Generalitat, yıl sonundan önce Rodalies’in ilk hattını devralmayı planlıyor

O Generalitat Hükümeti en azından ilk satırı üstlenmek istiyor Rodaliler 2024 yılı sonundan önce muhtemelen R1demiryolu bağlantılarının transferini yönetmesi gereken ortak şirket Rodalies Catalunya’nın bu yılın ilk yarısında faaliyete geçeceği belirtildi. Bölge Bakanı, EFE ile yaptığı röportajda “Bu, yönettiğimiz takvimdir” dedi. Ester Capella.

Capella, 10 Ocak’ta Ulaştırma ve Sürdürülebilir Hareketlilik Bakanı ile anlaştı. Oscar PuenteHenüz kesin bir gün belirlenmemiş olsa da Şubat ayının ilk haftası boyunca bu transferle ilgili siyasi komisyonu oluşturacaklar. Hükümet, transfere pilotluk yapması için eski CiU meclis üyesini görevlendirdi Pere Maciasuzun yıllara dayanan siyasi deneyimi ve sektörle ilgili büyük bilgisi olan ve yakın zamanda Rodalies Kapsamlı Transferi için komisyon üyesi olarak atanan kişi.

Bu siyasi karar alanı, Rodalies için – Pedro Sánchez’in görevlendirmesi çerçevesinde ERC ve PSOE tarafından imzalanan – “çok ayrıntılı” olduğunu vurguladığı “kapsamlı” bir transfer anlaşmasının uygulanmasından sorumlu “farklı komisyonların kararlarını onaylamalıdır”. ve eyalet yasama organı genelinde tamamlanması gerekir.

Aynı yıl anlaşmada öngörülen hatlardan birinin devredilmesi gerekiyor. Spesifik olarak, metin “en azından” R1’in (Maresme’den geçen), R2 güneyinin (Sant Vicenç de Calders-Barselona) ve R3’ün (Papiol-l’Hospitalet de Llobregat-Vicdan) transferini tasarlamaktadır. Puicerdà).

Capella, geçilmesi “en kolay” görünen çizginin “önceden” R1 olduğuna dikkat çekti, ancak “birinin ne düşüneceği, diğerinin teknisyenlerin ne söyleyeceği olduğunu” açıkladı. 2024 planlarını hızlandırmak için de kapıyı açık bıraktı: “Bize iki transfer olursa iki tane.”

Yıl ortasında yeni teknik direktör

Bir diğer anlaşma ise Katalonya’daki Renfe’nin maddi ve insan kaynaklarını üstlenecek ve yönetim kurulunun Devlet Genel İdaresi ve Generalitat temsilcilerinden eşit oranda oluşacak Rodalies Catalunya adı altında ticari bir şirket kurulmasıdır.

Başkanın, oyları belirlemek için “oy kullanma oyu”na sahip olan Generalitat tarafından önerilmesi gerekiyor, ancak “stratejik” kararlar konseyin nitelikli çoğunluğunu gerektirecek. Capella, “yılın ilk yarısında şirketin hazır olması, başkanlığını yapmış olması ve kompozisyonunun belirlenmiş olması gerektiğini” belirtti.

Söz konusu anlaşma aynı zamanda, anlaşmanın kapanışı sırasında miktarı 500 milyon Euro’nun biraz üzerinde olan ve ayrıntılı olarak analiz edildiğinde 575 milyon Euro’yu aşan çeşitli kalemlerin ödenmesini de öngörüyor.

Bunlardan biri ücret açığı, özünde hizmet bedelinin bilet satışıyla karşılanmayan, idarelerin katkılarıyla karşılanan kısmıdır. Bakanlığın kaynakları, 2023 yılında tarife açığının 410,7 milyon euro olacağını tahmin ederken, 2022 yılında ise 335 milyon olacağı tahmin ediliyor, ancak sonunda 401 milyona ulaştı.

Anlaşmaya göre bu kaynakların her yılın ilk çeyreğinde aktarılması gerekiyor. Gerçekte, tarife açığının transferi 2010 yılında Rodalies’in transferine zaten dahil edilmişti, ancak hiçbir zaman gerçekleştirilmedi.

Alakalı haberler

Generalitat’a devredilmesi gereken diğer kalemler Renfe Eylem Planı’ndan kaynaklanan borç (metinde tahmin edilen 132,7’ye kıyasla 152 milyon), Lleida ve Manrersa arasındaki hizmetlerin kopyalanması (4,8 milyon) ve hizmet maliyeti artışlarıdır. hizmet kesintilerinden kaynaklanmaktadır (9,7 milyon).

Capella’nın isteği, Devletin bu kaynakları Genel Devlet Bütçelerine (PGE) dahil etmesi veya bunların onaylanmaması halinde Hükümetin alternatif formüller bulması yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir