Feijóo, PP’nin neden olduğu adli kazadan Reynders’a SOS göndererek kendisini kurtarmaya çalışıyor

Didier Reynders(Liège, Wallonia, Belçika, 1958), Hukuk mezunu ve Avrupa Haber Komiseri Avrupa Haber Komiseri sıfatıyla fiili arabuluculuk görevini üstlenmiştir. Yargı Genel Kurulunun yenilenmesi (CGPJ), İspanya’nın yıpranmış “yargıçlar hükümeti” olarak çokça konuşuldu. Arabulucu çünkü Halk Partisi son yıllarda defalarca iyi niyetine başvurdu. Avrupa Parlamentosu’nda geniş deneyime sahip bir adam, Esteban González Pons, Reynders’la dostane ve profesyonel bir ilişki kurdu. Tüm bu başvurular artık Reynders’ın “de jure arabulucu”, deyim yerindeyse resmi arabulucu/doğrulayıcı olarak teklif edilmesine yol açtı.

Balzac’ın, çirkin bir meseleden elinden geldiğince kurtulabileceğini yazdığı söylenir. Bu nedenle, PP’nin (Pablo Casado’dan Alberto Núñez Feijóo’ya) neden olduğu adli ‘devasa’ gemi enkazından kendimizi kurtarmanın yolu artık, SOS aracılığıylaBrüksel’e, gemi kaptanına değil, Belçika hükümetinin ebedi bakanı olan Haber Komiseri’ne bir yardım çağrısı.

Feijóo’nun planları

Feijóo zaten Titanik’in tasarımını hazırlamıştı. La Moncloa’ya ulaşana kadar ablukayı sürdürecek çünkü Aralık 2023 veya Ocak 2024’te yapılması planlanan genel seçimlerde PP’nin dayandığı anketlere göre Vox ile salt çoğunluk elde edecek. Bu durumda, yaklaşık Moncloa’ya ulaşana kadar CGPJ’nin yenilenmesi üzerindeki ablukayı uzatın.

Feijóo’nun planlarını bilen adli bir kaynak, durumu EL PERIÓDICO’ya bu şekilde açıkladı.

“Onlar emindi Seçimleri kazanın ve Vox ile mutlak çoğunluğa ulaşınCGPJ’nin işlevlerini sınırlayan ve vekil bir organ tarafından atamaları yasaklayan 2021 yasasını yürürlükten kaldırın, zaman kaybı olmaksızın gerçekleştirilecek bir yürürlükten kaldırılsın, mevcut CGPJ’nin muhafazakar bir çoğunlukla bekleyen 80 atamayı yapmasını sağlayın, Yargıtay CCAA Yüksek Haber Divanlarının (TSJ) başkanlıklarının muhafazakar başkanlar ve sonra bir hakimlerin seçimine ilişkin yasa reformu. Ancak yapılan atamalarla” diyor kaynak.

Artık her iki amaç da gerçekleştirilemez. Ne yetkileri mevcut Konsey’e iade edin, ne de yargıçlar sektöründen üyelerin doğrudan yargıçlar tarafından seçilmesine yönelik yeni bir sistem kurmak için kuruluş kanununda yapılan bir değişikliği onaylayın. Buna bataklık denir. Çünkü? Çünkü bu ablukada ısrar etmek, bu saçmalıklarla (genel seçimlere kadar) bir dört yılı daha gerektirir.

Çünkü Feijóo’nun temsil etmek istediğini söylediği yargıçların sabrı tükendi.

CGPJ’nin ablukası

CGPJ ayrışma aşamasındadıravukatların önderlik ettiği muhafazakar sektörün saldırganlık derecesi José María MacíasCuatrecasas hukuk firmasının ortağı olan Başkan Vekili Vicente Guilarte ile, en yararsız ve partizan kavgalarda mesafeli davranan ve her şeyden önce yargıçların atamaların yeniden başlatılmasını istemesi nedeniyle çatlaklar kaydetti.

“Birçok kişinin kariyeri felce uğradı. TSJ’nin başkanlığını tükenmiş ya da emekli olmuş kişiler yapıyor, yerine ehliyeti olmayan en yaşlı kişi getiriliyor, il mahkemelerinde de aynı şey oluyor. Hırslı insanlar var. Uzun kariyerleri olan, beş yıllık abluka nedeniyle öne çıkan ve başkanlığa ulaşamayan Yargıtay’da da aynı şey. Çok az şeyim kalacak.” Emekli olmak için artık Yüksek Mahkeme’ye gitmeye değmez.” Yargı Meslek Birliği (APM) bile CGPJ’nin yenilenmesi için baskı yapıyor.”

Şimdi Feijóo aynı zamanda bu fırsattan yararlanarak kadrodaki boşluğu doldurmak için ‘kendi’ kişisel adayını belirlemek istiyor. Anayasa MahkemesiPP’nin inisiyatifiyle Senato tarafından seçilen sulh hakimi tarafından Temmuz 2022’de bırakılan, Alfredo Montoyasağlık nedenlerinden dolayı istifa ettiğinde.

Feijóo zaten çekişmeli idari hakimi atadı José Luis Costa Pillado (Cambados, 1954) 2014’te Danışma Konseyi’nin başkanı olarak atandı ve Galiçya Parlamentosu, 8 Şubat 2023’te, PPdeG’nin çoğunluğu olan 42 oyla lehte ve 32 oydan oluşan bir oylamanın ardından onu resmi olarak önerdi. Alfredo Montoya Anayasa Mahkemesinde.

Ama bu randevuyu almak için Senato’da PP’nin salt çoğunluğu yeterli değil Çünkü Anayasaya göre üyelerin 3/5 çoğunluğu gerekiyor. Bu nedenle, Sosyalist Parti’nin desteğine ihtiyacı var; bu destek, González Pons ile dönemin Cumhurbaşkanlığı Bakanı Félix Bolaños arasında Ekim 2022’de hüsrana uğrayan anlaşmada zaten verilmişti.

AİHM’nin kararı

Feijóo’nun cankurtaran filikası olarak kullandığı diğer argüman ise şu: PP, CGPJ’yi beş yıl süreyle yenilemeyi kabul edecek (mevcut kanunun terimi) üyelerin atanması sistemine ilişkin mevcut organik kanunda reform yapacak bir kanun üzerinde anlaşmaya varılmasıyla “aynı zamanda”. Bu sistem José María Aznar’ın reformundan ve Mariano Rajoy’un getirdiği sistemden geliyor. Mutlak çoğunluğa sahip olan ikisinden hiçbiri, CGPJ’nin bir parçası olan “yargıçların on iki yargıcı doğrudan seçmesi” için gerekli konumdayken sistemi değiştirmedi.

Sorun: Haziran 2023 tarihli bir karar var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Francisco de Vitoria derneği üyeleri için altı yargıç adayının itirazını onadı ve bu adayların isimleri seçim işlemlerine devam edilmek üzere Kongre’ye gönderildi.

AİHM’ye göre, Temel haklar ihlal edildi Sürece katılan kişilerin başlatılan prosedür tamamlanmadıysaTemel seçilme hakkına sahip oldukları için değil, başlatılan sürecin tamamlanması temel hakkına sahip oldukları için.

Altı aday açık seçim usulüne hak kazandı. Genel kesimler ve AİHM kararında bu sürecin “genel olarak uygulanan belirli kriterlere uyması gerektiği” ifade edilmektedir. kamu görevlerine veya pozisyonlarına eşit erişim ve İspanyol hukukunun liyakat ve ehliyet kriterleri gibi kamu işlevi” olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’nin bizzat hakim siyasi grupların “her türlü partizan yaklaşımıyla ilgili risklere karşı” uyarıda bulunduğunu belirtti.

Danışılan bir sulh yargıcı, “Önceden seçilmiş bu altı adaydan vazgeçerseniz, karışıklık daha da büyüyebilir çünkü Strasbourg kararına uyularak yapılan her şeyin iptalini sağlayabilirler” diyor.

Kesinlikle: TC, Francisco de Vitoria Derneği üyelerinin 2021 yılında sunduğu itirazı esasa girmeden reddetti ve koruma talebi için son tarihin sona ermiş olarak sınıflandırıldığı bir emir yoluyla konuyu dosyaladı.

AİHM, Haziran 2023’teki kararında, TC’ye de darbe indirdi. Reddedilmeyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. ve ihlalin kalıcı olması nedeniyle herhangi bir son tarih bulunmadığını.

O Anayasa Mahkemesi, AİHM kararının icrasını inceleyen bir komisyon kurduNoel tatilinden sonra öncelikli olarak çözülmesi gereken bir konu, ancak yasal kaynaklara göre bu, Strasbourg kararının esas özünden uzaklaşmayacak.

Peki Feijóo neden CGPJ’yi yenilemenin ve “aynı zamanda” yargıçların seçilmesine ilişkin yeni bir yasayı onaylamanın “makul” olduğu konusunda ısrar ediyor? CGPJ’nin mevcut yasaya göre yenilenme süresi beş yıl ise, bu CGPJ’nin işlevleri beş yıl içinde sona erinceye kadar yeni sistem uygulanamaz.

Artık İspanya’yı kimin yöneteceğini öğreneceksiniz. PPbelirtildiği gibi, Şimdi söz verdiği şeyi yapmadı Hiçbir hükümette mutlak çoğunluğa sahipken yasa değişemez.

Alakalı haberler

Önerilen af ​​yasası ışığında, seçim sistemini değiştirecek yeni bir yasa bile yaklaşık altı ay sürecek bir acil durum prosedürü anlamına gelecektir. HERHANGİ BİRİ

Feijóo, PP’nin neden olduğu gemi kazasından kurtulmayı, acil prosedür yoluyla bir yasa tasarısı hazırlamayı ve bu yasaya kadar uygulanmayacak bir yasa teklifinde bulunuyor. bundan beş yıl sonra?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir