Corinna’ya verilen ceza, itirazın ilerlemesini imkansız hale getiriyor, Yazan: Ernesto Ekaizer

Yargıç Rowena Collins (Birleşik Krallık, 1960) bu Cuma, Ekim ayında olacağını tahmin ettiğimiz gibi, duruşmaya varmak için davanın işlenmesini reddeden kararını neredeyse üç yıl önce vermişti. Corinna zu Sayn Wittgenstein eski sevgilisine tacizde bulunduğu iddiasıyla Juan Carlos benEmekli kralın savunmasının talep ettiği gibi. 92 sayfalık bir belgede yargıç, Birleşik Krallık Hukuk Temyiz Mahkemesi’ne yapılacak nihai temyiz başvurusunun ilerlemesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Corinna, avukatlarıyla birlikte nasıl bir yol izleyeceği üzerinde çalıştığını duyurdu.

Yargıç Collins Pirinç olduğunu belirlemenin çok ötesine geçti. Birleşik Krallık yargı yetkisine sahip değil iddiasını, mevcut taciz kanununa uygun olarak işleme koymak, Juan Carlos’un savunmasıEmeritus’un 2020’nin sonundan bu yana işe aldığı üçüncü firma tarafından faaliyet gösteren Londra’daki küçük hukuk butiği Velitor Hukuku.

“İngiltere ve Galler Yüksek Mahkemesinin bu iddia üzerinde yargı yetkisine sahip olduğu sonucuna varsaydım yine de dilekçeyi reddederdim [de Corinna] iddianızı düzeltmek için. Çünkü teklif edilen değişiklikler ona davayı kazanması için gerçek bir şans vermiyordu” dedi ve en derin darbeyi indirdi. O durumda “sanığa hak verirdi” [Juan Carlos I] işten çıkarılma talebiniz [‘strike out application’ o rechazo sumarísimo]. Şikayet, mahkemenin bir ilanın hazırlanmasına ilişkin kurallarına uymuyor taciz davası“diye belirtiyor.

Neredeyse üç yıllık bir bekleyişin ardından, bir birinci yargıcın (Mahkemenin Medya ve İletişim bölümünün başkanı Matthew Nicklin), Hukuk Temyiz Mahkemesinin bir bölümünün ve şimdi de bir Yargıç’ın müdahalesinin ardından, ilginçtir. Yukarıda adı geçen Nicklin’in aynı bölümünde böyle özlü bir sonuca varıldı, yüzbinlerce avro daha sonra mahkeme masrafları ve avukatlara ödendi. ‘Kasvetli Ev’in yazarı ünlü Charles Dickens’ın burayı görmek için geri gelmesi ve İngiliz adaletinin ne kadar pahalı olduğunu yazması gerekirdi.

Cümle: İngiliz adaleti, Corinna’nın Juan Carlos I’e karşı taciz nedeniyle açtığı davayı düşürdü

Bayan Collins Rice, İngiliz yönetiminin farklı bakanlıklarında 30 yıl geçirdikten sonra 2020 yılında İngiltere ve Galler Yüksek Mahkemesi yargıcı olarak atandığında şunları söylemişti: “Şu ana kadar kariyerim hem hukuk hem de hukuk alanında merkezi hükümetteydi. Haber ve anayasa siyaseti ve onun tüm siyasi dramlarını, entelektüel coşkusunu, muazzam ölçeğini ve çeşitliliğini sevdim. Ve bu 92 sayfa boyunca açıkça görülüyor: davayı seviyordu.

Yargı konusu yaklaşık 35 sayfalık bir yoğunlaşmayı gerektirmektedir. Burada yargıç, Corinna’nın hikâyesinde asıl veya “merkezi” tacizin olduğunu gösterecek hiçbir dayanak bulunmadığına dikkat çekiyor; Birleşik Krallık’ta meydana geldi ve Avrupa Birliği düzenlemesi 1215/2012, coğrafi yargı yetkisini ve bunun istisnasını belirleyen düzenleyici çerçevedir. Karara göre, İspanya yargı bölgesinde dava açılmalıydı. Ve her halükarda, istisnayı (veya ‘varsayılanı’) uygulamak için Corinna’nın, davaya göre birden fazla ülkede meydana gelen olayların Amerika Birleşik Devletleri’nde kovuşturulmasının neden gerekli olduğuna dair bir açıklama yapması gerekiyordu. Krallık. Sonuç şu ki, talep tutarsızolaylar zincirine girmiyor ve bunun nedeni Corinna’nın Monako’da daimi ikamet ve mevsimsel olarak Londra’yı ziyaret etti. Bütün bunlar büyük bir hassasiyet ve ayrıntıyla açıklanıyor. Yargıç Collins Rice, kendisinin de belirttiği gibi “siyasi dramaları seviyor.” Ve oğlum bu.

Bir kere yargı sorunuKararda “davanın esası” bölümüne yer veriliyor. Karar, Juan Carlos I’in tahttan çekilmesinden önceki dönem için dokunulmazlık elde ettiğini, ancak kendi Meclisinin bir üyesi olduğuna dair iddiasını kanıtlayacak belgeler sunmadığı için hayalinde ‘egemen fahri’ olarak adlandırdığı dokunulmazlığı elde edemediğini açıklıyor. Majesteleri Kral Felipe VI.

Karara göre (metnin 155. maddesi), Corinna’nın davada yapmayı amaçladığı değişikliklerden biri, Juan Carlos’un parayı İspanyol hazinesinden saklaması nedeniyle kendisine 100 milyon dolar (65 milyon euro) verdiğimi belirtiyordu. ve Haziran 2012’de kendisine söyleyeceği gibi Corinna ve oğluna duyduğu sevgi nedeniyle parayı Corinna aracılığıyla kontrol etmeye devam edin.

Corinna Çelişkileri

Yargıç, bunu ve diğer değişiklikleri inceleyerek Corinna’nın savunmasında Aralık 2020’den bu yana olayların anlatımında ortaya çıkan çok sayıda çelişkinin altını çiziyor.

Örneğin 229. madde dikkat çekicidir. Karar, Hukuk Temyiz Mahkemesi’nin Juan Carlos I’in hak sahibi olduğuna karar vermesinin ardından ilgilidir. kısmi bağışıklık, sadece kral olarak görev yaptığı dönemle ilgili olduğu ve davanın ancak 18 Haziran 2014’te tahttan çekilmesinden sonraki olaylara odaklanabildiği, Corinna’nın avukatları hikayelerini değiştirdi ve o zamana kadar genel olarak belirtilmemiş olan tazminat konusunu gündeme getirdiler.

Çünkü? Yargıç Collins Rice çok müstehcen konuşuyor. Mesele şu ki Corinna “tahttan çekilme öncesi” olayları yeniden gündeme getirmek istiyordu; “arka plan” olarak iddia edilen sonraki taciz hakkında ve aynı zamanda şunu ortaya çıkardı: 146 milyon euro tazminat istedi. Karar her iki konuyu da ustaca birbirine bağlıyor.

“Bu konulardaki dava geçmişini göz ardı edemem. Temyiz Mahkemesi’nin 18 Haziran 2014’ten bu yana dokunulmazlık kararının mantığını kabul ederek, yukarıdaki gerçekleri yeniden gündeme getirerek her iki dünyanın da en iyisini elde etmek istemiş olabilir. arka plan ve Devletin Dokunulmazlığı Kanununun 5. bölümünün uygulanmasının aranması, buna göre yargı yetkisi açısından bir Devletin zararlardan muaf olmadığı.

Ve ipucu: “Ve yargı yetkisine ilişkin iki argümandan en iyisini elde etme girişimi, onun ikisinden herhangi birinde başarıya ulaşma yeteneğini baltalamış olabilir.” Yani: Juan Carlos’a devlet dokunulmazlığı tanınması olarak. Zararların kapısını açtım – İngiliz hukukuna göre Devlet bunlardan muaf değil -, Eski sevgili altın kazanma ihtimalini gördü.

Kararda, Corinna’nın, Juan Carlos I tarafından nüfuzlu kişiler arasında kendisine karşı yayılan taciz ve söylentiler sonucunda ortaya çıkan fiziksel hasar, stres ve işlerinin kötüleştiği iddiasını haklı çıkarmak için prosedür sırasında sunduğu sağlık raporları inceleniyor.

Alakalı haberler

Hakim, Juan Carlos I’in, gerçekleri inkar etmenin yanı sıra, iddia edilen davranışa karşı bir savunma belgesi sunmadığı yönündeki davayı reddederek sonuca varıyor. “Corinna’nın, Juan Carlos I’le olan mali ve kişisel geçmişi ve bu adamın onun iç huzuruna, kişisel refahına, iş ve aile hayatına verdiği zarar hakkında vermek istediği bir açıklaması var. Hikayede bu şekilde bir pozisyonum yok. Benim için tek soru Corinna’nın Juan Carlos I’i üzerine düşeni yapmaya zorlayıp zorlayamayacağı. [versión] Tarihin Yargıtay huzurunda. Benim vardığım sonuç şu ki, bu mümkün değil.

Temyiz yoluyla bu cezanın bozulması imkansız olmasa da çok zor olacaktır.. Öncelikle Corinna’nın temyiz başvurusunda bulunabilmesi için söz konusu Mahkemeye itiraz izni alması gerekiyor. Ve Mahkemenin yeşil ışık yakmaya yönelik iddialarından biri de – daha önce Juan Carlos I davasında olduğu gibi – bu itirazın tam olarak ne kadar başarı şansına sahip olacağıdır. Yargıç Collins Rice, ‘The End’i canlandırmak amacıyla kendini dramaya kaptırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir