Finansmanın cepheleri, halihazırda araştırılan ve az sonuç veren bir format

“Fitur’un planı”Başkan vaftiz ederken Carlos Mazón Endülüs, Murcia ve Castilla-La Mancha’nın bölge liderleriyle bu Çarşamba günü Madrid turizm fuarında (Fitur) finansman açısından yakınlıklarını anlatmak amacıyla televizyonda yapılan toplantı yeni bir format değil. Çok başarılı değil, zamanla görüldü. Mazón’un görevdeki selefi sosyalist Ximo Puig, Uzun zamandır beklenen kullandığın kadar öde sistemi reformu için müttefik aramak amacıyla farklı ikili toplantılar düzenledi. Kuzey bloğu olarak da bilinen, mevcut modelin en iyi şekilde ele aldığı ve Valensiya modelinin tersi tezini sürdüren topluluklar grubu, yakın geçmişte yeni mekanizmanın müzakere edilmesi için pozisyon almak üzere harekete geçti. Ünite fotoğrafı dışında bu forumlarda şu ana kadar bir ilerleme sağlanamadı.

Puig, Palau de la Generalitat’ta geçirdiği sekiz yıl boyunca Endülüs, Murcia, Castilla-La Mancha, Katalonya, Balear Adaları, Extremadura ve Aragon’dan bölge başkanları ve hazine danışmanlarıyla finansman konusunda ortak noktalar aradı. Aslında, Eylül 2021’de Mazón’un şu anki müttefiki olan popüler Juanma Moreno ile Sevilla’da bir araya geldi. Önceki yasama meclisinde bu yolu zaten açmıştı, ancak o zaman atama sosyalist Susana Díaz’la yapılmıştı. Daha sonra Moreno ile yeni modelin temellerini oluşturan on bir maddelik bir belge üzerinde anlaştılar. Bu anlaşma Zaten bir dengeleme fonunu savunuyordum sistem reformuna kadar yetersiz finansmanı telafi etmek.

Murcia’da da benzer bir şey yaşandı. Puig birlikte görüldü Fernando Lopez Miras 2018’de göreve geldikten kısa bir süre sonra finansmandan bahsetmek (su ve koridor da ele alındı). 2021’de Moreno ile yapılan atamanın ardından Generalitat, Murcia’yı Endülüs ile ittifaka dahil etmeyi düşündü, ancak Vox’un López Miras Yönetimine girişi Puig’in niyetini durdurdu.

Eski başkan aynı zamanda Balear Adaları, Castilla-La Mancha veya Aragon gibi aynı renkteki özerk hükümetlerle de farklı sonuçlara sahip olsa da ikili anlaşmalar sürdürdü. Finansman savaşının parti çıkarlarından ziyade bölgesel ve demografik çıkarlar tarafından yönlendirildiğini bir kez daha gösteren bir gerçek.

Böylece Valensiya hükümeti Balear Krallığı ile suç ortaklığı sergilerken Francina Armengol, Kendisiyle çeşitli ortak konular üzerinde birçok zirve düzenledi ve aynı zamanda La Mancha’lı adamla ittifaklar kurdu. Emiliano García-PageLiderlik değişikliğine rağmen halen Generalitat’ın yanında olan partinin yine sosyalist Javier Lambán’ı ikna etmesi mümkün olmadı. Aragonlular Consell ile yapılan anlaşmayı reddetti ve kuzey bloğuna katıldı.

Rubicon’u geç

Botànic, finansman konusundaki toplantıları, ortak çıkarlar olduğu için anlaşma imzalamanın daha kolay olduğu Valencia gibi Devlet tarafından alınan paranın arkasında kalan bölgelerle sınırlamadı. Modelin kötü muamele ettiği yerlerden biri olmayan Katalonya ile ve hatta mevcut statükoyu korumayı amaçlayan cephenin bir üyesi olan Extremadura ile de temaslar yaşandı. Başkanlar arasında yapılacak bir başka toplantıyla Guillermo Fernández Vara hükümetiyle daha yakın pozisyonlara gelinmesi için girişimde bulunuldu.

Seçenekler az olmasına rağmen, o zamanlar Botanik’te savunulan bu toplantıların fikri, “pedagoji” Valensiya gibi özerkliklerin sıkıntı çektiği kaynak eksikliği nedeniyle bu yerlerde büyük değişikliklerin uygulanması ihtiyacından bahsediyoruz. Puig’in Feijóo, Alfonso Fernández Mañueco ve Page ile birlikte La Toja forumuna katılımı da aynı anlamda okunabilir. PSPV, Puig’in en büyük başarılarından birinin bir ödül almak olduğunu hatırlıyor. C. Valenciana’nın yetersiz finansmanı konusunda uzmanlar ve siyasi liderler arasında yüksek derecede fikir birliği var.

Alakalı haberler

Mağdur olan bölgeler son yıllarda hareket etti, ancak sistemden zarar görmeyenler de reform kavununun açılması durumunda konumlarını koruma arayışı içinde hareket etti. Bayrağın başında Galiçya vardı, daha sonra PP’nin şu anki ulusal lideri tarafından yönetiliyordu. Alberto Núñez Feijooile ittifak kurulmasını teşvik etti. Cantabria, Asturias ve Castilla y León mevcut sistemin iyi muamele ettiği bölgeler eklendi.

Hatta 2021’de Santiago de Compostela’da düzenlenen son zirvelerinden birinde bu grup, Aragón, Extremadura ve La Rioja’nın da eklenmesiyle sekiz üyeye yükseldi. Bu Yöneticiler, sistemin nüfus azalması veya yaşlanma gibi ekstra kaynak aldıkları sorunlara verdiği ağırlığı koruduğunu veya güçlendirdiğini savunuyorlar. Akdeniz ekseni ise para dağılımı hesaplanırken mutlak nüfusun daha büyük bir değere sahip olmasını talep etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir