Córdoba’da öldürülen askerlerden birinin ailesi, askeri yargının davayı devralmaya çalıştığını kınadı

suçlamalar ailesinin Onbaşı Miguel Ángel Jiménez21 Aralık’ta Cerro Muriano üssünde (Córdoba) yapılan manevralar sırasında ölenler, bu cumartesi günü kınadılar. Askeri adaletin “aşırıya kaçması”haberinin ardından Bir çavuş, bir teğmen ve yüzbaşı hakkında iddianame iddia edilen bir iddiaya ilişkin tatbikatın başında Hizmetin etkinliğine karşı suç.

Bu nedenle bir açıklama yaparak şunu duyurdular: Sevilla 21. Askeri Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz edeceklerve ayrıca Córdoba 4 Numaralı Talimat Mahkemesinin engellemesi. Bu sonuncusu, karar verildiğinde zaten duyurmuş oldukları bir karardı. Yargıç Rodriguez Cordoba mahkemesi başkanı Laínz, davayı askeri yargıya bıraktı.

Engelleme “kesin değil”

“Askeri Yargının suçlaması bir yetki aşımı, çünkü aynı emir sivil yargı yetkisinin engellenmesinin katı olmadığını kabul ediyor temyiz edildiği için. Avukatlar, engellemenin katı olmaması durumunda askeri yargının herhangi bir işlem başlatamayacağı açıktır” dedi.

Bu konunun daha da derinlerine inerek şunu ekliyorlar: “İtiraz ettiğimiz konu olan engelleme kesinleşene kadar, Adli Polis, şu anda yargı yetkisini elinde bulunduran kişiye, yani Sivil Yargıya bağlıdır.“.

Ayrıca bu iddianın ardından suçlamaların avukatları Raporun askeri yargıya teslim edilmesinden üzüntü duyuyorlarberi “davanın yetkilerini üstlenmemiş” olmasına rağmen “Araştırma ve soruşturmalar devam ediyor”. Bu, onların söylediklerine göre, bizzat Sivil Muhafız belgesinde belirtiliyor.

Cinayet

Onbaşı Jiménez’in ailesi Asker Carlos León’un yanında boğuldubir uygulama sırasında su geçiş egzersiziAyrıca, üç komutana atfedilen isnadın uygun olduğuna inanılandan daha düşük olduğunu düşünüyor.

Bu nedenle, askeri mahkemenin “yetkisini aştığı ve Suçlamalarında yeraltına indi“. “Geçici karara” karşı ayın 22’sinde itirazda bulunacaklar. ısrar ediyorlar Sivil yargı yetkisi “daha garantilidir”.

Aralarında Carlos León’un ailesini temsil eden Luis Romero’nun da bulunduğu üç suçlamayı oluşturan avukatlar, Kasıtlı bir cinayetin işlendiğini öne sürüyorlarKaptanın, manevraların gerçekleştirilmesi için koşulların uygun olmadığının farkında olduğunu ve buna rağmen tatbikat yapılmasına izin verdiğini göz önünde bulundurarak.

İddialardan ikisinde olayların yaşandığı yapay gölde herhangi bir cankurtaran halatı veya başka güvenlik önleminin bulunmadığı, sırt çantalarının yüzmediği ve bazı askerlerin ceza olarak ağırlık taşıdığı belirtildi.

Alakalı haberler

Genç Sevillalı askerin anne ve babasını temsil eden avukat da şunları bildirdi: tüm komuta zincirini suçlama niyetialbay ve tugay generali dahil. Bu seçenek, Córdoba onbaşısının ebeveynlerinin ve dul eşinin çıkarlarını savunan iki avukat tarafından da değerlendiriliyor.

Bu anlamda davanın hukuk davasına yönlendirilmesi için Talimat 4’ün kararına da itiraz edecek olan ceza avukatı, davanın Askeri Yargı süreci boyunca devam etmesi halinde 4. seviyeye yükseltilmesinin uygun olacağını açıkladı. Merkezi Askeri Mahkeme.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir