Hükümet, yatırım açığını düzeltmek için Katalonya’da devletin bekleyen öncelikli çalışmalarının bir listesini hazırlayacak

Sürekli tekrarlanan tartışmalardan biri altyapı Bu, devletin Katalonya’daki yatırım açığıdır. Öyle ki, her renkten hükümet tarafından kabul edilmişti ki, o zamanlar (2006’da) Statü’nün üçüncü ek hükmü ve bir yıllık ekstra öğe Denemek doğru o bütçe eksikliği. Ancak yıllar geçiyor, işler pek değişmiyor ve sosyal ve ekonomik ajanlar yürütülecek projelere ilişkin rapor ve çalışmalar hazırlanmaya devam edilecek ve gerekli rakam: Ticaret Odası’nın hesapladığı son 50.900 milyondan Foment del Treball’un 40.000’ine kadar.

Buna ek olarak, ayrıca, işlerin icra derecesi bütçe hiçbir zaman tamamlanmaz ve 2022’nin ilk yarısında sadece %16’lık bir oranla bariz uyumsuzluklar yaşanır ve bu da bütçeden sorumlu olanların öfkesini kışkırtır. Generalitat.

Yönetim atamaları ile

Şimdi o Devlet bunu metodolojik olarak yönlendirmeye karar verdi tarihsel iddia. Bu pazartesi yeniyi oluşturdu Stratejik Yatırım Komitesi Generalitat’ın tespit etmek amacıyla öncelikli projeler Devletin bunu düzeltmek için Katalonya’da yapması gerekecek tarihi yatırım açığı“Katalan yönetimi tarafından doğrudan doğruya infaz edilecek olanlar da dahil” yönetim görevlendirme sistemi” şeklinde bir açıklama yaptılar. Bu şekilde planlanıyor projeler üstlenmek B-40 gibi demiryolu kavşakları del Vallès, N-2 veya N-260 veya yeni olanlar bırak onlar karar versin.

Pedro Sánchez Yönetimi ile ERC Hükümeti arasındaki iyi ilişkilere, Rodalies’in transferi veya ERC komisyonunun oluşturulması gibi konularda ilerleme sağlanmasına Barselona havaalanı, bu araç artık eklendi. Komitenin bu Pazartesi günü yapılan ilk toplantısına Ekonomi Bakanı ve Hisenda başkanlık etti. Natalia Mas Guixve Başkanlıktan sorumlu olanların yardımını almış, Laura Vilagrave Territori’den, Ester Capellave üç bölümün genel sekreterleri.

Daha sonraki ikili komisyon

Tanımladıktan sonra öncelikli projeler Katalan yöneticiye göre komite onları “yükseltecek” ikili yatırım komisyonu Generalitat ile Devlet arasında kurulacak olan bu yapının “bu organın ilgili planlama ve izlemeyi yapabilmesi için” olduğunu ifade ettiler. Bu, İspanya Devleti’nde Hükümetin kurulmasına yönelik son müzakerelerde yapılan anlaşmalardan biriydi. Organizasyon ayrıca bir öneride bulunacak. Yönetim maliyetlerini hesaplamak için metodoloji yönetim görevlendirme mekanizması ile ilişkilidir.

Yatırım listesi hazırlanacak teknik çalışma grubu Bütçeler genel müdürünün başkanlığını yaptığı ve Genel Müdahale, Infraestructures.cat, Avrupa Fonları ve Bakanlıklar Arası Koordinasyon genel müdürlükleri ve Avrupa Birliği sekretaryalarının temsilcilerinden oluşan komitenin Mobilite ve Altyapıve Habitatge.

Alakalı haberler

Onlar, Hükümetin amacının “Statünün Katalonya’daki yatırımının ağırlığının, Statüde öngörüldüğü gibi, Katalan ekonomisinin eyalet GSYİH’sındaki ağırlığıyla orantılı olmasını garanti altına almak” olduğunu ısrarla vurguladılar.

Kısa vadeli

Bundan ayrı daha acil sipariş ve kısa vadede komitenin bu kurucu oturumunda bir taslak hazırlanmasına yönelik çalışmalar da başladı. Generalitat’ın stratejik yatırım planıkapsamlı uzun vadeli planlama yapılmasına olanak sağlayacak; kamu sektörü departmanları ve kuruluşları için tüm öncelikli projelerin maliyetini belirlemek ve ölçmek; ve stratejiyi geliştirmek için gerekli finansmanı almak bunları hem kendi bütçesini hem de Avrupa fonları gibi diğer olası kaynak kaynaklarını dikkate alarak gerçekleştirmek. Yeni Stratejik Yatırım Komitesi Ekim ayında oluşturulan Generalitat’ın konseyi yılda iki kez toplanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir