Generalitat affın tamamlandığını düşünüyor ancak referandum dosyasının açılması yönünde çağrıda bulunuyor

Katalan hükümeti Cumhurbaşkanlığı Bakanı Laura Vilagrà bunun “bittiğini” değerlendirdi af şartı Pedro Sánchez’in göreve atanması için yapılan müzakerelere bağımsızlar tarafından teklif edildi, ancak diğerlerinin de açılması yönünde çağrıda bulunuldu. iki “dosya”: referandum dosyası ve finansman dosyası.

Vilagrà bu açıklamaları Katalan hükümetini temsil etmek üzere gittiği Roma’da yaptı. Montserrat Kardeşliği’nin 800. yılı anma töreniYüzlerce Katalan’ı İtalyan başkentine getiren bu seferberlik, Hükümet temsilcisinin Montserrat’ın Katalonya’nın “büyük bir sembolü” olarak önemini vurgulamasına yol açtı.

Referandum ve finansman

ERC’nin meclis üyesi ve lideri, af talebini olduğu gibi kabul etse de partisinin her zaman “çok ciddi ve sağduyulu” olduğuna dair güvence verdi. “Her zaman söylediğimiz açık ki masanın üzerinde üç klasör. Birincisi, bizim zaten doğal karşıladığımız ve aynı zamanda İspanyol siyasi gündeminde de olağan kabul edilen af. Bu kırmızı çizgiydi ama bizim için de iki tane daha açılacaktı“belirtti.

Hemen ardından bunlardan birinin “siyasi çatışma olduğunu” belirtti. Katalonya halkı hangi şartlara oy verebilir?Ayrıca Katalanların refahı için de finansman konusunda çözümler istiyoruz” dedi.

Alakalı haberler

Tam da bu cumartesi, iş adamı Luis Conde’nin düzenlediği öğle yemeği, ülkenin siyasi temsilcilerini bir araya getirdi. PP, PSOE, PSC, Junts veya ERCdiğer oluşumların yanı sıra.

Cumhurbaşkanlığı Bakanı vekili, Felix Bolaños, Ulaştırma Bakanı vekili, Rachel Sanchez; PP’nin genel sekreteri Cuca Gamarra; PP’nin eski başkanı Pablo Casado; Murcia’nın başkanı Fernando Lopez Miras; PSC’nin lideri Salvador Illa; ERC’nin lideri Roger Torrent veya Junts genel sekreteri Jordi Turull toplantıya denk geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir