Felipe VI ve Arévalo de León Pazar günkü göreve atanmadan önce bir toplantı yaptı

Guatemala’nın seçilmiş başkanı Bernardo Arévalo de León, bu cumartesi İspanya kralını kabul etti. Felipe VI, Orta Amerika ülkesinin yeni başkanının göreve atanmasından önceki toplantıdayarın Pazar günü planlandı.

Arévalo de León başlangıçta “Sen ilksin ve ilk olman büyük bir zevk” dedi. Devletin ilk başkanı olduğu gerekçesiyle kralla yapılan görüşme bu cumartesi göreve atanmadan önce kiminle paylaşacaktı.

Felipe VI, yarın yeni başkanın göreve başlama törenine katılmak üzere bu Cumartesi Guatemala’ya geldi. Kendisi bu görevi 4 yıl süreyle üstlenecek.

Kral ve beraberindekiler Guatemala’ya yerel saatle sabah 7.45 civarında (GMT 13.45) geldiler ve mevcut yerel şansölye Mario Búcaro ve İspanya’nın ülkedeki büyükelçisi José María Laviña tarafından kabul edildiler.

Daha sonra Felipe VI, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Arévalo de León, Guatemala City’de bir oteldeYeni Guatemala Dışişleri Bakanı Carlos Martínez ve İspanya’nın İbero-Amerika’dan Sorumlu Dışişleri Bakanı Susana Sumelzo ve diğerlerinin katılımıyla.

Felipe VI yarın için bir temsilci ile görüşmeyi planlıyor. Guatemala’daki İspanyol kolonisiArévalo de León’un atanmasından önce, yerel saatle 14:00 (20:00 GMT) olarak planlandı.

Guatemala’nın yeni başkanı, 2023 seçimlerini beklenmedik bir şekilde kazanıp ayakları üzerinde durduktan sonra göreve başlayacak Kamu Bakanlığının defalarca yaptığı girişimlerden sonra (Savcılık) seçim sonuçlarının iptali için.

Arévalo de León, 1 Eylül’de Kamu Bakanlığı başkanı Consuelo Porras’ın göreve başlamasını engellemek için bir “darbe” düzenlediği konusunda uyarmıştı.

Alakalı haberler

2014 yılında saltanatının başlamasından bu yana ilk kez Felipe VI, Guatemala başkanının göreve başlama törenine katılıyor.

Arévalo de León’un göreve başlamasına aralarında Kolombiya ve Şili başkanları Gustavo Petro ve Gabriel Boric’in de bulunduğu dokuz devlet başkanı katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir