Feijóo ve baronlarının Vox ve Sánchez’e karşı farklı stratejileri var

Alberto Núñez Feijoo Temmuz ayındaki genel seçimleri kazandığını neredeyse her konuşmasında hâlâ hatırlıyor. Sonucun sindirilmesi (en çok oy alan oydu ancak başkan olmak için diğer gruplarla ittifak kurmayı başaramadı), düzinelerce yönetici sayesinde kendisini aylardır Yürütmenin başı olarak gören bir lider için karmaşıktı. anketler işaret ettikleri şey buydu.

Demografik felaket, hem Feijóo’nun hem de maiyetinin geri kalanının gerçeği kabul etmesini zorlaştırdı, ancak bu günlerde çoktan karaya ayak basmaya başladılar. yeni sahne: Pedro Sánchez hâlâ Moncloa’da ve katılmaları gereken parti Vox. zayıflamaya devam et 2024’te kendilerini bekleyen seçimlerde (Galiçya, Bask ve Avrupa).

Ancak PP’nin muhalefetteki bu yeni aşaması büyük bir çatlak varçünkü Feijóo’nun çıkarları birçok durumda bölge baronlarının çıkarlarından, özellikle de Vox ile koalisyon hükümetlerine başkanlık eden dörtlünün çıkarlarından farklı. Zaten bu günlerde görülmeye başlandı. reaksiyon maçın son bahisleri öncesinde aşırı sağ ve ayrıca Sánchez de’nin girişimiyle özerkliklere olan borcun bir kısmını affedin. Ve yakında Yargı Genel Kurulu yenilenmeden önce bu farklılıklar görülecektir (CGPJ), eğer sonunda muhafazakarların başı bazı baronlardan gelebilecek baskıya katlanmaya karar verirse.

İlk sayı, Vox. Geçen hafta Feijóo’nun ulusal liderlik üyelerinden Santiago Abascal’ın partisinin alaylarına karışmamalarını istediği öğrenildi. “Dikkatinizi dağıtmayın” Sánchez hakkında. PP lideri, Abascal ve arkadaşlarının şatafatlı açıklamalarla ve ilişkileri koparma tehditleriyle dikkat çekmeye çalıştıklarını, çünkü PP’nin hem sokakta hem de parlamentolarda afla mücadeleden çıkar sağladığını düşünüyor. ve Avrupalı.

Pazar günü Vox liderinin “halkın onu ayaklarından asmak isteyeceği bir anın geleceğini” ifade etmesiyle [a Sánchez]Feijóo, Pazartesi günü erken saatlerde bu sözleri kınadı ve işbirlikçileri (diğerlerinin yanı sıra Borja Sémper ve Miguel Tellado), Abascal’ı, bu Salı günü kongrede tartışılan af dışında başka bir konuda konuşmasında Sánchez’e yardım ettiği için de kınadılar. PP sandıkta sağda büyümek istiyor, seçmenleri Vox’tan uzaklaştırmak ve bunu sert bir konuşmayı (Tellado ve Cayetana Álvarez de Toledo’nun ön saflarda olduğu) birleştirerek, Abascal’ın bu şiddetli sözlerinden uzaklaşıp ona sataşarak yapmaya çalışacak. Operasyon kolay değil.

Koalisyonlar

Cenova’nın Abascal’ın son saldırısına verdiği tepki dikkate alındığında, sessizlik arasında baronlar Radikallerle koalisyon halinde iktidarda olan PP. Valensiya Topluluğu’nun başkanı, Sánchez hakkındaki tartışmaya girmek istemedi. Carlos Mazon, Mayıs ayındaki bölgesel seçimlerden sonra Vox ile koalisyona en hızlı şekilde anlaşan baron. Bu Salı günü Madrid’i ziyaret eden Mazón, Hükümetinin çalıştığına dair güvence verdi ve başkan yardımcısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vicente Barrera (Vox). Gelecek yıl için bölgesel bütçeleri zaten kapattılar.

Zaten aşırı sağcılarla kamu hesapları üzerinde de anlaşmaya varıldı. Fernando López Miras Murcia’da. Ne PP’nin bu iki baronu, ne María Guardiola (Junta de Extremadura başkanı) ne de Jorge Azcón (Aragon) Abascal’ın taşkınlığını reddetmedi. Dörtlünün Vox ile her gün pazarlık yapması gerekiyor. Hem bu bölge başkanları hem de Feijoo’nun üst düzey sekreter yardımcıları bu konuda anlayış gösteriyorlar ikilik. Baronlardan biri, “Herkes rolünü anlıyor, özellikle de Xunta’dayken Cenova’nın müdahalesinden hiç hoşlanmayan Feijóo” diyor.

Başka bir şey de oynadıkları rol olacak Juanma Moreno (Endülüs) ve Isabel Diaz Ayuso (Madrid). İkisi de kazandı sandıklarda mutlak çoğunluk ve Vox’a karşı en uygun gördükleri stratejiyi geliştirme konusunda daha özgür ellere sahipler. Aslında bir yeni kubbe Feijóo’nun baronlardan hiçbirini (hatta onları bile) bir tercihi gösterebilecek pozisyonlarla özel bir şekilde ödüllendirmek istemediği bir ortamda, Feijóo ile bu ilişkinin nasıl gelişeceğini görmek ilginç olacak.

Kamu kasasına yardım

Atıfta borç affı, Kongre sözcüsü Tellado bu Salı günü, PP liderliğinin Hükümetin kamu kasasını rahatlatacak bu girişimi tartışmak üzere özerkliklerin her biriyle ikili toplantılar düzenleme teklifini reddettiği konusunda uyardı. Tellado bunu reddediyor çünkü Yürütme bunu Generalitat ile Katalonya’nın bu konuda anlaşmaya vardıktan sonra yapıyor. onu affedeceğim 15 milyar.

Moncloa’ya göre, bağışlama teklifi bağımsızlık hareketinin desteğini kazanmanın yanı sıra PP’de gürültü yaratmaya da hizmet ediyor (Valensiya ve EndülüsHer ikisinin de başkanlığını popüler insanların yaptığı, en borçlu olanlardır) ve bunu da başarıyorlar. Tellado, Génova’nın baronların danışmanlarını Maliye Bakanı María Jesús Montero ile ikili toplantılara göndermesini yasaklayıp yasaklamayacağını sorduğunda sözcü şu yanıtı verdi: “Topluluklar, kendi çıkarlarını savunmak için konumlarının ne olacağını belirleme özerkliğine sahiptir.” kendi bölgeleri (…) Özerk hükümetler Cenova’dan yönetilmiyor.”

Alakalı haberler

Feijoo düşmeyi reddediyor Sanchez tuzağı ancak vatandaşlarına karşı hesap vermek zorunda olan baronların işi çok daha zor. Örneğin Galiçya veya Extremadura’da muhalefet (BNG ve Unidas por Extremadura), şimdiden başkanlar Alfonso Rueda ve María Guardiola’ya sayı yapıp bağışlamayı kabul etmeleri için baskı yapıyor. Ve Rueda’nın önümüzdeki aylarda seçimleri var.

Ayuso ve CGPJ

Son olarak yargı. Ekim 2022’de Feijóo şu konuda anlaşmak üzereydi: CGPJ güncellemesi ancak EL PERIÓDICO DE CATALUNYA’nın açıkladığı gibi Isabel Díaz Ayuso ondan bunu yapmamasını istedi. İkisi de Pablo’nun sahnesinde Evli Bu durumda olduğu gibi, bu konudaki Anayasa ihlalinin kendilerine zarar vermediğini özel olarak itiraf eden çok sayıda PP lideri var. destekçiler. Magna Carta onları beş yıl önce yenilemeye zorlayacaktı ama muhafazakarlar Argümanlarını değiştiriyorlar Bunu yapmamak ve Vox’un kınadığı bir hareket olan PSOE’ye yönelik bu yaklaşımı önlemek. Feijóo, kendisini Vox’tan farklılaştırmak ve bir devlet partisi olduğunu göstermek için Sánchez’le bu anlaşmayı imzalamaya cesaret edebilecek mi? Cevap önümüzdeki aylarda gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir