Cantabria Hükümeti, Vox’un talebi üzerine Demokratik Hafıza Yasasını yürürlükten kaldıracak

O Cantabria Hükümeti (PP), özerk topluluğun Tarihsel ve Demokratik Hafıza Yasasını yürürlükten kaldıracak Vox bunu bölgesel Parlamentoda talep ettikten sonra.

Bu normu neredeyse iki yıl önce bölgesel Yönetimden destekleyen PRC ve PSOE, Vox’un bu girişimine karşı oy kullandı ve bu da Yöneticiyi mümkün olan en kısa sürede bir teklif sunmaya çağırıyor. Bu normu yürürlükten kaldıracak yasa tasarısı.

Tartışmaları kışkırttı anma derneklerine ait genel kurul oturumuna katılan birçok kişinin öfkesi, TBMM başkanı kime, María José González Revuelta (PP)müdahaleler sırasında defalarca alkışladığı veya yorum yaptığı, hatta Oda’yı terk etmelerini isteyecek kadar ileri gittiği dikkat çekti.

“Bu bir utanç”Oylamanın ardından salonu terk ederken ağladılar.

Vox sözcüsü Leticia Díaz, mevcut yasanın “kurbanların bir kısmını tamamen hariç tuttuğunu” eleştirdi. “Acının tarafı yoktur”altını çizdi.

Íñigo Fernández (PP), önceki PRC-PSOE Hükümetinin yönetiminin “kısmi, mezhepçi, kaprisli” olduğunu ve “Cantabrialılarla yüzleşmek” için “diyalog olmadan” doğduğunu garanti eden bu fikre katılıyor.

Fernández, bu yasayla, PSOE’nin bölge sekreteri ve eski Hükümet başkan yardımcısı Pablo Zuloaga’nın “söylemeyi amaçladığını” eleştirdi. Cantabria’nın tamamı ne konuşulabilir, ne konuşulamaz“, “sadece bir taraftaki anma derneklerine mali destek sağlayın” ve “sınıflarda beyin yıkama yapın.”

Ve evet, mevcut mevzuatın iki yönünü korumayı tercih etti: “tarafı ne olursa olsun” ailelerin mümkünse mağdurların kalıntılarını geri alma hakkı ve mevcut belgeleri koruma mekanizmaları.

PSOE bunu savundu Cantabria’nın Tarihsel ve Demokratik Hafızası Yasası “sadece bir taraf için değil” ve milletvekili Mario Iglesias’a göre bu konu diğer Avrupa ülkelerinde “tartışılmayacaktır” çünkü hafıza politikaları “farklı renkteki hükümetler tarafından uygulanan demokratik Devletin bir görevidir.”

“Bu bir adalet meselesidir, insan hakları siyasi iradeye tabi tutulamaz, yerine getirilir veya getirilmez” dedi.

Alakalı haberler

Bölgeci sözcü Pedro Hernando, yasayı değiştirmek ve “gerekli” olduğu için yürürlükten kaldırmak değil, ÇHC’ye işbirliği yapmayı teklif etmişti.

Ona göre bu oturumda “kurbanların çoğu için yanlış ve çok acı verici şeyler” duyuldu. “Bugün bir yasanın gerekli olup olmadığı konusunda şüpheler oluştu ve elbette gerekli”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir