Fas’la yaşanan çatışmanın ardından partizan olmayan diplomat Camilo Villarino hayatını kaybetti

Camilo Villarino (Zaragoza, 1964), Jaime Alfonsín’in yerine Kral Felipe VI Hanesi’nin yeni başkanıdır. Şu ana kadar AB’nin Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in özel kalemi olarak görev yapıyordu. Kariyerine 1989 yılında katılan bir diplomattır. Kariyerini bilenler onu, kurumsal, partizan olmayan, Bakanlık bünyesindeki Avrupa ekolünden gelen bir profesyonel olarak tanımlıyor.

Hiçbiri büyükelçi olarak olmak üzere yurt dışında bir süre kaldıktan sonra, Haziran 2017’de Mariano Rajoy Hükümeti’nin son yılında Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis’in Genelkurmay Başkanı pozisyonuna ulaştı. Josep Borrell, Pedro Sánchez’in 2018 gensoru önergesini kazanmasının ardından 2018’de Bakanlığa gelişinden sonra onu görevde tuttu.

REKLAM

Arancha González Laya da 2020’de bakan olduğunda onu güvendiği adam olarak tuttu. Ancak Laya, bir yıl sonra, Sahrawi Polisario Cephesi liderinin İspanya’ya girişi nedeniyle 2021’de Fas’ın başlattığı diplomatik krizin ortasında düşecekti. ve Rabat’ın baş düşmanı Brahim Ghali. Misilleme olarak Mağrip ülkesi, yaklaşık 10.000 düzensiz göçmenin girişine izin vermek için Ceuta sınırını açtı ve istişareler için Madrid’deki büyükelçisini aradı. Bu bölüm Villarino’nun kariyerinin o yıllarına işaret ediyordu.

Laya’nın genelkurmay başkanının, bakanın kendisinin veya başka bir otoritenin, Sahrawi liderini pasaport kontrolüne tabi tutmayarak ve onu Kovid tedavisi görmesi için kılık değiştirerek gizleyip gizlemediğini araştıran Yargıç Rafael Lasala tarafından suçlandı. Logroño’daki bir hastanede. Dava sonunda 2022’de açıldı.

Villarino ve Albares’in gelişi

José Manuel Albares, Laya’nın ayrılmasının ardından Fas’la ilişkileri onarma göreviyle bakan olarak atandı. Villarino, bakanın özel kalemi görevinden alındı ​​ve yerine Albares’in güvendiği bir adam olan ve yakın zamanda dış politikadan sorumlu dışişleri bakanlığına terfi ettirilen ve bakanlığın iki numarası olan Diego Martínez Belío getirildi.

Alakalı haberler

Laya, Villarino’yu A tipi, prestijli ve iyi maaşlı Moskova büyükelçiliğine göndermek istedi. Ancak Bakan Albares, Rusya’ya gönderdiği savunma talebini geri çekerek bunu durdurdu.

Villarino, Borrell’in kabinesinde geçirdiği sürenin ardından artık, Anayasa’nın 65.2 maddesinde belirtildiği gibi, bakan rütbesine sahip ve kendisini özgürce seçme yetkisine sahip olan hükümdarın güvendiği adam olan Kral Hanesi’nin başkanı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir