Eyalet hapishanelerindeki doktor eksikliği daha da kötüleşiyor

Merkezi hükümetin kontrolü altındaki cezaevlerinde sıkıntı yaşanıyor Zaten %66’yı aşan endemik doktor eksikliği ACAIP ve UGT hapishane sendikalarının bildirdiğine göre bu yerler. İki merkez tarafından kamuoyuna duyurulan şikayet, La Merced’de bu pazar günü şenlikCeza İnfaz Kurumları personelinin patronu, “çökme” durumu.

Boş kontenjanların bulunmaması yüzdesi cezaevlerindeki ortalama personel açığını katlıyor: bu oran %13,57 iken, doktor eksikliği hali hazırda %66,86’dır. Yaz dönüşü üç noktada ağırlaştı.

Üç İspanyol hapishanesi Murcia, Cáceres ve Tenerife’de şu anda doktor yok atandı. Bu durum, bu üç hapishanenin toplam nüfusu olan 1.500’den fazla mahkûmu etkiliyor.

Zuera (Zaragoza), Castellón II ve Valladolid gibi cezaevlerinde planlanan doktorların %90’ı kayıp. 2.000 mahkumun bulunduğu İspanya’nın en büyük hapishanesi olan Valencia’da üç doktor görev yapıyor.

Cezaevi kaynakları, tüm bu cezaevlerinde dışarıya yönelik olağanüstü yönlendirmelerin kullanıldığını açıklıyor. teletıp Fazla mesai sırasında başka bir cezaevindeki doktor tarafından veya konsültasyon ihtiyacı doğduğunda doktor kiralanarak gerçekleştirilir.

Özel hastalar

Sendikaların şikayeti, doktor eksikliğinin sadece mahkumların bakımını değil aynı zamanda cezaevlerindeki güvenliği de etkilediğini vurguluyor. Doktorlar “mahkumlarla hastaneye kabul edilirken ilgilenmeli ve klinik değerlendirme ve tarama yapmalıdır. Salgınlar gibi iç mekanlarda halk sağlığı sorunlarından kaçının Bulaşıcı veya paraziter hastalıkların önlenmesi” diyor sendika notunda: “Ayrıca,akıl hastalıklarının erken tespiti ve ilacın doğru uygulanması.”

Bu nedenlerden dolayı gardiyanlar, doktorların hapishane içi sakinlik ve tedavi ile ilgili her şey için gerekli olduğuna inanmaktadır. hayatı değiştiren alay olayları hapiste. Örneğin gardiyanların müdahale etmesi gerektiğinde bir doktorun varlığı önemlidir. bir mahkumu dizginlemek bu şiddete dönüştü.

İspanyol hapishanelerindeki mahkûmlar arasında en sık görülen patolojiler sırasıyla akıl hastalıklarıdır (bkz. hapishane nüfusunun %30’undan fazlasıa) İlaç bağımlılığından kaynaklanan bulaşıcı-bulaşıcı hastalıklar ve karaciğer hastalıkları.

Bir Acaip sözcüsü, “Doktor eksikliği nedeniyle her bir geçmişin doğrudan izlenmesi çok karmaşık hale geliyor” dedi. Yetkililer aynı zamanda vakaların önlenmesi ve izlenmesi konusunda da endişe duymaktadır. uyuz gibi spesifik hastalıklar. Aynı kaynak, “Hemen müdahale edilmezse içeride sorun haline gelebilir” diyor.

para meselesi

Genel bir kural olarak ve sağlık sendikaları ile cezaevi sendikalarının da genellikle kabul ettiği gibi, bir cezaevi doktoru, en az beş yıl boyunca kamu birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan bir doktordan yılda brüt 20.000 Euro daha az kazanıyor.

Bölgesel halk sağlığı alanındaki Ceza İnfaz Kurumlarına bakın. 2018 yılından bu yana, genel sekreter Angel Luis Ortiz İçişleri Bakanlığı’ndan kaynaklar, Ulusal Sağlık Sisteminin Uyum Yasası’nın ek VI hükmüne uymak için “Bütün özerkliklerle temasa geçti” diyor. 2003 yılında yürürlüğe giren yasa, José María Aznar.

O kanunda “Sağlık hizmetlerinin Ceza İnfaz Kurumlarına bağlı olduğu” belirtiliyor. özerk topluluklara devredilecek ilgili bölgesel sağlık hizmetlerine tam entegrasyonu için.” Metin, yürürlüğe girmesinden itibaren ona uymak için 18 ay süre verdi. 20 yıl oldu.

Şu anda ceza infaz merkezleri Katalonya Generalitat’ı, Bask Hükümeti ve Navarra Resmi Hükümeti. Katalan cezaevi kaynaklarına göre, cezai yetkilerin devredildiği, mahkumların sağlık açısından genel nüfusun bir parçası olarak kabul edildiği bölgelerde ve her cezaevinde sağlık personeli eksikliği bulunmuyor. sağlık merkezlerine bağlı Bulunduğu belediye alanının.

Alakalı haberler

Geçen yıl Ceza İnfaz Kurumları sorunlarını Kamu Denetçisine şöyle açıklamıştı: doktorlar iş tekliflerine cevap vermiyor hapiste. Ombudsman, bu yerlerin “talep eksikliği nedeniyle terk edildiğini” belirtti. Bu, vakaların %80’inde meydana geliyor; bu nedenle İçişleri’ne bağlı cezaevleri, çalışanlarının salt bitkisel hareketlerinden kaynaklanan devamsızlıkları karşılamayı başaramıyor.

La Mercé adına Acaip ve UGT, Hükümete ve özerk topluluklara “hapishane sağlık sisteminin çökmesine izin vermemeleri” çağrısında bulundu. artık bir çifte ceza Özgürlüğünden yoksun bırakılanlara.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir