Feijóo yargı ablukasını sürdürecek, Yazan: Ernesto Ekaizer

Aday olduğu yönünde haberler var. Alberto Núñez Feijoo Yatırım oturumunda teklif edildi. Evet, haber. Hangi? Başladıktan yaklaşık 30 dakika sonra, aralarında “Milli İstihbarat Merkezi (CNI)”nin de yer aldığı “kurumların bağımsızlığını sağlayarak yönetmek” istediğini açıklayıp kitabının 16. sayfasına ulaştığı zamandı. konuşma, bahsetti Yargı Genel Kurulu. “Ve tabi ki de adaleti kontrol etmek istemiyorum. İstemiyorum. Bu yüzden şunu öneriyorum: Seçim modelini reform edecek bir yasanın tescil edilmesiyle birlikte Yargı Genel Kurulu’nun yenilenmesinin de onaylanması.” bu oda.” Metinde yer almasa da sözlü olarak şunu ekledi: “Hakimleri hakimler seçsin.”

Feijóo Hükümetin Başkanı olsa bile, bu şekilde ifade ettiği önerinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. yeni seçim sisteminin onaylanması işlem süresi ve uygulanmasını gerektirir – hakim birliklerinin adaylarını ülke çapındaki hakimlere ve hakimlere önermeleri ve böylece onların da onları seçmeye devam etmesi – yeni üyelerin bulunması bir yıl olmasa da aylar sürecektir – 20 tane var artı başkan – pozisyonlarını alın. Ama şimdi, eğer bir Hükümet kurulursa sorun, Feijoo’nun muhalefet lideri olarak izlediği politikadır – kendisine Halk Partisi’nin maksimum lideri olarak “görevlendirildi”, gerçekte onun tuhaf yatırım karşıtlığı bununla ilgiliydi – yani; devam etme niyetinde olduğunu CGPJ’nin yenilenmesini engellemek.

Önümüzdeki 2 Ekim Pazartesi günü, Anayasa Mahkemesi PP ve Vox’un, görevdeki bir CGPJ’nin, görevdeki bir hükümet veya başkan için geçerli olan aynı anayasal normu uygulayarak, görevdeki bir CGPJ’nin hakimler ve sulh hakimleri atamaya devam etmesini yasaklayan mevcut yasaya karşı yaptığı itirazları büyük olasılıkla reddedecektir. Yasama organı, hakimin sunumuna göre iki genel seçim arasında Maria Luisa Balaguer.

2022’de istifa eden Lesmes liderliğindeki bu CGPJ, süresi dolduğu için bunu yapamayınca, süresi dolmuş 17 Yüksek Haber Mahkemesinin, 50 eyalet Yüksek Mahkemesinin ve Yüksek Mahkemenin düzinelerce yargıcının başkanlarının atamalarını atadı. Mevcut yasayla zaten yapılanlar sınırlıydı. Ve yargıyı, Aralık 2013’te beş yıldır seçilen ve neredeyse on yıldır yürürlükte olan CGPJ’nin muhafazakar çoğunluğunun imajına ve benzerliğine göre tasarlama politikasına devam edemezdi.

Pedro Sánchez’in yanıtı

Ancak Feijóo de’nin ortaya koyduğu strateji Yenilemeyi engellemeye devam etmek bir yanıt gerektirecektir Pedro Sánchez’in cumhurbaşkanı olarak yemin etmesi ve koalisyon hükümeti kurmayı başarması durumunda. Çünkü PP’nin siyaseti barışçıl değil. Yeni başkan vekili olan selefi Rafael Mozo’nun aksine, sırf en yaşlısı olduğu için, Vicente GuilarteKendisinin Carlos Lesmes olduğuna inanıyor. 24 Eylül Pazar günü Anayasa Mahkemesi’ne ve başkanına yönelik saldırısı tesadüfen José María Aznar’ın seçim kampanyası sırasındaki müdahalelerini komplekssiz TC’yi bombalamaya dayandırdığı gün oldu: “TC’nin vatandaşlara verdiği mesaj, Belirli bir siyasi öneme sahip her meselenin, yedi ilerici yargıcın dört muhafazakâra karşı bölünmesiyle kalıcı olarak çözümlendiği bu, yıkıcı bir mesajdır. [Cándido Conde-Pumpido] Değiştirilmesi gerektiğini varsaymalıyım. Bundan kaçınmak için formüller aranmalı çünkü 7-4 vücudun ve sistemin güvenilirliğine çok zarar veriyor.”

bir adam gibi Guilarte2013-2022 yılları arasında CGPJ’de Lesmes destekli silindire katılan şirket, artık mevcut bölümü keşfetti. Ve PP’nin aynı günkü mitingine uygun olarak affa saldırdı: “Önerilen siyasi af genel çıkarlara aykırıdır.” İspanya Mülkiyet ve Ticaret Sicil Memurları Hukuk Departmanı’nın geçen Temmuz ayına kadar avukat-direktörü olan Guilarte, 19 Temmuz’dan bu yana José María Mario’nun Macias’a katıldığı, süresi dolmuş CGPJ’nin güçlü adamlarından oluşan üçlünün zirvesini oluşturdu ( Cuatrecases Gonçalves Pereira hukuk firmasının 2005’ten beri ortağı) ve Enrique Lucas (Gómez-Acebo & Pombo hukuk firmasının Bilbao ofisinin yöneticisi).

Gelecek Pazartesi, 2 Ekim, 2013 CGPJ’nin üyeleri veya kalıntıları zaten bekledikleri bir şeyi bilecekler ve o da TC’nin onlara bu ödülü “geri vermeyeceği” olacak. randevu almaya devam etme yetkisi. Aslında fiilin geri dönüşü uygunsuz. Çünkü görevde olduğu için bu yetkiyi kullanması yasaklanan, süresi dolmuş bir CGPJ’dir. Neredeyse iki buçuk yıl boyunca – durdurulana kadar – hiçbir vicdan sorunu yaratmadan kullandılar. Yüzden fazla olan bu atamaların hepsine itiraz edilmelidir.

Görevdeki Hükümet’in kaynakları, yeni bir Hükümet oluşması ve Feijóo’nun yeni bir seçim sistemi kurulana kadar (CGPJ’deki 12 yargıcın, tarafından sunulan adaylar aracılığıyla yargıçlar tarafından seçilmesi) yenilenmeyi engellemeye devam etme sözünü tutması durumunda zaten varsayıyorlar. dernekler–gerekli olacak Yargıdan organik yasa teklifi almakdaha sonra Kongre’den çekildi ve bu sayede CGPJ’nin parçası olması gereken 12 yargıç, Meclisin 3/5’lik güçlendirilmiş çoğunluğuna saygı gösterilmeden seçilebilme mevcut LOPJ’de kurulmuştur. Bu, CGPJ’nin kısmen yenilenmesi anlamına gelecektir.

Alakalı haberler

Sekiz hukukçu beklemede kalacak (dördü Kongre için, dördü Senato için) çünkü 12 yargıcın aksine, 3/5 anlaşmasını belirleyen Anayasa’dır. Bu nedenle Anayasa değiştirilmeden değiştirilemez. En azından, 12 üyenin yenilenmesi Bu, toparlanmada ileriye doğru atılmış bir adımı temsil edecek ve bu başarıldığı takdirde sekiz hukukçunun atanmasına karşı direnişin zemini kaybedeceği göz ardı edilmemelidir.

Feijóo vazgeçmeye istekli görünmüyor yargı yetkisinin kullanılması Ve bu kişi, eğer bir önceki hükümette olduğu gibi, adalet mahkemelerinin (ya da ona nasıl baktığınıza bağlı olarak adaletsizliğin) siperlerinden kurulmuşsa, yeni bir Sánchez Hükümeti’ni baltalamaya pek de ilgisiz görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir