Feijóo, Galiçya’da, derebeyliğini elinden almak için her şeyi yapacak bir PSOE’ye karşı kendini riske atıyor

Sosyalistler zorluğu kabul ediyorlar ama bir hayali de el üstünde tutuyorlar. Galicia: Bu derebeyliği PP’den çıkarın ve liderliğine zarar verin Alberto Núñez Feijoo 18 Şubat’taki seçimlerde. Galiçyalı siyasetçi bunun farkında Pedro Sanchez, bakanları ve tüm PSOE kendilerini kampanyaya adaacaklar ve bu nedenle ilk dakikadan itibaren bu gerçeği kabul etmeye ve mücadeleye devam etmeye karar verdiler. Popüler olanların bu sefer topluluğu gezen iki ‘başkanı’ olacak seçim kervanlarıyla: Xunta’nın başrol oyuncusu ve şu anki başkanı, Alfonso Ruedave Nisan 2009 ile Mayıs 2022 arasında bu görevi yürüten Feijóo.

“Olası bir senaryo var” felaket niteliğindePP, Feijóo ve Rueda için. Feijóo’nun Hükümet başkanlığını elde etmek için Madrid’e yürüyüşü ters gitti ve şimdi Galiçya’da güç kaybı yaşandı” diyor, seçimleri zaten vaktinden önce yapmış olan PSOE liderliğindeki kaynaklar ve bu yüzden de toplantılarla üç ay kampanyayı hazırlamak.

“İstifaya karşı mücadele”

Sánchez’in ekibi, “en iyi aday”, José Ramón Gómez Besteirove PP’nin burada “düşüş” belirtileri gösterdiğine inanıyor. Aynı zamanda sosyalist liderin kendisi de Galiçya’da bir “paradoks” olduğunu düşünüyor. Bir yandan Sánchez geçen hafta Moncloa’da yapılan gayri resmi bir görüşme sırasında “insanlar değişim istiyor” dedi. PSOE tarafından yalnızca iki kez yönetilen toplulukta: 1987 ile 1990 arasında ve 2005 ile 2009 arasında.İlerici seçmenlerin kendisi de bunun “mümkün” olduğundan şüphe ediyor bu değişiklik. Yürütme başkanı, “Seçim bilinciyle hareket etmeli ve istifaya karşı mücadele etmeliyiz” diye ısrar etti.

Galiçya’da PSOE’nin beklentileri Podemos, Sumar ve Esquerda Unida’nın seçimlere birlikte katılma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurmasının ardından yükseldi. Ama bu bir serap. Galiçya’daki mor partinin üsleri, bu Cumartesi günü bu tür bir koalisyonu reddetti. Pablo Iglesias ortak cepheyi boykot etmek. Sosyalistler, soldaki alandaki birlik eksikliğinin Xunta’daki değişim olanaklarını “engellediği” sonucuna varıyor.

PP’nin korkusunun iki işareti

Şu anda sadece milletvekilleri var. Galiçya Parlamentosu’nda üç parti. 42 milletvekiliyle PP; BNG 19 ve PSOE 14 sandalyeye sahip. Vox’un tek sandalyesi yok; bu, Rueda’nın 2020’de sahip olduğu üst üste dördüncü mutlak çoğunluğu elde eden Feijóo için bir başarı.

Halk bu seçimlerden kaygılı olduğunu iki kamu kararıyla ortaya koydu. İlki Miguel’di. TelladoBir ay öncesine kadar ulusal PP’nin örgütsel sekreteri Vox’tan Galiçya’da görünmemesini, sağın oylarını bölmemek. İkincisi, Feijóo’nun Rueda’ya paralel etkinlik ve mitinglerle kendi seçim kervanına sahip olacağının duyurulması. Mariano Rajoy’un 2009’da kendisiyle birlikte yaptığını tekrarlayacak. Büyük fark şu ki, o yıl Feijóo muhalefetteydi ve PSOE’yi Xunta’dan çıkarmak zorunda kaldı ve şimdi Rueda özerk hükümete başkanlık ediyor. salt çoğunluk.

Af sonrası ilk halk oylaması

Feijóo Galiçya’yı kaybederse Madrid’deki siyasi kariyeri daha da zorlaşabilir. Moncloa’ya ulaşmak için o derebeylikten ayrıldı ve başarılı olamadı. Eğer PP şimdi Galiçya seçimlerini (ve aynı zamanda Bask ve Avrupa seçimlerini) Sánchez’e karşı bir plebisit olarak öneriyorsa, af ve Pamplona’dan gensoru önergesi Bu özerk topluluğu kaybederse, sonuçları muhafazakarların lideri için öngörülemez olacaktır. Geçtiğimiz Perşembe günü, 2023 bilançosunda Feijóo, Galiçyalı kadınların “tarihsel olarak İspanya’da çok fazla etkiye sahip olduğunu” itiraf etti, ancak bunların kendisi için ne gibi sonuçlar doğurabileceğini belirtmek istemedi.

Alakalı haberler

Euskadi’deki sonuç hem muhafazakarlar hem de sosyalistler için daha az aşkın bir sonuçtur. Seçimler henüz ilan edilmedi ve PSE adayının şansı hala devam ediyorEneko Andueza, bir sonraki borç verenler kıt, PP adayınınkiler oluyor, Javier de Andres, İmkansızlar. Halk Partisi’nin Bask Parlamentosu’nda Podemos’un altı, PSOE’nin 10, EH Bildu’nun 21 ve PNV’nin 31 sandalyesine kıyasla yalnızca altı sandalyesi var. Vox bu özerklikte ilk kez yalnızca bir tanesini elde etti.

Feijóo’ya göre Pamplona önergesi, PSOE’nin EH Bildu’nun Euskadi’yi yönetmesine de yardım edeceğine dair “ilk uyarı”

Destekleme kararına rağmen EH Bildu’dan gensoru önergesi Pamplona Kent Konseyi’nde Bask Hükümeti’nin azınlık ortağı olarak hareket eden sosyalistler, PNV’yi tercih edilen müttefik olarak görüyoruz. Sánchez, Bask milliyetçileriyle olan ilişkinin “yok edilemez”, “şimdiki ve gelecek” olduğunu düşünüyor. Hükümet Başkanı, bölgesel yaklaşımı Abertzale ile sınırlandırıyor ve yalnızca Navarrese’nin başkentine bırakıyor çünkü UPN’nin zaten eski belediye başkanı Cristina Ibarrola, belediye meclisini “felce uğrattı.” Ancak Feijóo için Pamplona’da yaşananlar sadece “ilk bildirim” Sánchez’in “teslim edebileceği” ayrıca Euskadi’den EH Bildu’ya, popüler kampanyanın ana fikri olacak bir fikir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir