Hükümet Pazartesi günü netlik anlaşmasına ilişkin tutumunu tartışacak

Uzmanlar grubunun hazırladığı raporla netlik anlaşması Generalitat’ın ‘başkanı’ zaten masada, Pere AragonesPazartesi günü konuyla ilgili tutumunu açıklayacak. Bunu öğlen, onunla görüştükten sonra yapacak. Akademik Konsey Siyasi çatışmayı çözmeyi amaçlayan anlaşmayı tasarlamaya başlamak için bu analizi hazırlamakla görevlendirilen kişi. EL PERIÓDICO tarafından bu Çarşamba günü geliştirilen 64 sayfalık metin, çeşitli olasılıkları ele alıyor, bu danışma sürecinin artılarını ve eksilerini gözden geçiriyor ve teklifler sunuyor alternatifler.

Bu, Hükümet tarafından 18 Nisan’da atanan ve son aylarda Generalitat’ın kutlamak için kendilerine yönelttiği soruları yanıtlayan dokuz şahsiyetin akademik görüşüdür. referandum Katalonya’nın bağımsızlığı konusunda mutabakata varıldı. Öğretmeni Siyaset Bilimi arasında Pompeu Fabra Üniversitesi Marc SanjaumeÇalışmayı yürüten Erdoğan da önümüzdeki Pazartesi günü toplantı sona erdiğinde konuyla ilgili pozisyon alacak.

Buna paralel olarak, uzmanların dinlenmesinin ardından başkan, Hükümetin rapora ilişkin tutumunu ele almak üzere Yürütme Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Daha sonra bizzat ‘başkanın’ kamuoyu önünde iletişim kuracağı yönünde bir görüş.

O zaman Aragones olacak İlk kez resmi olarak konuşulacakHer ne kadar bu Çarşamba günü, Bolonya’ya yaptığı kurumsal ziyaretten bu yana, tutumunun “bağımsızlık konusunda referandum yapılması ve sonuçların uygulanabileceği” yönünde olduğu konusunda zaten uyardı. Önemli bir nüans, çünkü ne 9-N ne de 1-O sandıkta açıklanan kararı uygulamayı başaramadı.

Rapor ne diyor?

Akademik konseyin raporu, “siyasi ve hukuki açıdan uygun bir şekilde düzenlenen” referandumun “çatışmaya demokratik ve meşru bir çözüm aramak için iyi bir mekanizma” olabileceğini savunuyor, ancak bunun tek yol olmadığını da açıkça belirtiyor ve şunu ileri sürmek Temsili kurumlar arasındaki anlaşma “gerekli bir koşuldur” meşruluk ve “yasal uygunluğuna katkıda bulunan bir unsur” için.

Bu anlamda öneriyorlar beş referandum teklifiama hiçbirine yanaşmıyor ve tamamlayıcı olabileceklerini söylüyor. Bunlardan ilki, “eyalet altı bölgeden başlayarak” Katalonya’da danışmak Parlamentonun anayasal reform sürecinin başlatılmasını onaylamasının uygunluğu üzerine.

İkincisi ise Katalanların oy kullanacağını varsayan “eyalet altı bölgede onay” meselesi. siyasi bir anlaşma örneğin daha önce bağımsızlık veya Statü reformu konusunda ulaşılmış.

Üçüncüsü, “Eyalet genelinden başlamak”tır; yani, Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca İspanya genelinde Hükümet’in yetkilendirilmesini kabul edip etmeyeceğini soran bir oylama yapılmasıdır. Katalonya’da bağımsızlık konusunda istişare– ve dördüncüsü “Eyalet genelinde onay” – yani İspanya genelinde onaylama bağlantının kesilmesi koşulları.

Alakalı haberler

Son olarak beşincisi, analiz edilen tüm olasılıkları birleştirecek ve bir bütün olarak Devletin alt bölgesinde ve bir bütün olarak Devlette bir referandumu öngörüyor. çift ​​oy.

Akademisyenler üçüncü ve beşinci seçeneklerin olağandışı olduğuna ve olası bir irade çatışmasına yol açabileceğine inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir