Hizbullah bombalamada çocukların ölümünü kınadı ve İran ABD’nin “ciddi darbe alacağı” konusunda uyardı

En az dört sivil dahil Yaşları 10 ile 14 arasında değişen üç çocuk öldü ve iki Bu pazar günü Aynata kasabasında seyahat ettikleri araca İsrail’e ait olduğu iddia edilen drone ile düzenlenen saldırıda yaralananlar oldu. Güney Lübnan.

Haberi Lübnan Ulusal Haber Ajansı (ANN) verdi ancak bu saldırıyı Pazar günü öğleden sonra ortaya çıkaran, İran’ın desteğini alan Şii milis grubu Hezbolça’nın siyasi kolu milletvekili Hasan Fadlaha oldu. Bu siyasi sözcü olaya çağrıda bulundu “yankıları olacak” “tehlikeli olay”.

Arabada Büyükanne de öldürüldü çocuklardan. Saldırı bundan sonra gerçekleşir Lübnan’dan fırlatılan çok sayıda mermi İsrail Ordusu’na göre, bu Pazar günü İsrail’de bir saldırı gerçekleşti; İsrail, buna Lübnan topraklarına saldırarak karşılık verdi ve aynı zamanda insansız bir hava aracını da ele geçirdi.

Bu ölümcül olay, sınır boyunca uzanan İsrail ve Lübnan kasabalarında binlerce sakinin tahliye edildiği ve BM’nin bu sınırı korumaya devam ettiği Mavi Hat sınırında gerilimi artırıyor. 10.000 mavi miğferli askerin yer aldığı UNIFIL misyonu600’ü İspanyol. Bu, çatışmanın İran yanlısı tarafından kısa bir süre sonra Tahran’dan gelen, daha geniş kapsamlı yeni bir uyarıdır.

İran tehdit ediyor

İran’ın başkentinde, İran Savunma BakanıTuğgeneral Muhammed Rıza Aştianibu Pazar günü ABD’yi, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik askeri saldırısını durdurmaması halinde “ciddi darbe alacağı” konusunda uyardı.

“Amerikalılara tavsiyemiz şudur: Bu savaşı derhal sona erdirmek ve ateşkes ilan etmek. Aksi takdirde ciddi şekilde dövülecekler” dedi Ashtiani, İran kamu televizyonu Press TV’nin aktardığı açıklamalarda.

Bir dizi öneriyi sıralamadan önce “Amerikalılara her zaman Siyonist rejimi desteklememelerini tavsiye ettik” diye ekledi. ABD’nin “stratejik hataları”özellikle Orta Doğu’ya karşılık gelenler.

Bu nedenle Amerikalıların ve İsraillilerin “şu anda bir karşı karşıya geldiklerine” inanıyor.kaçmaya çalıştıkları bir bataklık“Umutsuzluk ve korkuyu” aktarırken.

Hafta sonu gerginlik

İran Savunma Bakanı’nın açıklamaları, Şii İslamcı devrimcilerin 1979’da İran’daki rejim değişikliğinin merkezi eylemi olan ABD büyükelçiliğine saldırısının 44. yıldönümünün kutlanmasından 24 saat sonra geldi.

Alakalı haberler

Ashtiani ayrıca, Lübnan’daki İran yanlısı milis grubu Hizbullah’ın lideri Hasan Nashrala ile başlayan gerginlik dolu hafta sonundan sonra konuşuyor ve Gazze’de savaşın başlamasından bu yana ilk kamuoyuna yaptığı açıklamada “ABD’nin bunu istememesi durumunda” uyarısında bulunuyor. bölgesel bir savaş, “Gazze’ye yönelik saldırılar durdurulmalı.”

ABD Doğu Akdeniz’e konuşlandı iki deniz muharebe grubuHer ne kadar Biden yönetimi, bölgede biriktirdiği birliklerin İsrail’in Gazze saldırısını desteklemek için orada olmadığına dair çeşitli şekillerde güvence vermiş olsa da, uçak gemileri Gerald Ford ve Dwight D. Eisenhower liderliğinde.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir