Hükümet, yargıyla gerilimi azaltmak için yargıçların Kongre’ye gelmesini engelleyecek

Moncloa yargıyla gerilimi azaltmak için adımlar atmaya devam ediyor. “Her zaman savunacağını” yineledikten sonra Yargıçlara yönelik herhangi bir “sorgulama” karşısında, Junts’un Kongre’de açık bir şekilde eleştirilmesinin ardından Hükümet daha somut bir adım atacaktır. görünüşleri engelleme bağımsızların “hukuk bilimi” için soruşturma komisyonlarında teklifte bulunacağını. “Kabul etmiyoruz” Hükümet Başkanı Pedro Sánchez, bu Salı günü gazetecilerle yaptığı resmi olmayan bir görüşmede, bunların birlikte göründüklerini söyledi.

Hem ERC hem de Junts, Katalonya Operasyonu ve Pegasus operasyonlarıyla ilgili komisyonlara hakim atamayı planlıyor ancak yeterli oyu alamayacaklar. Her ne kadar her iki komisyon da PSOE ile bağımsızlık yanlısı partiler arasındaki yatırım anlaşmalarının bir parçası olsa da, ortaya çıkanların listesi müzakereyi bekliyordu. Hükümet açısından yargıçların kuvvetler ayrılığını ve yargı bağımsızlığını garanti altına alıyor gibi görünmesi tartışmaya açık değildir. Ayrıca için hakimleri alınan saldırılara karşı savunmak Haber Bakanı Félix Bolaños’un da taahhüt ettiği gibi egemenlikçi oluşumlardan.

Yargıtay Başkanı, Francisco Marín Castán, Junts’un Kongre kürsüsündeki yüksek mahkeme yargıçlarına yönelik saldırılarının ardından geçen hafta Haber Bakanı ile görüşmesini askıya almıştı. Bolaños, Hükümetin kendisini savunmasını sağlamak için parlamentoda kendisinin söylediği sözleri Yüksek Mahkeme başkanına ileterek durumu yeniden yönlendirdi: “İspanya tam demokrasiye sahip bir hukuk devletidir ve yargıçlar bağımsız ve bağımsız hareket eder ve Kuvvetler ayrılığı” ve “Nereden gelirse gelsin, her türlü saldırı karşısında bu ülkedeki hakimlerin, hakimlerin itibarı için çalışacağım.”

Alakalı haberler

Toplantı nihayet bu yargıçlar için, yüksek mahkeme üyelerini savunmak için sözlü garanti ve ayrıca bağımsızların teklifi üzerine Kongre’ye katılmalarının engellenmesi taahhüdü ile yapılacak. Gerginliği azaltmaya çalışırken aynı çizgide, Hükümet yargı yasasını değiştirmeyi reddetti PP olmadan Yargı Genel Kurulunu (CGPJ) yenileyebilmek. Her ne kadar Hükümet Başkanı Pedro Sánchez, yukarıda bahsedilen gayrı resmi görüşmede, Halk Partisi’nin bir anlaşmaya varmayı kabul etmemesi halinde, “çıkışları ara“.

Hükümetin masasında bizzat CGPJ başkanı Vicente Guilarte’nin gündeme getirdiği öneri var. Yani anayasal organın yetkileri kaldırılıyor. Esas olarak yargı liderliğine atama yapma yetkisi. Guilarte, o olmadan şunu anlıyor: yenileme. İcra Kurulu Başkanı’nın açıklığa kavuşturduğu şey, Haber Bakanlığı’nın hiçbir durumda bu yetkileri üstlenmeyeceğidir. Her şeye rağmen öncelik vermeyi tercih etti “basınç“PP’nin, görev süresi dolan görev süresinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçtiğinde bir anlaşmaya varması konusunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir