Ernesto Ekaizer’ın “Hükümet Başkanı bunu biliyor. O bir mezardır, sağduyunun kişileşmiş halidir.”

2 Ekim 2014’te devletin Katalan bağımsızcılara yönelik siyasi ve adli operasyonlarının ele alındığı bir toplantıda dönemin İçişleri Bakanı, Jorge Fernandez DiazYargıç, Katalonya Frau ile Mücadele Bürosu yöneticisinin ifadesini aldıktan sonra Daniel de AlfonsoBarselona belediye başkanının İsviçre’deki sahte hesabının yakında sızdırılması da dahil olmak üzere devam eden manevralar, Xavier Trias, bir çalışma planı üzerinde anlaştıktan sonra vedalaşıyorlar. Bakan ona şunu söylüyor:

-Fernández Díaz: İstersen buluşalım. İyice not alıyorum ve bu konuşmayı hayal edebileceğiniz herkese aktaracağım. Bunu sana açıklayacağım, değil mi? Bana anlattıkların falan.

-Alfonso’dan: Evet, endişelenmeyin.

-Fernández Díaz: Bu bizim ve anlatacağım kişi arasında, ki bu bir mezar tabii ki. Uygun gördüğü şekilde hareket edecek.

Okuyucu şunu söyleyecektir: “Kimi hayal edebiliyorsun?” ifadesinden nasıl bir sonuç çıkarabiliriz? Fernández Díaz’ın bahsettiği Mariano RajoyHükümet başkanı mı?

Okuyucu haklı olacaktır. Sadece bir tane olurdu kesintiİddianame delili değil.

Ancak 14 gün sonra Fernández Díaz, eylemlerinin gidişatını takip etmek için İçişleri Bakanlığı’nda De Alfonso ile tekrar buluşuyor.

Ve Fernández Díaz artık saklanmıyor.

-Fernández Díaz: Hükümet Başkanı bunu biliyor.

-De Alfonso: Bana iyi geliyor ama mantıklı. Bu bir hükümet ilişkisidir.

-Fernández Díaz: Ona, eğer öyle biri varsa, sağduyulu bir adam olduğunu söyledim. Elbette sağ eliniz sol elinizin ne yaptığını bilmiyor. Onu uzun yıllardır tanıyorum. Kendisiyle Şubat 1991’den bu yana kesintisiz olarak çalışıyor ve işbirliği yapıyorum.

-Alfonso’dan: Neredeyse on beş.

-Fernández Díaz: 1991’den bu yana, 23 yıl.

-Alfonso’dan: 14 yaşında.

-Fernández Díaz: Şubat ayından bu yana neredeyse 24 yıl oldu.

-De Alfonso: Neredeyse 24 tabii ki.

-Fernández Díaz: “Onu daha önce tanıyordum. Oyunun içindeydi [PP] Pontevedra’da, ben Barselona’dayım. Seçimlere birlikte girdik [Antonio] Hernández Mancha ve biz, Miguel Herrero de Miñón’a ve herkese, kısacası Rato’ya karşı seçimleri kazandık ve bu siyasi macerada hep birlikteydik, değil mi? Ama gelin, önce partinin genel sekreteri, bölgesel politika sekreteri falan olsun, sonra girdiği her bakanlıkta o Hükümet Başkanı, ben de İçişleri Bakanıyım: Şubat ayında 24 olacak [años] ve bunun takdir yetkisinin kişileşmiş hali olduğuna sizi temin ederim.

Adli aksiyom “delillerin hafifletilmesi”, “Bir tarafın itirafı” diyor. Fernández, bağımsızlık hareketine karşı komplocu faaliyetinin Dolandırıcılıkla Mücadele Dairesi müdürünün suç ortaklığıyla kazandığına güvenerek, 2 Ekim 2014’teki ilk toplantıda isim vermeden Hükümet Başkanına iletmesini önerdi. Henüz onun manevraları ve bilgileri mevcut.

Daha fazla toplantı

Zaten 14 gün sonra yapılan ikinci toplantıda bunu hiç tereddüt etmeden söylüyor. Bu hükümetin başkanı. Rajoy’la olan 24 yıllık uzun ilişkisinin tüm temeli, mümkünse, devam eden operasyonlar hakkında size bilgi verme kararı.

Público gazetesi 2016 seçimlerinden önce her iki ses kaydına da erişebiliyordu. Yakın kaynaklara göre José Manuel Villarejo, sözde “komiserlerin savaşı”nın bir parçası olarak sesler sızdırılmış olacaktı bunlardan hangisi, Marcelino Martin BlasUlusal Polis İçişleri Müdürü (ve Villarejo’nun da kendini ‘Katalonya operasyonuna’ adamış olduğu gibi), Fernández Díaz’ın, komiserin emekli olması üzerine Polis operasyon müdür yardımcısını Komiser José Luis Olivera’ya atamaya hazırlandığından emindi. Eugenio Pino Haziran 2016’nın ortasında iki ses kaydındaki bombanın patlamasına neden olacaktı. Kesinlikle, her iki kayıt da “kullanıldı” 21 Haziran 2016’da, Pino’nun o yıl 23 Haziran’da emekli olmasından iki gün önce.

Yerine başka birinin atanması bir sonraki hafta için planlandı ve bu da ertelendi. 23 Haziran 2016 seçimlerinden sonra Rajoy, María Dolores de Cospedal’ın tavsiyesi üzerine sulh hakimini İçişleri Bakanı olarak atayacak. Juan Ignacio ZoidoNihayet Aralık 2016’da – Cospedal’ın Villarejo’ya verdiği söze rağmen – Komiser Pablo Martín’i Polisin iki numarası olarak atayacak ve Komiser Olivera’yı oyunun dışında bırakacak.

Fernández Díaz’ın izlediği davranış modeli, Mariano Rajoy’u İçişleri Bakanı’nın ne yapacağı konusunda kişisel olarak bilgilendirmekti; o da İçişleri Bakanı ile uzun süreli bir kişisel ilişki sergiledi. Jordi Pujol ve Soley– Ulusal güvenlik meselesini, yani Katalonya’daki siyasi istikrarsızlığı ve bağımsızlık hareketinin büyümesini İspanya için hayati mesele olarak değerlendirdi.

Sözde “NI [Notas Informativas] F/JV Gizli Bilgileri” Villarejo’nun yazdığı ve Operasyon Direktör Yardımcısı (DAO) Eugenio Pino’ya ve aynı zamanda Güvenlikten Sorumlu Dışişleri Bakanı Francisco Martínez’e ders verdiği mektupta sadece Katalonya’ya değil, diğer konulara da değinildi. Bunlardan birinin özel bir ilgisi vardı: Juan Carlos I ile Lübnan ve İspanyol uyruklu silah kaçakçısı, ünlü Suudi silah kaçakçısı Adnan Kashoggi’nin eski kayınbiraderi Adbul Rahman El Assir arasındaki ilişkiler ve iddia edilen işler.

Villarejo bu bilgiyi tam olarak şu kaynaktan elde etti: OP14 ile Cenevre’deki kişilerinizÜç yıldır Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan ve vergi suçu iddiasıyla İspanyol adaletinden kaçan El Assir’in de tanımlandığı kod. Juan Carlos I de Ağustos 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındı. Her ikisi de İspanya’da uzun süredir geliştirdikleri ilişkiyi sürdürüyor.

Alakalı haberler

El Assir’in kayınbiraderi işadamı Adrián de la Joya da Villarejo’ya bilgi verdi. Her ikisi de sırasıyla María ve Cristina Fernández Longoria ile evliydi.

Santander’de yargıç olan De Alfonso bu gazeteden gelen telefon çağrılarına yanıt vermedi. Ancak bu öğleden sonra şu mesajı gönderdi: “Hiçbir şey hatırlamak istemiyorum. Üzgünüm, bu beni çok etkiliyor. Sana kocaman sarılıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir