Hükümet ortakları kralın PP ve Vox tarafından desteklenen konuşmasını eleştiriyor

Bu Pazar gecesi Kral Felipe VI’nın Noel konuşması dikkat çekti ilk incelemeler Pedro Sánchez’in yatırım ortaklarından bazıları, örneğin Sumar, Podemos, ERC ve BNGve şu ana kadar yalnızca PP ve Vox’a açık destek.

Kral, Noel mesajında ​​bu kuralın yerine getirilmesi yönünde çağrıda bulundu. Anayasa birlik ve ilerlemenin teminatı olduğunu belirterek, temel normlara uyulmadığı takdirde “demokrasi ve bir arada yaşamanın mümkün olmadığını”, hukukun, barışın, özgürlüğün değil, “dayatma ve keyfiliğin” mümkün olduğu uyarısında bulundu.

Aşağıda bazı ana konuları inceliyoruz. siyasi tepkiler Felipe VI’nın 2023 Noel Arifesinde yayınlanan konuşmasına:

Martha Loissözcüsü ve yardımcısı Eklemek Kongrede şu değerlendirmeyi yaptı: “Bir konuşma hayal kırıklığı yaratan. 1. Kutuplaşma değil, demokrasiye karşı aşırı sağdır. 2. Sosyal haklar ve günlük yaşamla ilgili hiçbir şey yok. 3. Çokulusluluk, yok. Felipe VI, bugün Anayasa’nın en kısıtlayıcı yorumunu sunmak için sosyal haklar ve vatandaşların endişeleri hakkında konuşmamayı seçti. Kısacası geçmişte. Gerçek ülkeden uzak bir konuşma.”

Ione Belarragenel sekreter Olabilmekbunun “bir konuşma” olduğunu vurguladı Filistin’deki soykırımdan tek bir söz bile etmeden ve birkaç hafta önce kendisine hakaret eden sağın sempatisini kazanmaya yönelik umutsuz girişimlerle. “Monarşinin kesinlikle geride kaldığına ve VI. Felipe’nin sonuncu olacağına olan inancım giderek artıyor.”

Gabriel Rufiansözcüsü KBH Kongre’de bu gece kralın Noel konuşmasına bir yayınlayarak tepki gösterildi Hükümdarın Franco’yu selamlayan çocukken çekilmiş fotoğrafı şu mesajla: “Anayasa olmadığında ne vardı?”

Nestor Regovekili BNG Kongre’de “Felipe de Borbón’un konuşması Devletin en gerici ve hareketsiz kesimlerinin aldığı bir tutumdur” yorumunu yaptı. “Bourbon’lu Philip toplumun çoğunluğunun sorunlarıyla empati kurmaya bile çalışmıyor ve sağın ve aşırı sağın şu anda yapmakta olduğu söyleme dayalı olarak bilinçli bir siyasi pozisyon alın.”

PP ve Vox’tan övgü

Diğer taraftan, Alberto Munez FeijooBaşkanı PP, Hükümdarın konuşmasını övdü: “Kral Felipe VI Noel mesajında, Anayasanın tek garantörü olarak Anayasanın geçerliliğini savundu. bir arada yaşama ve herkes için kesin olan bir gelecek. “Anayasaya ve kurumlara saygının dışında keyfilikten başka kanun yoktur.”

Aynı satırda, Cuca GamarraPP genel sekreteri şunları söyledi: “İspanya ve Anayasa. Ortak kurallarımızı aşmaya yönelik açık bir hedefin olduğu bir dönemde, Kral Majesteleri bu konuda ısrarcı davrandı. birim savunması İspanyol toplumunun. Anayasanın dışında kanun yoktur. Kralım çok yaşa!”

Vox kralın Noel konuşmasına, hükümdarın konuşmasındaki şu ifadeyi aynen aktararak tepki gösterdi: “İspanya yoluna devam edecek“Bir millet olarak tarihi gerçekliğinin bilincindeyiz.

Alakalı haberler

Alfonso Rueda (PP), Xunta de Galiçya başkanı: “Birlik, uyum ve saygı. Majestelerinin sözleri, bölünmenin üstesinden gelme ve tam demokrasiye yol açan anayasal çerçeveyi savunma çağrısıdır. Yaşadığımız koşullara layık bir mesajdır. Galiçya Anayasaya sadık kalmaya devam edecek“.

Isabel Diaz Ayuso Madrid Topluluğu Başkanı (PP): “Anayasa dışında barış ve özgürlük içinde İspanya yoktur.” Kral, Magna Carta’ya saygı gösterilmeden “demokrasinin veya bir arada yaşamanın mümkün olamayacağı” konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir