Daha fazla kutuplaşma ve gerginlik, yatırım tartışmasıyla ilgili başyazı

Beklenildiği gibi, Pedro Sanchez Yatırım konuşmasını şu konuya yoğunlaştırdı: sağ-sol ikilemiteklifini yapmaya çalışıyorum bağımsızlık oyu karşılığında afYeni ortaklarıyla yaptığı görüşmelere ve Oda’daki muhalefetin eleştirilerine odaklandı. Aday yalnızca iki olası alternatif önerdi: Vox ile veya tek başına PP tarafından yönetilen özerk topluluklarda onaylanan bir dizi önlem örneğiyle tanımladığı geriye dönük bir sağ veya PSOE artı Sumar’dan oluşan sol. toplumsal ilerlemenin ve sivil özgürlüklerin tek savunucusu olarak sunuldu. Açık bir alıştırma, yeni bir şey değil Maniheizm. Her ne kadar bu gibi müdahaleler Santiago Abascal, darbe suçlamasıyla ve galeri önünde PP’nin yasayı Senato’da işleme koymaması ve bağımsızlık yanlısı partilerin yasa dışılaştırılmasını teşvik etmemesi yönündeki talebi, bu panoramayı, kendisine verdiği yanıtlarda kendisini beğenen bir Sánchez’e ifşa etmesini çok kolaylaştırıyor. Alberto Núñez Feijoo Konuşmasını, yaptığı anlaşmalar nedeniyle onu yalancı ve yozlaşmış biri olarak adlandırmaya adadıktan sonra.

Ancak Sánchez’in hükümetin başı olarak başladığı bu yeni aşama daha zor görünüyor. Güllerden ziyade dikenli bir yol olacak. tarafından kışkırtılan seferberlikle uğraşmak zorunda kalacak. PP ve Vox sokaklarda, mahkemelerde ve Parlamentoda, önceki yasama organına göre bir farkla, PP şu anda 17 özerk topluluktan 11’ini yönetiyor ve Senato’da mutlak çoğunluğa sahip.Bu da yasaların onaylanmasını, özerkliklerle yapılan anlaşmaları ve nihayetinde Devletin yönetimini çok daha zorlaştıracak. Yatırım için varılan ittifaklar da, mümkünse, son dört yıla göre daha karmaşık bir yapıya sahip. Bu durumda Sánchez, mutlak çoğunluğun yalnızca üç oyu üzerinde sahip olduğu yedi partinin desteğine ihtiyaç duyuyor. değişken parlamenter geometriye başvurma yeteneği olmadan. Ve örneğin Sumar ile Podemos arasındaki kopuşun kutsanması veya mahkemelerin af başvurusunu geciktirmesi durumunda bu ortaklardan bazılarının nasıl davranacağı bilinmiyor.

Her ne kadar Sánchez ve başkan yardımcısı Yolanda DiazSumar’ın lideri, atamayı garanti eden anlaşmayı “ilerleme” olarak tanımlamakta ısrar ediyor, gerçek şu ki merkez sağdan sistem karşıtı kapitalizme kadar uzanan ekonomik yaklaşımlara sahip güçleri bir araya getiriyorBazıları neredeyse yalnızca Vox’u içeren bir formülün reddedilmesinden etkilendi. Sánchez’in Kongre’de ana hatlarını çizdiği bu ekonomik ve sosyal önlem paketinin sorunsuz bir süreç geçirmesi zor olacak. Ve dahası, Sumar’ın bankacılık ve enerji şirketlerine uygulanan olağanüstü vergiler veya konut yasası gibi taleplerinin daha kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Af yasasına ilişkin olarak Sánchez, af yasasını Anayasa’nın gücünün ve geçerliliğinin bir göstergesi olarak ve “Birlikte yaşamanın Katalonya sokaklarına ve kurumlar arası diyaloğun geri döndüğü” gerçeğine yanıt olarak savundu. Feijóo, başkan adayının konuşmasını “hezeyan” olarak nitelendirdi. İki ana partinin liderleri arasındaki tartışmayı dinledikten sonra, Çapraz pakt ihtimali yok. Aksine, yakın gelecekte daha fazla kutuplaşma ve gerilim yaşanacak ve siyasi yaşamda (İspanya düzeyinde) oldukça az normalleşme yaşanacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir