Hükümet, seçim döngüsünden sonra Yargıyı yenilemek için ‘Guilarte planı’ndan yararlanıyor, Yazan: Ernesto Ekaizer

Felix Bolaños (Madrid, 1975) bu konuda zaten yaşlı bir köpektir. Yargı Genel Kurulu (CGPJ). Muhataplarınız değişir: Teodoro García Egea Pablo Casado ile Esteban González Pons Alberto Núñez Feijóo– ile birlikte ama o kalıyor. Ve şimdi bunu Cumhurbaşkanlığı Bakanlığı görevine eklenen Haber Bakanı olarak yapıyor.

Ve bir kişiyle müzakere sanatında PP Kasım 2018’de Yargıtay ve Yargı Genel Kurulu başkanlığını üstlenmek üzere olan PSOE PP’nin İkinci Daire’nin ebedi başkanının adı üzerinde anlaştığı gibi, Manuel MarchenaHayal kırıklığına uğramış bir anlaşma – ve o zamandan beri, ablukası beş yıl süren bir organın yenilenmesini ancak seçim sisteminde bir değişiklik olması durumunda destekleyebileceğini öne sürüyor –Carlos LesmesEkim 2022’de istifa eden ve 9 Aralık 2013’te seçilen Bolaños’un müzakere becerisini kullanmak için zaten uzun bir zamanı vardı.

Elbette gösteriyor.

Şimdi Hükümet, Bolaños aracılığıyla kaçmaya başladı “üçüncü yol“yenileme süreci -görünüşe göre ne PSOE ne de PP- tarafından başlatıldı Vicente Guilarte2013 yılında PP’nin teklifi üzerine CGPJ’ye gelen bir adam – kayıt memuru ve Mariano Rajoy’un kardeşi Enrique Rajoy ile mükemmel bir ilişkisi var – Núñez Feijóo’ya yenilemenin geniş çapta incelenebileceğini önermek için. İşe başlamak. Başka bir girişim, ancak Başkan Pedro Sánchez’in PP başkanıyla bir sonraki toplantısında masaya koyacağı ‘Guilarte planı’nın kancasıyla.

Umutsuz

Resmi Hükümet kaynaklarının önümüzdeki altı ay içinde, daha doğrusu 2024 yazından önce bir yenileme yapılacağı konusunda herhangi bir yanılsaması yok. Parlamento tartışmalarının takvimi —af kanunu— ve seçim döngüsü (Galiçya, Bask ve Avrupa) bu döngü sona ermeden imzalanan Feijóo-Sánchez anlaşmasıyla fotoğraf çekmeyi zorlaştırıyor. Ufuk bu nedenle Eylül 2024’tür. Ancak deneyimler ışığında müzakerelerin bir an önce yeniden başlatılması gerekiyor.

Vicente Guilarte, her ne kadar PP tarafından üye olarak önerilmiş olsa da, her zaman bir üye olarak değerlendirilmiştir. gevşek ayet CGPJ içinde. Son haftalarda, muhafazakar grup içinde kontrolün kendi elinde olduğunu hisseden adamdan, yani güçlü hukuk firması Cuatrecasas’ın ortağından, diğer zamanlara göre daha yoğun bir şekilde, bir kez daha uzaklaştı. José María Macías.

Guilarte’nin ayrılışı sırasında, dokuz muhafazakar üyenin beşe karşı dayattığı kurumsal deklarasyon biçimindeki top atışına karşı 6 Kasım’daki tutumu vurgulanabilir. Guilarte boş oy verdi.

Üç gün sonra, 9 Kasım’da muhafazakar kesim, CGPJ Daimi Komisyonu’nda Álvaro García Ortiz’in Eyalet Başsavcısı olarak uygunluğunu reddetme önerisini destekledi – Ortiz ilk kez Temmuz 2022’de bu teklifi kabul etmişti – – bir aracılığıyla benzeri görülmemiş rapor PP veya PSOE’nin başsavcıları söz konusu olduğunda, daha önce yayınlanan raporlara başvurulursa.

Boş oy

Sekiz inatçı, García Ortiz’i gerekli koşulların eksikliğinden dolayı değil -raporun içermesi gereken şey- ama örneğin önümüzdeki Salı günü Kongre’de tartışılmaya başlanacak bir öneri olan af aleyhinde konuşmamış olmasından dolayı suçladılar. siyasi-adli nitelikteki diğer konularda.

Guilarte yine öne çıktı. Ancak bu sefer mesele bununla sınırlı değildi. boş oy 6 Kasım’da yayınlandı. Bu kez diğer üyelerle birlikte oylamayı imzalayan Roser Bach’ın önderlik ettiği ilerici grupla birlikte özel bir oylama sunacağını duyurdu. Bakın bu durumda olduğu gibi inatçı sektörden nerede koptu? Juan Martínez Moyaoylamada 7’ye karşı 8 muhafazakar çıktı. Concepcion Saez Eğer o orada olsaydı – Mart 2023’ün sonunda protesto amacıyla istifa etmişti – oylama berabere sonuçlanacaktı ve Guilarte’nin olumlu oy kullanması olumsuz raporun önüne geçecekti.

Bu saniyenin çekiciliği değildi. Ortaya çıkmadı, ancak EL PERIÓDICO, Macías tarafından desteklenen Daimi Komisyon sektörünün – Carmen Llombart ve José Antonio Ballestero – ‘ya yapılan atıflara karşı özellikle güçlü ve kapsamlı bir açıklama yayınlama niyetinde olduğunu öğrendi.hukuk ücreti‘ (adaletin ve prosedürlerin siyasi, yargı dışı amaçlarla kullanılması) PSOE ve Junts tarafından imzalanan anlaşmaya göre Guilarte, düşük yoğunluklu bir açıklama yapmak için ilerici sektöre katıldı. Onu destekledi ama zayıflatmasına katkıda bulundu. Güvenilir kaynakların Macías’tan bu gazeteye güvendiği gibi rahatsızlık için.

Son olarak Guilarte, CGPJ’yi bir alternatif üzerinden yenileme fikrini sunarak muhafazakar kesimden daha da uzaklaşmış oldu.

Gerçekte, CGPJ’den, hakimlerin ve yargıçların ve aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’ni oluşturan iki kişinin atanması konusunda Anayasa tarafından kendisine verilen yetkiyi kaldırma girişimi, kendisini hem PP’den hem de yargı birliklerinden uzaklaştırmıştır. – örneğin muhafazakar Yargı Meslek Birliği (APM)– yargıçların doğrudan yargının 12 üyesini seçtiği bir CGPJ için daha az değil daha fazla güç istiyor.

Tartışmayı teşvik edin

Sosyalist kaynaklar bu fikrin uygulanamaz olduğunu düşünse de, girişim yenileme konusunda bir tartışmayı destekliyor gibi görünüyor ve gelecekte PSOE ve PP tarafından kesin olarak üzerinde anlaşmaya varılması gereken bir yasada bazı yenilikler yapmaya açık olmamız gerektiğine işaret ediyorlar.

Ancak, sade bir dille konuşursak, şu anda hangi CGPJ seçim kanunu geçerli, PP’nin genellikle anında söylediği gibi 1985 PSOE kanunu mu, yoksa PP kanunları mı?

Çünkü aslında PP’nin 2018’den bu yana engellediği şey sadece Anayasa değil, aynı zamanda kendi kanunudur.

Bu nasıl?

Uygulamak istemediği yasa “kendi” yasasıdır, Haber Bakanı tarafından değiştirilen 2013 tarihli organik yasadır. Alberto Ruiz-Gallardon2011 yılında Mariano Rajoy salt çoğunluğu elde etti.

Demokrasiyle uygulanan ilk sistem, cumhurbaşkanının üzerinde mutabakata vardığı saf kurumsal sistemdi. Adolfo Suarez Frankocu yargı liderliğinde üyeleri seçenler yargıçlardı. Saf parlamenter sistem 1985 yılında PSOE tarafından onaylandı ve buna göre parlamento istediği tüm yargıçlar arasından özgürce seçim yaptı. Oldu José María Azanar 2000 yılında mutlak çoğunluğuyla karma bir sistem kurdu: Adayların kısa listelerinin yargıçlar (dernekler) tarafından seçilmesi ve bunun karşılığında Parlamentonun yasama yoluyla kutsaması.

Söyleyerek karma sistem 2013 yılında Gallardón tarafından düzeltildi. Yargı birliklerinin isim tekliflerine ek olarak daha fazla esneklik getirilerek sistem serbestleştirildi. Artık derneklerin direktifleri pek çok şeyi dikte etmeye devam etse de, gerekli onayları sunması halinde herhangi bir bağlantısı olmayan bir yargıç tek başına mahkemeye çıkabiliyor.

Alakalı haberler

Özetle: inatçı sektör ve Feijóo-González Pons kendi iç cephelerinde bir boşlukla karşı karşıya. Zaten Aralık ayında Anayasa Mahkemesi’ndeki ekstrem yenilemeyle bunun sıkıntısını çektiler.

Ve şimdi Bolaños bileğini çalıştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir