ERC ve Junts, Hükümet’ten ETA mahkumlarına yönelik ayrımcı muameleye “son vermesini” talep ediyor

Katalan bağımsızcılar, Sare vatandaş ağının Bilbao’da düzenlediği gösteriye katılmak üzere bu Cumartesi Bilbao’da karaya çıktı. ETA mahkumlarının haklarını talep edin. Oradan, hem Milletvekilleri Kongresi’nde ERC’nin sözcü yardımcısı, Teresa JordaJunts’un başkan yardımcısı ve sözcüsü olarak, Josep Riuscezaevi nüfusunun geri kalanına yönelik olarak kendilerine uygulanan ayrımcı muameleye “son verilmesini” talep etti.

Yürüyüşe İttihat ve Terakki milletvekili de katıldı Montserrat Vinyetleri ve ANC’nin başkanı, Dolors Feliu. Anti-kapitalistler, ETA mahkumlarına yönelik muameleyi “düşmanın ceza hukukunun ne olduğunun açık bir örneği” olarak değerlendirirken, Feliu, Bask vatandaşlarının “insan hakları ve mahkumların yakınlaşması” taleplerine desteğini ifade etti.

KBH

Bu anlamda Jordà, “siyasetin asla terk edilmemesi gereken” “çatışmaların” varlığını reddediyor ve ETA mahkumlarına uygulanan “istisnai tedbirleri” kınadı. Cumhuriyetçi, yürüyüşteki varlığının “Esquerra Cumhuriyetçia’nın halklar arasındaki kardeşliğe olan bağlılığı” ve her şeyden önce “yalnızca temel değil, aynı zamanda insan haklarına yönelik davaların savunulması” nedeniyle olduğunu açıkladı.

Bu nedenle ERC’nin “mevcut bağlamda hiçbir nedeni olmayan bu istisnai tedbirlerin reddine bir kez daha” katıldığını belirtti. ERC’nin sözcü yardımcısı, Katalonya ve Euskadi’nin “demokratik ve ulusal arzular doğrultusunda, her zaman barış ve diyalog yoluyla birleştiği” için partisinin “her zaman Bask halkının yanında” kalacağına dair güvence verdi. “Siyasetin asla terk edilmemesi gereken siyasi çatışmalarla karşı karşıyayız ve bugün de bunu sahiplenmek için güzel bir gün.”

Alakalı haberler

Kendi adına, ERC senatosu Joan QueraltGösteri sırasında Jordà’nın yanında yürüyen partililer, “demokratlar olarak, Bask halkının kardeş meslektaşları olarak” “her demokratın istemesi gereken bir şeyi talep etmek için” desteklerini savundu: hukukun eşit uygulanması, ayrımcılığın olmadığı bir hukuk. “İnsanları geride bırakmayan bir yasa, bize intikam olarak uygulanan bir yasa. Böyle olmadığı sürece demokrasi, özgürlük, barış ve refah için verilen bu mücadelede birlikte olacağız.”

Birlikte

Junts adına, Josep Rius “Tüm İspanyol yetkililerden” ETA mahkumlarına yönelik “istisnai muameleye son vermelerini” istedi ve “uzlaşma ve bir arada yaşama” konusundaki kararlılığını ifade etti. Böylece post-convergent, tutuklulara tüm “destek ve dayanışmasını” ifade ederek, “Basklı tutuklulara uygulanan bu istisnanın sona erdirilmesini” istedi. Junts, “temsil edildiği tüm kurumlarda” “uzlaşma ve bir arada yaşama lehine” ve insan haklarının “savunulması, desteklenmesi ve taahhüt edilmesi” adına da yürüyüşe katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir