Hükümet, Podemos ablukasını “küçük yasalara” ve Sumar girişimlerine indirgedi

Hükümet müzakerelere son verdi Olabilmek Yönetilebilirlik risklerini göz ardı etse de, Sumar grubundan ayrılarak Karma Parti’ye katılan bir başka parlamento aktörü olarak. Podemos ve Sumar liderleriyle yapılan görüşmelerden Moncloa kaynakları, çoğunluk elde etmek için gerekli olan beş mor milletvekilinin “bazı küçük kanunlardan vazgeçebileceği” sonucuna vardı. Ne Bütçelerden, ne de Avrupa fonlarının bağlı olduğu Brüksel’in gerçekleştirdiği reformlardan korkmuyorlar. Elbette bunu kabul ediyorlar “olucaklar Daha talepkarözellikle Sumar’ın önerileriyle.

Sosyalist kaynaklar, her iki alan arasındaki rekabet ve mor alanların farklılaşma ruhuyla ilgili olarak “Sumar’dan daha fazlasını elde etmek için büyütecin yanında olacaklar” diyor. Ancak ilerici bir güç olarak, Yürütme için özel öneme sahip konularda oylarını PP ve Vox ile birleştirmeyi reddediyorlar. A benzer dinamikler son yasama meclisinden bu yana sürdürdükleri EH Bildu ve PNVrekabet gerginlikleri nedeniyle ve aynı zamanda süreçte de gösterdikleri ERC ve Junts yatırım müzakeresi.

İstikrarsızlık yaratan bir seçim rekabeti, ancak bu şimdiye kadar bayrak dağıtımı yoluyla yönlendirildi. Madrid’de, Bildu ve PNV örneğinde Yürütme’den önlemler alan veya ERC ve Junts durumunda af gibi önlemlerden kim yararlanarak en yararlı olan kimdir? Mor olanlar şimdi istiyor bayrak dağıtımını tercih edinSumar’ın zararına olacak ve Bütçeler büyük müzakere penceresi olacak. Mali konular ve seçim ilerlemesi nedeniyle son mecliste gün yüzü görmeyen mor bakanlıkların yasaları gibi daha sembolik konular masada olacak.

Müzakere teslim olmaktır ve Pedro Sánchez de bu perşembe günü Antena 3’te yaptığı bir röportajda şunu varsaymıştı: “Açıkçası biraz daha müzakere yapmamız gerekecek, ama Podemos gibi ilerici bir güçle.” Bir gün önce gazetecilerle yaptığı gayrı resmi bir görüşmede şunu vurguladı: “Anlayışı savundum Sol güçler arasında. Şimdi önemli olan, kendisinin de bitirdiği gibi, “bu hepimiz fetihleri ​​paylaşıyoruz”. Morlar “sürükleyici” rolüne geri dönecek Hükümet daha solda, aradaki fark artık Sumar’ın koalisyon içinde yer alması. Aslında Podemos geçen Kasım ayında yeni yol haritasını tanımladığında Yolanda Díaz’ın partisini “köle sol”la ilişkilendirmişti.

ERC ve EH Bildu ile İtilaf

Son yasama meclisinin son aylarında Podemos, eski genel sekreteri ve eski başkan yardımcısı Pablo Iglesias aracılığıyla, sözde şaka yasasının reformuyla ilgili olanlar gibi bazı anlaşmaları zaten eleştirmişti. Daha önce, iç gerilimler görünür hale gelmeye başladığında bile, ERC ve EH Bildu’nun çalışma reformuna karşı oy kullanmalarının nedenlerini anlıyorduk. Sol egemenlikçilerle yapılan ittifak, Sumar’a alternatif olarak bir süredir hazırlanıyor ve baskı kapasitelerini artırmak için bazı parlamento müzakerelerinde şekillenebilir. BNG ve beş mor milletvekiliyle birlikte 19 sandalye ekleyeceklerdi.

Hükümetin sosyalist üyeleri ile Ferraz liderlerinin Podemos’la ilk görüşmeleri şöyle gerçekleşti: “güven verici”PSOE tarafından iletildiği şekliyle. Mor partinin liderliğinde, genel sekreter Ione Belarra’nın Cumhurbaşkanlığı ve Haber Bakanı Félix Bolaños’a yönetilebilirlik konusundaki kararlılığını iletmesine rağmen bundan sonra ikili müzakerelere olan ilgisinin altını çizmesini sağladılar.

Belarra ve Bolaños, önceki koalisyon hükümetinin konut yasası gibi aşkın konularını doğrudan müzakere etti, ancak pek başarılı olamadı, bazı bütçe projeleri ve hatta portföy dağıtımı ve ilk ortak Yönetimde ortaklar arasındaki uyum. Ancak PSOE, basından Podemos’un çokuluslu parlamento grubu Sumar’dan ayrılma kararını öğrendi, ancak bundan sonra Bolaños’un yanı sıra iki numaralı isimleri Rafa Simancas ve Organizasyon Sekreteri Santos Cerdán’a da çağrılar geldi.

Oy bölümü

Alakalı haberler

Sosyalistler, Sumar ve Podemos’un dağılmasıyla ilgili endişelerini bu durumun seçim üzerindeki etkilerine odaklıyorlar. oyların sola doğru parçalanması. Yılın ilk yarısında Euskadi ve Galiçya’da Avrupa ve bölgesel seçimler yapılacak. İlerici oyların bölünmesi Ferraz’ı özellikle Podemos’un parlamento dışı bir güç olduğu Galiçya’da korkutuyor. %5 eşik Sumar’ın Lugo ve Ourense eyaletlerinde temsilini zorlaştırıyor.

Sosyalistlerin çok az oy kaybettiği ancak ilerici seçeneklerin parçalanması nedeniyle kurumsal güçlerini kaybettiği son belediye ve bölge seçimleri örneği bu korkuları destekliyor. “Biz seçimlerle ilgili endişelerim var ve yasalarla pek ilgilenmiyorum”Sosyalist kaynaklar, Anayasa’nın 45. yıl dönümü etkinliklerinde basınla yaşanan gerginliklerde sol kanadın kopacağı güvencesini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir