Dr. Caputari’nin ofisi, Ernesto Ekaizer

Şöyle bir cümle var Javier Milei (Buenos Aires, 1970) bundan daha mantıklı olamazdı ve bunu kampanyası sırasında ve son televizyon düellosunda defalarca tekrarladı. “Aynı şeyleri yaparak gerçeği değiştirmek imkansızdır ve aynı yaşlı insanlarla farklı bir Arjantin imkansızdır.” Ve bakın, Arjantin siyasetinin büyülü gerçekçiliği, yeni başkanın teorik olarak kimseyle bir anlaşma yapmak zorunda kalmadan, büyük bir genişlikle ve elde etmeyi arzuladığı özgürlükle kazandıktan sonra tam tersini yapmaya başlamasını istedi.

Hükümeti döneminde başlatılan planın baş mimarı iktisatçılardan biri Mauricio Macri (2015-2019), önce Maliye Bakanı, ardından Maliye Bakanı ve daha sonra Merkez Bankası Başkanı olarak yani. Luis Caputo (Buenos Aires, 1965), kamuoyunda en çok karalanan üst düzey yetkililerden biri Milei, Arjantin ekonomisinin yeni çarıdır. Milei onu mirasla suçladı: “15 milyar dolar içti ve bizi bu hainlikle baş başa bıraktı” [desaguisado] lelik’in [Letras de liquidez con las cuales el Banco Central regula la cantidad de dinero circulante]. Kaputo Milei, üç hafta önce, 24 Kasım’da, “Merkez Bankası’nda meydana gelen felaketlerin sorumlularından biri” dedi.

Evet, bu aynısı Kaputo kim seçti Milei – ile yapılan bir işlemden sonra Mauricio Macri ve diğer iktidar kodamanları – örmeye başladığı ve Peronist Hükümetin yarattığı felaketi oluşturmak için Alberto Fernandez. Geriye kalan enflasyon ise Macri %70 civarındaydı, altında Fernandez %140’a ulaştı.

Önemli olan şu ki Milei Sadece farklı bir şey yapmak istememekle kalmıyor, aynı zamanda daha önce denenmiş ve başarılı olamayan bir şeyi yapmaya da karar vermiş. Ve daha da kötüsü, her zamanki gibi aynı şeylerle.

Arjantin, Weimar Cumhuriyeti’nin, özellikle de Almanya’nın 21-23 yıllarında, Büyük Hiperenflasyon yıllarında yaşadığı ekonomik krizle belli bir paralellik çağrıştırıyor. O yıllarda ‘Doktor Caligari’nin Kabinesi’ filmi (film Robert Viyana Berlin’de, 1920) film yapımcısının bahsettiği Vincent LoBrutto 2005’te “Almanya’nın o zamanki ahlaki ve fiziksel çöküşü, başıboş bir adamın çarpık ve dengesiz bir topluma zarar vermesiyle, kaos içindeki bir ülke için bir metafor” olarak tanımlandı.

Değin Milei Alınan mirasla ilgili konuşmasında enflasyonun yüzde 15.000’e ulaşabileceğini açıkladı; bu rakam şüphesiz ki dolara dayalı olarak yapay olarak icat edilmişti. Kaputo Sütün 60.000 pesoya mal olabileceği bir ev örneğini ekledi.

Radyo yorumcusunun dediği gibi Victor Hugo Morales, Radyo AM750’deki ‘La Mañana’ programında konuşması Milei “Gilada’yı etkilemek için yapıldı” [tontos, según el diccionario de americanismos de la RAE].

Uluslararası Para Fonu (IMF) ekibinin geçen ağustos ayında Buenos Aires’i ziyaret ederek yayınladığı Arjantin ekonomisine ilişkin raporu okursanız, Dr. Caputari’nin kabine planının nereden geldiğini fark edeceksiniz. Fonda her zamanki gibi vurgu, mali açık ve uluslararası rezervlerdeki olumsuz durum karşısında Merkez Bankası’nın mali krizini çözme ihtiyacı üzerine yapılıyor. Basit bir dille ifade edersek: Amir bankada daha fazla dolar kalmadı.

IMF, daha önce hükümetin elçileriyle birlikte oluşturduğu planın iskeletine rakamları koymuyor. Alberto Fernandez. Bunlar Dr. Caputari’nin ofisi tarafından yerleştirildi. Bu, yabancı alacaklılara ve yerli alacaklılara siyasetin yol açtığı borçların ödenmesi için tasarlanmış bir plandır. Caputo-Macri tarafından ve halefi Alberto Fernández tarafından artırıldı.

Anarko-kapitalizmden uzak, Kuzey Amerikalı iktisatçılara çekici geliyor Murray Rothbard (Amerika Birleşik Devletleri 1926-1995) şunu ilan etti: Milei Kampanyasında devlete o kadar müdahaleci bir program ki, (ithalatçı ve ihracatçılara yönelik diğer tedbirlerin yanı sıra) emeklilerin gelirlerini hükümet kararıyla belirlemek bile görevlendiriliyor.

Arjantin Merkez Bankası dolar bulmak zorunda ve borcun faizini yılda yaklaşık 25 milyar dolar ödemeyi hedefliyor. Bunun için de ücretlilerin (yeni maaş vergisi) ve emeklilerin pagan olduğu bir gelir politikası tasarladı.

Dolar ile döviz kuru

Başlangıç ​​noktası şuydu: Her ne kadar çekingen bir şekilde yola çıkılsa da Alberto Fernandez– döviz kurunda büyük bir ayarlama. Resmi dolar, birim başına 400 pesodan 800 pesoya kadar %100 değer kazandı; bu, devalüasyon veya pesodaki değer kaybı açısından %50’yi temsil ediyor (reel olarak %70’e doğru artıyor), çünkü 400 peso ile şu anda satın alınıyor 0,50 dolar.

Ayarlama, yakıt ve kamu hizmeti oranlarından başlayarak fiyatların serbestleştirilmesi anlamına geliyordu, ancak döviz kuru olarak adlandırılan şey korundu veya ülkeden para çıkışını kontrol etmek ve dolar ile spekülasyondan kaçınmak için dövize erişime kısıtlamalar getirildi. .

IMF’nin seçilmiş dış sektör göstergelerine göre, 2018’den bu yana, Arjantinliler 2023’ün ikinci çeyreğine kadar ülkeden 78 milyar dolar nakit çekti ve Arjantinli tahvil sahipleri 23 milyar dolar değerinde Arjantin tahvili sattı.

Bu tutarların karşılanması için gerekli olan para, IMF’den alınan bir krediden, Merkez Bankası’nın eksi bakiyedeki uluslararası rezervlerinden ve Çin Halk Bankası tarafından kolaylaştırılan bir takas operasyonundan (bu hat Çin Halk Bankası tarafından iptal edildi) geldi. Hükümeti Xi Jinping hakaretlerinin ardından Milei kampanyada Çin’e karşı olan ve şu anda yeniden müzakere etmeye çalışan).

Alakalı haberler

Merkez Bankası’nın mali krizi (geçen yıl devlet tahvillerinin büyük miktarda satın alınması), sermaye kaçışını telafi etmeye yönelik her türlü açıktan para kazanma planını geride bıraktı. Bu mali kriz, borçla birlikte artık daha yaygın bir metastaza sahip olabilecek bir tümördür.

Kısa vadede finansal krizin kötüleşmesine (Merkez Bankası’nın parasal emisyonu azaltmak yerine artırmak zorunda kalacağı) ve hiperenflasyon tehdidine, aynı zamanda tüm bayındırlık işlerinin felce uğramasına neden olacak durgunluk da ekleniyor. Milei ne olacağını biliyor. Bu nedenle Arjantinlileri stagflasyon yaşanacağı konusunda uyardı. Yani enflasyondaki durgunluk. Gerçekte yetersiz kaldı: Ekonomik faaliyetlerde keskin düşüşlerle birlikte hiperenflasyondan bahsediyoruz. Milei Her şeyin aynı kalması için her şeyin değiştiğini öne sürmüyor (‘Il Gattopardo’). Daha da kötüsünü yapmak için. Bu ‘şok’.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir