ERC, Montero’yu müzakereyi engellemekle suçluyor ve Sánchez’in yatırımının risk altında olduğu konusunda uyarıyor

Oriol Junqueras ve Pedro Sánchez arasında iki hafta önce yapılan telefon görüşmesi, aralarında bir yatırım anlaşmasına varılması için kesin çözüm gibi görünüyordu. ERC ve PSOEancak bu perşembe gününden sonra Cumhuriyetçiler müzakere boyunca alarm zillerini çalmaya başladı. Esquerra, sosyalistleri her türlü ilerlemeyi engellemekle suçluyor ve belirli bir isme işaret ediyor: Maria İsa Montero. Cumhuriyetçilerin eleştirisi ise Maliye Bakanı’nın Katalonya’ya kaynak aktarımıyla ilgili her şeyi, özellikle de Katalonya’ya kaynak aktarımını durdurması yönünde. Rodaliler ve bir iyileşme özerk finansman.

Esquerra iki gündür PSOE ile temaslara ilişkin kaygılarının sinyallerini gönderiyor. Başkan Çarşamba günü “İyi gitmiyoruz” dedi. Pere Aragones. Bu perşembe partinin lideriydi. Oriol Junquerasİrlanda’dan cumhurbaşkanını suçlayan kişi Pedro Sanchez bir anlaşmaya varmak için “hiçbir şey” yapmamak. ERC, sorunları hem ‘procés’ dosyasında (af ve diyalog masası) hem de günlük konularda (finansman ve Rodalies) görüyor, ancak özellikle ikincisi konusunda endişeleniyor. “Siyasi anlaşmalar her zaman karaya oturur Maliye Bakanlığı’nda“Yetkili bir Cumhuriyetçi ses açıklıyor. “Finansman konusu en çok engellenen konulardan biri” diye bitiriyor.

Sorun, sonuçta, paradan. Her iki sorunun Trenler gibi kuruculuk Hükümetin çaba göstermesi gerekiyor ve ERC’nin masaya koyduğu rakamlar yetersiz görülüyor. Öfke daha da büyük çünkü Cumhuriyetçiler Bunu kolaylaştırmak için düşünüyorlar müzakereler, iddialarının rakamlarını hiçbir zaman kamuoyuna açıklamadı. Yani henüz bir fiyat açıklamamışlar. Rodalies’in transferine ne de Generalitat için istedikleri ekstra kaynaklara. Ancak yine de müzakereler ilerlemiyor.

CKD sorunu Bakan Montero Islak havada yağmur yağdığını düşündüğü için de ağırlaşıyor. Cumhuriyetçiler sonuncuyu onayladım üç genel devlet bütçesi ve uyum derecesinden memnun değiller. yatırımlar. Cumhuriyetçi kaynaklar, “Onunla ilgili bir sorun tespit etmeye başladık. İşler siyasi olarak tartışılıyor ve üzerinde anlaşmaya varılıyor ve bunlar Hazine’ye ulaştığında duruyor” diye yakınıyor. ERC’yi özellikle rahatsız eden ve bu müzakerede de gündeme gelen üç uyumsuzluk var: Mossos d’Esquadra, dijital merkez Sant Adrià de Besòs’un transferi Asgari Geçim Geliri. Cumhuriyetçi kaynaklar, bu seçeneklerin “iyi bir güven ortamıyla”, yani üzerinde mutabakata varılan hususlara uygun olarak müzakere edilmesi için önerildiğine dikkat çekiyor ancak şimdi PSOE’nin yıllar boyunca “müzakere edilenleri yeniden müzakere etmeye” çalıştığının altını çiziyorlar. evvel.

Junqueras müdahale ediyor

Öfkeyi ölçmek için Junqueras meselesinde harekete geçmiş olduğunu da dikkate almamız gerekiyor. Politikacılar yoldayken ‘iç’ meseleler hakkında konuşmak zorunda kalmaktan nefret etme eğilimindedirler. Fakat, Junquera’lar Sinn Feín’in eski lideriyle görüştüğü Belfast’tan bugün istifa etmedi Gerry Adamsözel bildiriminizi başlatmak için PSOE’ye: “Hükümet bunu yapmazsa bir anlaşmaya varılması imkânsızdır. ona ulaşacak hiçbir şey yok“.

Cumhuriyetçilerin hoşnutsuzluğu yalnızca genele yayılmakla kalmadı medya. Bu perşembe ERC müzakerecisi Josep Maria Jové Cumhurbaşkanlığı Bakanı ile görüştü Felix BolañosCecot işverenler derneğinin bir etkinliğine katılmak için Barselona’ya seyahat etmiş olmasının avantajından yararlanarak ERC’de ilerleme sağlanamaması nedeniyle duyduğu hoşnutsuzluğu iletti. Bolaños da bu iş etkinliğine şu kişilerle denk geldi: Başkan Aragones.

‘Procés’ klasörü

Alakalı haberler

Sorunların dışında Rodalies ve finansmanPSOE-ERC müzakeresinde aynı zamanda af ve diyalog masasının başrolde olduğu ‘procés’ klasörü de bulunmaktadır. Bu kısım daha az sorunlu ama kapalı da değil. Af konusuna gelince sorun yasanın gerekçesinde yer alan “hikaye”de. Burada, PSOE ve bağımsızlık hareketi Her zaman uzlaşmaz vizyonları vardı. İlki ‘procés’in bir sorun olduğuna inanıyor “bir arada yaşama” Katalanlar arasında ise ikincisi “siyasi çatışma”. Şimdi ERC önsözde 1-O’nun olmadığını söylemek istiyor suçBu, sosyalistlerin kabul etmeye istekli olmadığı bir şey.

İlginç olan şu ki, aralarında daha az sorun var. ERC ve PSOE bir araya getirilmesi çok maliyetli olan diyalog tablosunu yeniden canlandırmaktır. son yasama organı. Sosyalistler ona bir çözüm sunabilecek konumda olacaklardı. yeni fırsat Dikkate alınarak Cumhuriyetçiler Ayrıca bir jest de yaptılar: Referandum tartışmasını oraya taşımak istiyorlar ama referandumun bu mecliste yapılmasını talep etmiyorlar. Aynı perşembe günü Belfast’tan gelen Junqueras, oylama için bir ufuk belirlemek istemedi. ERC’nin 1-O’dan öğrendiklerinden biri, takvime bir nokta koymanın çözümden çok sorun olduğuydu. “Bu asla bir zaman meselesi değil. Bu her zaman bir güç ve demokratik çoğunluk meselesidir” diye bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir