Endülüs’teki bekleme listeleri nedeniyle krizin ortasında Sağlık Bakan Yardımcısı ve SAS yöneticisi istifa etti

Endülüs Hükümeti bu sabahki haftalık toplantısında Sağlık Bakan Yardımcısı ve Endülüs Sağlık Hizmeti (SAS) yöneticisinin atamalarını ele alacak. önemli pozisyonlar Bekleme listelerinin altında ezilen Endülüs halk sağlığı, Juan Manuel Moreno Hükümeti’nin karşı karşıya olduğu temel sorunlardan biri haline geldi. Prensa Ibérica grubundan El Periódico de España’nın bölgesel yönetim kaynaklarından öğrendiğine göre mevcut suçlamalar ““İstifalarını sundular”. Bu ana kadar Sağlık Bakanlığının iki numarasıydı Miguel Angel Guzman ve SAS yöneticisi Diego Vargas. Endülüs Sağlık Bakanı Catalina Garciaİşten çıkarmalar hakkında konuşmaktan kaçınan Endülüs Yönetimi’nden kaynaklar, ‘nin sorumluluğunu sürdüreceğini söylüyor.

Reina Sofia Üniversite Hastanesi’nin genel müdürü, Garcia Vadisi, Endülüs Sağlık Hizmetinin (SAS) yeni yöneticisi olacak. García, 6 yılı aşkın bir süredir Córdoba hastane merkezinin başındadır ve Córdoba Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Tıp ve Cerrahi alanında doktora derecesine sahiptir. María Luisa del Moral, Jaén PP’sinden Sağlık Bakan Yardımcısı olacak. Kendisi bir doktordur ve PP’nin Milletvekilleri Kongresi’nde sağlık konularındaki mevcut sözcüsüdür.

Bir milyondan fazla Endülüslü, bir uzmana görünmek veya ameliyat olmak için halk sağlığı bekleme listesinde bekliyor. İspanya’da sağlık hizmeti bekleme listesindeki her dört hastadan biri Endülüslü. Kara delik tarihi boyutlara sahip olup muhalefeti ve sendikaları siyasetin odak noktasına yerleştirmiştir. Sağlık danışmanı.

Endülüs’te sağlık harcamaları 2017’ye ulaşacak olmasına rağmen sorunlar azalmıyor 14.246 milyon euroJuan Manuel Moreno Hükümeti (PP) tarafından kullanılan referans yıl olan 2018 yılına göre %44,8 daha fazla çünkü bu, özerk toplulukta PSOE tarafından yönetilen son yıl. Bu yıla göre %3 daha fazla. Başlangıç Her gün O Endülüs Sağlık Hizmeti (SAS) bir yatırım içerecektir 39 milyon eurobir şablonla 121.577 askerHealth (2022) tarafından yayınlanan en son istatistiklere göre. Endülüs GSYİH’sının yüzde 7,1’i sağlığa ayrılacak ve yeni yatırımlara 556,8 milyon euro ayrılacak. O Bütçenin %30’u Endülüs’ün kaderi sağlıktır.

Halk sağlığı alanındaki bekleme listeleri Endülüs’teki muhalefeti silaha sardı; bu da sendika ve meslek örgütlerinin birinci basamak sağlık hizmetleri ve Endülüs hastanelerindeki durum hakkında halihazırda dile getirdiği eleştirileri daha da artırıyor. Sağlık Bakanlığı, bir buçuk yıl boyunca “teknik arıza” iddiasıyla bekleme süresi verilerini yayınlamadıktan sonra Endülüs verilerini yayınladı ve dört gün sonra Endülüs Sağlık Servisi (SAS), geçtiğimiz Kasım ayında Haziran 2023 rakamlarını yayınladı.

Orada bir milyondan fazla Endülüslü uzman doktordan randevu bekleyen (841.731) veya ameliyat olan (203.375). Topluluğu eyalet ortalamasının üzerine çıkaran ve bir durumu gösteren veriler önemli artış bekleyen Endülüslülerin sayısı kadar cerrahi müdahaleHaziran 2022’de 150.034 kişi vardı.

Sendika şikayetleri

Alakalı haberler

Endülüs PSOE’sinin lideri adına, Juan EspadasSağlık Bakanlığı yöneticilerinin istifaları, ana muhalefet partisinin “bir buçuk yıldır” kınadığı şeyi gösteriyor: “felaket halk sağlığı yönetimi durumu Endülüs’te.” Espadas, bu görevden almalara “her seviyede daha önce dokuz istifayı” eklememiz gerektiğini hatırlattı. Sosyalist sözcü, şunu söyledi: “Bu ödüllerin açıkça elle ve herhangi bir prosedür olmaksızın Kamu kaynaklarının özel sağlık hizmetlerine aktarılması “Bu buzdağının görünen kısmıydı ve çok ciddi bir yönetim yetersizliği var.”

UGT’den şunu düşündüler: “Onlar zorla istifalar Endülüs sağlık sektörünün içinde bulunduğu kaos durumunu çözemeyeceklerine inanıyorlar. “İhtiyacımız olan asıl değişim, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü sağlık politikasındaki değişimdir ve onun en üst kişisidir.” Endülüs’teki UGT sağlık sözcüsü Antonio Macías, “Bu suçlamanın derhal sona erdirilmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir