Çatışmanın uzaması karşısında Lübnan’daki İspanyol askerlerinin uyarısı

İspanyol paraşütçüler Güney Lübnan’da BM bayrağı altında konuşlandırılanlar zor durumda “sürekli ve maksimum” uyarısıOrdu kaynakları EL PERIÓDICO’yu doğruluyor.

Gazze-İsrail sınırındaki krizin gelişimi, Lübnan’daki Birleşmiş Milletler Geçici Gücü (UNIFIL veya FINUL) Çatışmanın bir ara görevde faaliyet gösterdiği bölgede yeni bir odak noktasıyla bir andan diğerine yayılacağına dair giderek daha sağlam bir tahmin.

Bu perşembe UNIFIL’in başkanı, İspanyol Tümgeneral Aroldo Lázaromarkayı markalamak için bir video açıklamasında yer aldı “istikrarlı ama değişken” durum. Marjayún’daki Miguel de Cervantes üssünden askerlerin iki gece geçmesine rağmen, BM birliklerinin “pozisyonlarında ve iş başında” olduğuna dair güvence verdi. Yeraltı sığınaklarına gitmek zorunda kaldılar Hizbullah ile İsrail ordusu arasında roket ve top atışları yapıldı ve bölgede dört gün üst üste en az bir kez karşılıklı ateş açıldı.

İsrail hava saldırısı Bu perşembe günü Şam ve Halep havalimanlarında yaşananlar, General Lázaro’nun bahsettiği değişkenliği daha da artırıyor. Mavi Kasklılar durumun daha da kötüleşmesine hazırlanıyor.

Kere

Bu gazetenin farklı kurumlarda danıştığı askeri kaynaklar (bunlardan biri Lübnan’da çeşitli rotasyonlarda bulunuyor) şu konuda hemfikir: Bu bir “zaman meselesi” savaşın komplikasyonu bölgeye ulaşıyor. Tahmini şuydu: İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı karadan tepkisi başladığında, Filistinli Hizbullah milisleri ve onun İranlı sponsoru İsrail’e kuzeyde ikinci bir cephe açmak zorunda kalacaktı.

Bu İspanyol kaynaklarının tahminleri, gözlemciler arasındaki yaygın izlenimle örtüşüyor. NATOve aynı anlamda son analizler Atlantik KonseyiGenellikle Atlantik İttifakı’ndaki Kuzey Amerika görüşlerini yansıtır.

Stratejik faktörler bölgenin istikrarına katkıda bulunuyor. “Hizbullah’ın yanıltması yeterli Bir İspanyol Piyade subayı, İsrail’in dikkatini ve enerjisini kuzeyde tutmak gerektiğini açıklıyor. Ancak numara yapmaktan fazlasını yaparsa, İsrail’in darbesini kışkırtacağı için bu durum ona yıpranma ve yıpranmaya mal olur.”

Ancak tahminin kendisi bu tahmine karşı çıkıyor: Bu kaynak, “Hizbullah tehdidi” diye açıklıyor, “İsrail’i harekete geçmeye zorlayabilir” tehdidi ortadan kaldırmak için önleyici bir saldırı kuzeyde”. Suriye’nin Şam ve Halep’te bildirdiği İsrail savaşçılarının saldırıları da bu yönde olacaktır.

Lübnan’a sığınan Şii Filistinli milislerin açık müdahalesine karşı çıkan bir diğer detay ise yorgunluk ve yorgunluktur.Lübnan halkının bu sevgisiFilistin seferberliğinin istikrarsızlığının yarattığı etkilerle derin bir ekonomik krize maruz kaldı.

Ancak yine savaşın uzaması lehine bir argüman daha var: Eğer “Hizbullah kuzeyde bir cephe açabilir ve cephaneliğindeki çok sayıda roketle İsrail’i vurma yeteneğini her an harekete geçirebilirse” -uzman bir askeri gözlemcinin zırhlı silahın çerçevesi açısından hesaplayacağı gibi- bu ihtimal İsrail’i her an karlı görmeye itecektir. avcı-bombardıman uçaklarıyla sınırı atla Filistinli milislerin silolarını arıyoruz.

Gazze’de bir şehir savaşının sürmekte olduğu bir ortamda, İsrail ordusunun Hamas avı yıllarca olmasa da aylarca uzayabilir; sürenin uzaması da Lübnan sınırında patlama ihtimalini artırıyor. Yine bir zaman meselesi.

Alanlar

Bu tehlikeli ip cambazının ipinin altında UNIFIL’in mavi miğferlileri devriye geziyor. İspanya, göreve emektar ve insan ve malzeme açısından en büyük katkıyı sağlayan ülkedir. İsrail’i kuzey komşusundan ayıran Mavi Hat’ta şu anda 650 İspanyol askeri bulunuyor. Çoğunlukla Almogávares VI Tugayı’ndan paraşütçüler. UNIFIL üyelerinin toplam sayısı 46 ordudan gelen 10.000 askerdir.

Savunma ayrıca bölgeye destek birlikleri de gönderdi. Naqura kasabasındaki misyonun Genelkurmay Başkanlığımavi miğferlilerin karargâhlarının olduğu yer.

Bu komuta noktasında yalnızca Mavi Hat gözetleme devriyeleri tasarlanıp sipariş edilmiyor. General Aroldo Lázaro “ilgili tüm yetkililerle temas halinde” Savunma kaynakları, krizin başlangıcından bu yana durumun böyle olduğunu belirtiyor ve iddiayı doğruluyor. Bakan Margarita Robles. İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın ciddiyeti nedeniyle ateş ölçme ve arabuluculuk çabaları halihazırda bölgede üst düzey bir İspanyol subayı tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en hassas görev haline geldi.

İspanyol komutası altındaki Doğu kesiminde, tehlikeli bölgeler başvurulan kaynakların belirttiği üzere Kafr Çuba -büyük ihtimalle geçen Pazar günü Filistin roketlerinin fırlatıldığı ve İsrail’in topçu müdahalesinin geldiği yerden- ve aradaki sınır bölgesi Meiss el Jabal, Houla ve El AdeiseSaldırılar yalnızca Hizbullah’tan değil, aynı zamanda ilhak edilmiş ve nüfuslu İsrail vadisine inmeye çalışan Suriye’den de ulaşabilir.

Silahlar

24 Haziran 2007’de Miguel de Cervantes de Marjayún üssü yakınındaki El Khiam köyünde, bir araba bombası İspanyol mavi miğferli orta zırhlı bir araç geçerken patladı. Altı paraşütçü hayatını kaybetti Lübnan Tugayı’nın Hafif Taktik Grubu’ndan. Bu, bölgede on beş ölümcül İspanyol zayiatına neden olan saldırılar arasında en ölümcül olanıydı.

Doğaçlama patlayıcı cihaz (veya IED) ana tehdit mavi kasklar için. Çatışmanın Lübnan-İsrail sınırına kadar uzanacağı yönündeki karanlık tahmin gerçekleşirse bu gerçekleşecek. “IED’ler yeniden çoğalacak, Hizbullah’ın deneyeceği şey devriyeleri imkansız hale getirmek Birleşmiş Milletler’in” diye hesaplıyor danışılan uzmanlardan biri.

Alakalı haberler

Ancak İspanyol birliklerinin trajik bir şekilde dikkate aldığı tek tehlike bu değil. 28 Ocak 2015’te, yakınlarda UNIFIL dağıtım noktası 4-28İsrail askeri araçlarına Filistin roketleri saldırdı. İsrail’in topçu ateşi onbaşının canına mal oldu Francisco Javier Soria Toledo.

Bölgede açık bir savaşta “Hizbullah mavi kasaları canlı kalkan olarak kullanınTanker “saklanmak için” diye açıklıyor. Ve bu, çok sayıda zayiatın beklenmesiyle, mavi miğferlilerin misyonunun devamlılığını açıkça tehlikeye atacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir