunun, birkaç gün önce Feijóo’nun başında olduğu 10.000’den fazla insanı bir araya getiren toplantıya mümkün olduğunca benzer olmasını umuyorlar. UPN ve PP’de protesto edip PSOE’de hasarı azaltmaya çalışırken Bildu’da fazla gürültü yapmadan gözlem yapıyorlar. Hala aday, Joseba Asiróndün sosyal ağlarda bu günü “yüzleşme değil kutlama günü” ve “gelebilecek provokasyonların ötesinde mutluluk için” olmaya davet eden bir video yayınladı. “Saygı, huzur ve mutluluk“Sokaklardaki gösterilerin atmosferi kızıştırıp ilk çıkışını bozabileceğinin farkında olarak, bugün şehrin bayrağını bir kez daha eline alacak olan herkese sordu. Noel’den hemen sonra Bask Bölgesi’nde seçimler yapılması ve EH Bildu’nun çokça oynaması nedeniyle, Pamplona ve kınama önergesi onun en iyisidir kampanya başlangıcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir