Feijóo, savunduğu özerkliği Galiçya’dan uzaklaştırır ve baronlarından koordinasyon ister

2 Kasım 2018’de Carmen Kel Bakanlar Kurulu masasında çok merak edilen bir bölümde başrol oynadı. Hükümetin başkan yardımcısı haklı çıkarmaya çalıştı Pedro Sánchez’in ilk fikir değişikliklerinden biri ve sanki iki Pedro Sánchez varmış gibi konuşuyordu: Biri PSOE’nin lideri ve Moncloa adayı, diğeri ise Hükümet başkanı. Birincisi (Mayıs 2018’de) 1-O liderlerinin cinayet işlediğini düşünebilir. isyan ve ikincisi (2019’da), isyanın silahların olduğu anlamına gelmesi gerektiğini savunabilirdi. “Ama aynı kişi, değil mi?”meslektaşı Juan Ruiz Sierra ona sordu. Alberto Núñez Feijóo şu anda buna benzer bir şey yaşıyor. Ulusal PP’nin lideri, Xunta de Galicia’nın (2009-2022) başkanı olarak reddettiği ve eleştirdiği girişimlere çok benzer kararlar alıyor ve girişimler başlatıyor.

Partideki bazı kişiler Feijóo’nun değişimini kutluyor ve Mayıs ayında baronlarını Vox ile pazarlık yapma konusunda serbest bırakarak yaptığı hatayı hatırlıyor.

Partideki bazıları Feijóo’nun değişimini destekliyor çünkü onun denememiz gerektiğini anlamış olmasının iyi bir şey olduğuna inanıyorlar. “benzersiz bir konuşma dikin” ve “o federal PP modelini” unutun. “Bölgeler bazı konularda almaya çalışsa bile her bölgeye özgürlük veremeyeceğinizi anladığınıza sevindim. Feijoo idi Mayıs ayında çok esnek bölgesel baronlarla ve bakın onu ne berbat etti [Carlos] Mazón,” diyor deneyimli bir PP tesisatçısı. Bu, Valensiya Topluluğu Generalitat’ının şu anki başkanının bir anlaşmaya vardığı gerçeğine atıfta bulunuyor. Vox ile açık anlaşma Koalisyon hükümeti adına. Bu fikir partide kaldı aşırı sağa çok hızlı yaklaşıyoruz (diğer ittifakları denemek için son tarihleri ​​tüketmedi), Temmuz ayındaki genel seçimlerden hemen önce PP’nin imajı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurdu.

Eylül ayından bu yana lider Feijóo’nun baron Feijóo’dan uzak durduğu en önemli konular bunlar.

Xunta’nın başkanı Feijóo Gösteri yapmak için Madrid’e gitmeyi pek desteklemiyordu.. Pablo Casado, Vox ve Ciudadanos’la birlikte Şubat 2019’da Plaza de Colón’da Sánchez’in bağımsızcılarla yaptığı müzakerelere ve diyalog masasında bir raportörün yer alması ihtimaline saldırmak için ünlü protestoyu düzenlediğinde, Feijóo gitmeyeceğini çünkü kendisinin ABD’de seyahat ediyordu. Cenova’nın baskısı onun fikrini değiştirmesine ve ilerlemesine neden oldu.

Katılmayan gösteride, Kolomb II, Temmuz 2021’de karşı af Merkezi Yönetim tarafından teşvik edilen ‘süreçlerin’ liderlerine. Feijóo başka bir bahane gezisi daha yaptı: bu sefer Vatikan. Ama o ziyaret gösteri günü değil ertesi gündü ve gidebilirdim.

Şimdi, PP’nin lideri olarak Feijóo, son dört ayda Madrid’de Sánchez’e ve hukuka karşı birçok gösteri düzenledi. af ve baronlarının gelmesini istedi. Pek çok kişi bu Pazar günü Plaza de España’da yaptığı çağrıya tekrar cevap verecek.

Feijóo, özerk topluluklara başkanlık eden baronlarının (11) pazarlık yapma Bireysel olarak borç affı. Pes etmemelerini ve anlaşmanın bir an önce yenilenmesi için elbirliğiyle baskı yapmalarını istiyor. özerk finansman sistemi2014’ten bu yana süresi dolmuş olan.

Hükümet, teknik düzeyde borcun ne kadarını affedebileceklerini hesaplamak için toplulukları tek tek çağırmaya Şubat ayına başlayacak. Yürütme zaten tüm özerkliği vermek istediğini duyurdu. ortak rejim (Bask Ülkesine veya Navarra’ya değil) ERC’nin yatırım anlaşması çerçevesinde PSOE ile anlaştığı fayda: Devlet, Generalitat’ın Devlete olan borcunun %20’sine eşdeğer bir rakam olan 15.000 milyon Katalonya’yı affedecek. Otonom Likidite Fonu (FLA). Bu ikili toplantılarda Maliye Bakanlığı ve özerkliklerin sayıları hesaplaması ve her birinin ne kadar rakam aldığını görmesi gerekiyor.

Özellikle popüler kesim için merkezi yönetimle pazarlık yapma isteği büyük olacaktır. Carlos Mazon ve Juanma MorenoValensiya Topluluğu ve Endülüs’ün başkanları sırasıyla yaklaşık 50.000 ve neredeyse 25.000 milyon avroluk FLA borcu biriktiriyor.

O PP’nin büyük özerk gücü Mayıs seçimlerinde kazanılan para, Feijóo tarafından Hükümetin politikalarına karşı koymak için kullanılıyor. Bu hafta, geçtiğimiz yüzyıldan bu yana özerkliklere devredilen hassas bir rekabete sahne oldu.

Alakalı haberler

Feijóo bu çarşamba günü şunu duyurdu: 11 topluluk Yönettikleri yer bir teşvik edecek aynı EBAU, giriş testi Üniversite2025 yılında. Hepsinin içeriği, düzeltme kriterleri ve kutlama tarihi aynı olacaktır. Son iki unsur olabilir tekdüze hale gelmek (her bölgede farklı olan tatiller de sorun yaratacaktır), ancak içindekiler Artık PP topluluklarında öğrencileri yalnızca sınava tabi tutmaya karar vermedikçe bu imkansızdır. çalışılan müfredatın yarısı. Eğitimin transferi, özerklerin müfredatlarının %50’sini, kendi dillerine sahip olanların ise %60’ını tasarlamasına olanak tanır. Parti içinde bu fikrin daha önce özerkliklerle analiz edilmeden ortaya atıldığını kabul ediyorlar.

Casado döneminden PP’nin bazı eski liderleri arasında, Feijóo’nun 2018’de eski muhafazakar lider, Devletteki bazı yetkilerin yeniden merkezileştirilmesieğitim dahil. Görünen o ki, Sánchez’in başına geldiği gibi, Moncloa’dayken her şey farklı görünüyor ya da Moncloa sayesinde oradaymış gibi davranıyorsunuz. PP’nin bu yasama organının büyük özerk gücü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir